Amennyiben teljesen nyilvánvaló, hogy egy anyának egészségkárosult, fogyatékos gyermeke született, a törvénynek engedélyeznie kellene, hogy az orvosok a szülők engedélye nélkül az újszülött életének befejezéséről döntsenek - állítja Miroslav Mitlöhner, a Hradec Králové-i egyetem mellett működő szociális intézet igazgatója, a munkaügyi és népjóléti miniszter tudományos tanácsának tagja egy szaklapban megjelent írásában.

A cseh tudományos akadémia szaklapjának legújabb számában megjelent írás botrányt kavart szakmai körökben és kiváltotta a fogyatékkal élők nemzeti tanácsának felháborodását.

Václav Krása, a tanács elnöke felszólította Mihaele Marksová minisztert, hogy menessze a tudományos tanácsból Mitlöhnert.

Mitlöhner a szakma reagálása következtében pénteken felajánlotta lemondását, amelyet Josef Hynek, az egyetem rektora elfogadott - közölte Ondrej Tikovsky, az egyetem szóvivője.

Mitlöhner írásában a súlyos fogyatékkal születő, s egészségük helyreállítására remény nélkül lévő újszülöttek sorsának jogi és etikai aspektusait boncolgatta. A szerző szerint amennyiben ez a helyzet még a szülés előtt kiderül, az érintett nőt törvényi úton művi terhesség-megszakításra kellene kötelezni. Ha azonban egy ilyen gyermek megszületik, akkor az orvosnak joga kellene hogy legyen életének befejezésére, mégpedig a szülők megkérdezése nélkül.

A szerző azt állítja: ha a társadalomnak volt annyi ereje, hogy a nyilvánvaló egészségkárosodásoknál engedélyezze a "terhesség" művi megszakítását szülés előtt, akkor a súlyos betegen született csecsemőket sem kellene életben hagyni. Rámutatott: a "szörnyszülött lényeknél" már régóta felmerült, hogy valóban emberekről van-e szó, s hogyan kell őket kezelni. Úgy véli, azzal azonban komoly gond van, hogyan lehet meghatározni mi a "szörnyszülött".

Václav Krása szerint a 78 éves Mitlöhner írása "náci gondolkodásmódra" vall, és a 21. században elfogadhatatlan. Mitlöhner írását munkatársainak egy csoportja is nyilvánosan elítélte.

(MTI nyomán)