A várakozásokkal ellentétben nem terjesztett elő semmilyen írásos javaslatot Evklídisz Cakalotosz görög pénzügyminiszter az euróövezeti pénzügyminiszterek kedd délután tartott brüsszeli ülésén - közölték európai uniós diplomaták.
Egy magas euróövezeti tisztségviselő közölte, hogy Görögország "talán" szerdán áll elő egy új kezdeményezéssel. "Azt mondták, hogy talán holnap terjesztenek elő egy új kérelmet és a javaslatok vázlatát" - mondta a névtelenül nyilatkozó tisztségviselő a Reuters hírügynökségnek.
Alekszisz Ciprasz görög miniszterelnök hétfőn abban állapodott meg a német kancellárral, hogy Görögország másnap előterjeszti új javaslatait az euróövezeti állam- és kormányfők csúcsértekezletén. Görög kormányzati közlés szerint Ciprasz szerdán beszédet tart az Európai Parlamentben.
A "grexit" megelőzése most már a tét
A görög kilépés "borzasztó kollektív kudarc lenne, de elsősorban a görög kormányon múlik az, hogy sikerül-e elkerülni egy ilyen forgatókönyvet - ezt Pierre Moscovici, az EU gazdasági és pénzügyi biztosa jelentette ki az Eurócsoport kedd délutáni ülésére érkezve, amely kulcsfontosságú lehet Görögország és az egész eurózóna jövője szempontjából.
Közben az olasz ANSA hírügynökségre hivatkozó sajtójelentések kiszivárogtatták, hogy a görög kormány 7 milliárd euró hitelt kíván kérni partnereitől a következő 48 órában.
Moscovici és az egymás után érkező tagállami pénzügyminiszterek is arra helyezték a hangsúlyt, hogy konkrét, átfogó és hiteles reformprogramot várnak az új görög pénzügyminisztertől, Euklidesz Cakalasztól.
"Eléggé szkeptikus vagyok egy mai megállapodást illetően" - közölte Peter Kazimír szlovák pénzügyminiszter, aki szerint mostanra odáig jutott a helyzet, hogy csak legfelső politikai szinten lehet megoldást találni a görög problémára.
"Mi tiszteletben tartjuk a görög referendum eredményét, de ettől a gazdasági realitások még nem változtak. Görögország elmaradásban van, és a bizalom is megrendült" - tette hozzá Kazimír.
"A görög nem szavazat után most először a görög pénzügyminisztertől akarjuk hallani, hogy miképpen képzeli el a megállapodást. Figyelmesen meg fogjuk hallgatni, aztán lépésről lépésre fogunk cselekedni" - mondta Jeroen Dijsselbloem, az Eurócsoport elnöke, aki szerint bármiféle csomagnak hitelesnek kell lennie, ezt az eurózóna hitelessége is megköveteli.
Jan van Overtveld, belga pénzügyminiszter arra emlékeztetett, hogy az idő vészesen fogy, a görög gazdaság és a görög bankok pénzügyi helyzete is "szabadesésben" van. "Minden a görög javaslattól függ, nem maradt sok időnk" - szögezte le.
Wolfgang Schauble német pénzügyminiszter a maga részéről arra emlékeztetett, hogy az euróövezet program nélkül nem áll módjában segíteni Görögországnak. "Izgatottan várjuk a görög javaslatot" - tette hozzá.
Cseh lapok szerint Görögországnak távoznia kellene az euróövezetből
Görögországnak a vasárnapi népszavazás eredménye alapján távoznia kellene az euróövezetből, mert az ország nem tudja teljesíteni a követelményeket - írják lényegében egybehangzóan a keddi országos cseh napilapok.
A Mladá Fronta Dnes című liberális napilap szerint a görögök valószínűleg felkészültek arra, hogy átéljék a legrosszabbat. "De teszik ezt saját akaratukból, amelyet a vasárnapi népszavazáson nyilvánítottak ki. Ezentúl már senkit sem tudnak hibáztatni, ahogy most a németeket hibáztatják" - írja a lap.
Hozzáteszik: a népszavazás eredménye alapján az egyesült Európának fel kellene szólítania Görögországot, hogy hagyja el az euróövezetet, a távozást azonban Görögország képviselőjének kellene bejelentenie. Amíg erre senki sem veszi a bátorságot, addig a valódi megoldásról nem lehet tárgyalni - mutat rá az újság.
Európának keresnie kell az utat, hogyan tudnák a görögök elhagyni az euróövezetet - véli a konzervatív Lidové Noviny.
Az eddigi tárgyalások nem vezettek sehová. "A hitelezők a görögök távozását összekapcsolhatnák adósságuk egy részének elengedésével. A görögök így kapnának valamit, ugyanakkor ennek az lenne az üzenete, hogy mindent nem kaphatnak meg" - olvasható a kommentárban.
A Hospodárské Noviny című gazdasági és politikai napilap szerint Görögország a közelmúltig Európa egyik legstabilabb országának számított, választási rendszere biztosította a váltógazdálkodást. "Most viszont mindenki attól fél, milyen következményekkel jár a görögországi bizonytalanság Európa számára" - jegyzi meg a lap.
(MTI)