II. Erzsébet brit királynő nemzetiszocialista módra karját lendítette, s a rettenetes jelenséget a királyi ház udvari filmese rögzítette, s az eddig ismeretlen képkockákat ma éjszaka tette közzé a The Sun londoni bulvárlap. A filmfölvételen II. Erzsébet még csak hétéves volt, s a filmrészlet tanúsága szerint a karlendítésre a nagybátyja, a Harmadik Birodalommal és Adolf Hitlerrel rokonszenvező VIII. Eduárd tanította. De nem csak II. Erzsébetet tanította, hanem az édesanyját, a későbbi anyakirálynőt is.



A hétéves Erzsébet karlendítése Margit és Eduárd társaságában

A The Sun által néhány órával ezelőtt közzétett filmfölvételrészlet 1933-ban, vagy 1934-ben, de mindenképpen Adolf Hitler németországi hatalomátvétele után készült a skóciai Balmoral kastélyban. A filmen látható, hogy a mostani Izrael-csicska II. Erzsébet a nagybátyja, Eduárd, Windsor hercegének hatása alá kerülve nemzetiszocialista módon a karját lendíti. A nagybácsi egyébként később, 1936-ban VIII. Eduárd néven Nagy-Britannia királya is lett. Igaz, hogy Eduárd alig egy esztendeig volt csak király, mert miután bejelentette, hogy feleségül vesz egy elvált amerikai asszonyt, az anglikán egyház törvényei értelmében le kellett mondania a trónról.

A filmről kimerevített fölvételeken jól látszik, hogy nemcsak az akkor hétéves (vagy nyolcéves, ha a filmfölvétel 1934-ben készült - H. J.) Erzsébet lendíti a karját, hanem a mellette álló húga, az akkor hároméves Margit hercegnő (elhunyt 2002-ben) is. Sőt mi több, az akkor már érett korban levő Erzsébet, a későbbi anyakirálynő, II. Erzsébet édesanyja, illetve VI. György király neje is lendíti a karját. Egyébként VI. György brit királyról el kell mondani, hogy a Balfour Nyilatkozat szellemében mindenben segítette a honfoglaló cionista zsidókat Palesztinában és a nemzetközi politika terén, ezért Nyugat-Jeruzsálem legforgalmasabb utcája manapság is az ő nevét viseli.



Erzsébet anyakirálynő és Eduárd herceg

VI. György királlyal ellentétben a II. Erzsébetet karlendítésre tanító VIII. Eduárd rokonszenvezett Adolf Hitlerrel és a Harmadik Birodalommal. Miután lemondott a trónjáról és feleségül vette az amerikai Wallis Simpsont, 1937-ben a nejével együtt tisztelgő látogatást tett Adolf Hitlernél, aki állítólag megígérte neki, hogy a Harmadik Birodalom győzelme után német segítséggel visszaszerezheti a trónját. Mindenesetre Eduárd egészen a második világháború 1939-es kitöréséig nyíltan rokonszenvezett Adolf Hitlerrel, ám ezután érthető okok miatt ezt nem tehette. Eduárd Párizsban hunyt el, 1972-ben.

Az angol királyi udvar máris reagált a The Sun leleplező videójára: II. Erzsébet királynő környezetében mélységes csalódottsággal vették tudomásul, hogy a több mint nyolcvan évvel ezelőtti filmfölvételt a lap "rosszhiszeműen" közzétette. Egyelőre azt nem lehet tudni, hogy a The Sun hogyan jutott az archív filmfölvételhez.



Adolf Hitler fogadja Eduárdot és nejét 1937-ben

Izraelben a szombat ellenére máris a londoni lap leleplezéséről szólnak a világhálón is elérhető hírek. A The Sunnak nyilatkozó dr. Katharina Urbach, a Harmadik Birodalom történetének kutatója szerint: "A filmrészlet döbbenetes, de senki nem gondolja komolyan, hogy a kislány Erzsébet rokonszenvezett volna a nemzetiszocializmussal. Ám ezzel együtt köztudott, hogy Eduárd már a filmfölvétel idején, walesi herceg korában üdvözölte Hitler hatalomátvételét, s egészen a világháború 1939-es kitöréséig rokonszenvezett vele. Ezért világos, hogy II. Erzsébet nagybátyja, Eduárd tanította meg a későbbi királynőt a karlendítésre", nyilatkozta az izraeli történész.

Hering J. - Kuruc.info

Korábban írtuk: Náci üdvözlésre lendíti karját az alig hétéves Erzsébet hercegnő - a jelenlegi brit uralkodó - és édesanyja, valamint nagybátyja egy több mint nyolc évtizede készült példátlan filmfelvételen, amelyet a The Sun hozott nyilvánosságra szombaton. A Buckingham-palota - a brit királyi család londoni hivatala - azonnal elítélte a felvétel közzétételét.

A legnagyobb példányszámú brit bulvárlap által megszerzett 17 másodperces fekete-fehér némafilm az újság szerint 1933-ban vagy 1934-ben, Adolf Hitler hatalmának korai szakaszában készülhetett Balmoralban, a királyi család skóciai rezidenciáján.

A felvételen Erzsébet hercegnő - a jelenleg 89 esztendős II. Erzsébet királynő -, valamint húga, Margit hercegnő, édesanyjuk, a későbbi Erzsébet anyakirálynő és édesapjuk bátyja, Eduárd herceg, a későbbi VIII. Eduárd király látható a kastély parkjában.

A filmen először a két ifjú hercegnő édesanyja lendíti félreérthetetlen módon "náci" üdvözlésre karját, majd követi példáját Erzsébet hercegnő, végül pedig Eduárd herceg is.

A The Sun hangsúlyozza, hogy Erzsébet anyakirálynővel és Erzsébet hercegnővel kapcsolatban soha fel sem merülhetett a nemzetiszocialisták iránti rokonszenv feltételezése, Eduárdról azonban széles körben közismert és jól dokumentált volt, hogy szimpátiával viseltetett Hitler iránt, akit 1937-ben Münchenben meg is látogatott, és korabeli beszámolók szerint "náci" karlendítéssel üdvözölt.

Eduárd egy évvel korábban, 1936-ban, alig 327 napi uralkodás után távozott a brit trónról, amely helyett inkább kétszeresen elvált amerikai szerelmét, Wallis Simpsont választotta. A monarchiát alapjaiban megrázó botrány után lett az Egyesült Királyság uralkodója VI. György néven Albert yorki herceg, Eduárd öccse, II. Erzsébet királynő édesapja.

VI. György király és hitvese a II. világháború alatt a "nácikkal szemben tanúsított hősies brit ellenállás" élő jelképévé vált; kikezdhetetlen tekintélyre és közmegbecsülésre tettek szert kiállásukkal a szenvedő londoniak mellett. A királyi házaspár az angliai csata legsötétebb heteiben sem hagyta el Londont, a hitleri légierő egymást követő támadásainak szüneteiben együtt rendre megjelentek az éppen kibombázott negyedekben.

A Buckingham-palota szóvivője a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta: önmagáért beszél az az odaadás, amelyet a jelenlegi uralkodó és családja tanúsított a nemzet iránt a háború idején. Az udvari illetékes szerint éppen ezért "sajnálatos" ennek a több mint nyolc évtizede készült felvételnek a nyilvánosságra hozatala. A szóvivő hozzátette: abban az időben senki nem tudhatta, hogy később mivé fejlődik mindaz, amit a korabeli híradókban is rendszeresen mutatott náci üdvözlés jelképezett. (Valóban, kevesen vették volna akkoriban komolyan, hogy hosszú évtizedekre kóser történelemszemlélet lesz a nyugati világra kényszerítve - a szerk.)

A The Sun által megszólaltatott történészek is azt emelték ki, hogy a felvételen csupán a náci karlendítés "csúfondáros imitálása" látszik, és azokban az időkben "nem volt olyan gyerek Nagy-Britanniában, aki ne viccelődött volna ugyanígy".

(MTI nyomán)