Bulgária, Románia és Szerbia kész lezárni határait a "menekültek" előtt, ha Németország és Ausztria is így dönt – ezt a bolgár miniszterelnök mondta, miután szombaton Szófiában találkozott román és szerb kollégájával. Bojko Boriszov szerint a három állam nem fogja hagyni, hogy "átjáró" országokká váljanak. A három ország megegyezett abban, hogy egységesen lépnek fel a migránsválságot érintő kérdésekben Brüsszelben.
We want closer coop w BLG&ROM,particularly in economy.In Brussels we'll have joint approach regarding #refugeecrisis pic.twitter.com/mJUSwWGUPP
— Александар Вучић (@SerbianPM) 2015. október 24.
"Szolidaritást mutatunk Európával, de nem tudunk más országokért felelni. A menekültek kérdését egész Európának kell megoldania. Olyan nem lehet, hogy egy államnak joga van a határait lezárni, másoknak pedig nincs" – tette hozzá az a Victor Ponta román miniszterelnök bolgár kollégájának kijelentéséhez, aki alig egy hónappal ezelőtt még szégyennek, Európa-ellenesnek és szó szerint autista, elfogadhatatlan cselekedetnek nevezte a magyar határkerítés ügyét. De elnézzük neki, hiszen csak egy oláh néphagyományt ápol.
Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök úgy vélte: mind a három országnak a stabilitás az elsődleges cél, és "ha néhányan úgy gondolják, hogy mi az a hely vagyunk, ahol több millió menekült feltorlódhat, akkor tévednek".
W/ Premiers of Bulgaria and Romania, @BoykoBorissov and @Victor_Ponta on economic&political coop and #migrantcrisis pic.twitter.com/d8vUPtwGPx
— Александар Вучић (@SerbianPM) 2015. október 24.
Románia, Bulgária és Szerbia kormányfői hangsúlyozták, az Európai Uniónak meg kell egyeznie Törökországgal egy biztonsági zóna kialakításáról, és dönteniük kell az országukat elhagyni kényszerülő emberek EU-n belüli jövőjéről.
Értesülések szerint Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke azt szeretné elérni, hogy a vasárnapi migrációs csúcstalálkozó résztvevői rövid távú intézkedéseket dolgozzanak ki a nyugat-balkáni migrációs válság ügyében, amelyeket azonnal el is lehet fogadni.
Az Európai Bizottság elnöke szerdán terjesztette elő javaslatát a rendkívüli csúcstalálkozóra, amelyre Ausztria, Bulgária, Horvátország, Macedónia, Magyarország, Németország, Görögország, Románia, Szerbia és Szlovénia állam-, illetve kormányfője, köztük Orbán Viktor magyar miniszterelnök kapott meghívást.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: Juncker tizenhat ponttal készül a vasárnapi brüsszeli migrációs csúcstalálkozóra