Időzített bombának nevezte a migránshelyzetet Nikola Gruevszki macedón miniszterelnök, hozzátéve, hogy csak azt nem lehet tudni, ez a bomba mikor robban fel. A szkopjei 24vesti.mk hírportál beszámolója szerint a macedón kormányfő kiemelte: az illegális bevándorlás a modern kor és az Európai Unió legnagyobb kihívása.

Mint mondta, Szíriából jelenleg a középosztály távozik, azok, akiknek van pénzük az utazásra. A legszegényebbek még nem keltek útra. Amikor az is elkövetkezik, akkor a probléma tovább fog mélyülni. Megállapította, hogy az Európai Unió országainak nincs közös stratégiájuk a helyzet kezelésére, sok a dilemma és a nézetkülönbség a tagállamok között.

Az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága kedden közölte, hogy előző nap rekordszámú, hétezer szíriai menedékkérő érkezett Macedóniába.

Presevóból a migránsok általában Belgrádba utaznak, onnan pedig a jelenlegi szerb-magyar határ mellett fekvő Szabadka, Magyarkanizsa és Horgos felé veszik az irányt. A belgrádi autóbusz-pályaudvar illetékesei arról tájékoztatták az újságírókat, hogy naponta több tucat, akár hetven menetrend szerinti és különjáratot indítanak a magyar határhoz közeli települések felé. Magyarkanizsára a szerbiai közszolgálati televízió információi szerint kedden mintegy négyezren érkeztek.

Naponta több százan utaznak vasúton is Szabadka felé a szerb fővárosból, a rendőrök azonban néhány napja a település előtt megállítják a szerelvényeket. A migránsok Belgrádból Budapestre tartanának, ám hiába vásárolták meg menetjegyüket a magyar fővárosig, útlevél hiányában nem léphetik át a határt. Az útlevélvizsgálatot a szabadkai vasútállomáson végzik el, az esetleges incidensek elkerülése végett azonban a hatóságok még az előtt intézkednek, hogy a szerelvény befutna az állomásra.

Vasárnap egy járatot töröltek, egy másik pedig csak jókora késéssel tudott elindulni, mert a migránsok nem akarták elhagyni a szerelvényt akkor sem, amikor kiderült, nincsenek dokumentumaik, ezért nem folytathatják útjukat.

A Szíriából Szerbiáig tartó út egyébként néhány hétről néhány napra csökkent. A migránsok korábban akár több mint egy hónapig is utaztak, amíg elérték a schengeni határ előtti utolsó országot, most viszont 7-8 napig tartó útról számolnak be.

(MTI)