Két perccel az indítás után felrobbant a SpaceX amerikai magánvállalat Falcon 9 típusú hordozórakétája, amely egy teherűrhajót juttatott volna el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS) - jelentette vasárnap az amerikai űrkutatási ügynökség (NASA).

Az irányítók 2 perccel és 19 másodperccel az indítás után vesztették el a kapcsolatot a hordozórakétával. A 63 méter hosszú rakétatípussal az utóbbi hat alkalommal sikerrel vittek szállítmányt az ISS-re.

A teherűrhajó csaknem 2,5 tonna terhet, élelmet, vizet, ruhát, illetve a tudományos kísérletekhez szükséges berendezéseket és anyagokat szállított volna az űrállomásra, amelynek fedélzetén jelenleg három asztronauta teljesít szolgálatot. A Nemzetközi Űrállomás legénysége még nagyjából négy hónapra elegendő élelemmel rendelkezik, a történtek így nem okoznak számukra azonnali problémát.

A baleset oka nem ismert, egyelőre az irányítótorony által rögzített adatokból és videofelvételekből próbálják kikövetkeztetni, hogy mi történhetett. Elon Musk, az űrkutatási vállalat alapítója és vezérigazgatója megerősítette a balesetről szóló híreket. "Az adatok elemzése után további részleteket fogunk közölni" - írta a Twitter közösségi oldalon.

Az elektromos autókat gyártó Tesla Motorst is magáénak tudó milliárdos, Elon Musk Space Exploration Technologies Corp. (SpaceX) elnevezésű vállalata által gyártott, Dragon teherszállító űrhajónak ez lett volna a hetedik útja. A NASA tizenkét útra szerződött le a társasággal, az ember nélkül repülő eszköz először 2012-ben szállított utánpótlást a Föld körül 320 kilométeres magasságban keringő űrállomásra.

Április végén egy orosz hordozórakéta nem tudta a kijelölt pályára állítani a Progressz M-27M teherűrhajót, amely egyebek között üzemanyagot, oxigént szállított volna a Nemzetközi Űrállomásra. A hordozórakéta a rakományával együtt megsemmisült. Tavaly októberben pedig egy Antares amerikai hordozórakéta robbant fel indítás után, amely a Cygnus elnevezésű teherűrhajót juttatta volna el az ISS-re.

(MTI)