Fej fej mellett végzett a két horvát vezető párt, a jobbközép ellenzéki Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) és Szociáldemokrata Párt (SDP) a vasárnapi horvátországi parlamenti választásokon az urnazárás után nyilvánosságra hozott, a szavazófülkékből kilépők megkérdezésén alapuló felmérés szerint.

Az exit poll adatokat a Nova TV tévécsatorna este hét óra után hozta nyilvánosságra. A tízezer választó megkérdezésén alapuló felmérés szerint a HDZ 56 és az SDP is 56 mandátumot szerzett. Harmadik legtöbb mandátuma a Híd Függetlenek Listájának (Most) van, összesen 18.

Korábban írtuk: Krobótia választ - az előrejelzések szerint fej fej mellett állnak a nagy pártszövetségek

Parlamenti választásokat tartanak vasárnap Horvátországban.

Az előrejelzések szerint a szavazás kimenetele megjósolhatatlan, mivel teljesen kiegyenlített a két nagy párt, a kormányzó szociáldemokraták (SDP) és az ellenzéki, jobbközép Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) támogatottsága, valószínűleg a kisebb pártokkal kötendő koalíciós megállapodásokon múlik majd, hogy közülük melyik kerül hatalomra.

Az Ipsos Puls intézet tíz választókörzetben végzett legfrissebb felmérése szerint az SDP-nek 60, a HDZ-nek 57 mandátuma lesz a horvát parlamentben. A Jutarnji List című horvát napilapban közölt eredmények szerint azonban a HDZ vezet 64 mandátumnyi vokssal, a szociáldemokratáknak (SDP) pedig 58 képviselőjük lesz az új parlamentben. Ez utóbbi eredményt bonyolult, újszerű matematikai modellezéssel kapták, az elmúlt évek tapasztalatainak, illetve számos gazdasági, szociális és demográfiai körülmény figyelembe vételével.

Bármelyik nagy párt is alakít kormányt, nem teheti meg a kisebbségi képviselők és a kis pártok nélkül. Ráadásul a vezető pártok már eleve választási szövetségben rugaszkodnak neki a megmérettetésnek: az SDP Horvátország fejlődik koalíciója hat, a HDZ Hazafias koalíciója pedig nyolc pártot számlál. Elemzők felhívják arra is a figyelmet, hogy nem lesznek könnyűek a választások utáni koalíciós tárgyalások, mert a választási pártprogramokból leszűrhető érdekek sokszor merőben eltérőek.

(MTI)