Legkevesebb 46-an haltak meg Odessza városában az oroszbarát és a Kijevet támogató tüntetők pénteki összecsapásában. Az áldozatok többsége bennégett egy felgyújtott épületben. Az ukrán rendőrség 172 embert vett őrizetbe, a kijevi belügyminisztérium szerint többségük orosz vagy Dnyeszter menti. Az erőszak már nemcsak a délkeleti országrészben jelent meg, hanem a Moszkva pártiak központjának számító régiótól távolabb is. Ukrajna és Oroszország egymást vádolja a feszültség szításával.
Az ukrán titkosszolgálat szóvivője szerint külső provokáció eredménye az odesszai vérontás, amelynek számos áldozata van. Katerina Koszareva azt mondta, a rendbontókat az elűzött Viktor Janukovics elnök kormányának korábbi tagjai bérelték fel. Jobb Szektor-féle bagázst és társtetteseiket illetően viszont már nem bocsátkozik találgatásokba.
Az orosz elnök szóvivője, Dmitrij Peszkov tragédiának nevezte az Odesszában történteket. Szerinte a kijevi hatóságok szemet hunytak a nacionalisták és a radikálisok tettei fölött, és ennek eredményeként fegyvertelen emberek égtek halálra. Ezért az ukrán kormány nemcsak felelős, de részes is ezekben a bűntettekben.
Az odesszai összecsapások azon a napon történtek, amikor az ukrán erők legnagyobb támadásukat indították a több száz kilométerre lévő Szlavjanszk és Kramatorszk kormányépületeinek visszafoglalására a szeparatistáktól.
Jól bántak az ukrajnai szeparatisták a nyugati túszokkal
Szabadon engedték a Kelet-Ukrajnában múlt pénteken elfogott nyugati megfigyelőket. 12 ember távozhatott, köztük ukránok is, feltételek nélkül. Az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet tudtával dolgozó csoport buszát múlt pénteken tartoztatták fel a szeparatisták Szlavjanszk városában, azt állítva, hogy kém van közöttük.
A történteket felejthetetlennek nevezte az egyik most szabadult túsz. A német Axel Schneider ezredes arra a kérdésre, hogy jól bántak-e velük, azt felelte: Szlavjanszk önjelölt polgármesterének ígéretéhez híven a lehető legkíméletesebben bántak velük, és ebben a nyomorúságos helyzetben is a védelme alatt álltak.
A nyolc katonai megfigyelő és ukrán kísérőik közül egy svéd férfit már hét közben elengedtek egészségügyi problémái miatt. Korábban Kijev és a nyugati országok azért bírálták Oroszországot, amiért nem ítélte el az akciót. Most Moszkva Ukrajnába küldte az emberi jogok orosz biztosát, hogy tárgyaljon a négy német, egy dán, egy lengyel és egy cseh túsz szabadon engedéséről.
(Euronews nyomán)
Korábban írtuk:
- Odesszában elfajult a helyzet a Kijev-hívők és az oroszbarátok között
- Szabadon engedték a hét EBESZ-megfigyelőt és ukrán segítőiket