Ben Bernanke
Mint tudjuk: nincs zsidó világuralom. Aki azt állítja, hogy van, „összeesküvés-elméletekben hisz”, „őrült” és „antiszemita”. Mindennek fényében kapjuk az alábbi hírt: Barack Obama amerikai elnök a Bank of Israel korábbi elnökét, az izraeli-amerikai kettős állampolgár Stanley Fischert kívánja kinevezni az amerikai központi bank, a világ sorsát alapvetően meghatározó Federal Reserve alelnökévé. Az eddigi alelnök, a szintén zsidó származású Janet Yellen a nagyhatalmú intézmény elnök asszonya lesz. A poszton pedig a korábbi elnököt, a véletlenül ugyancsak zsidó Ben Bernanke-t váltja.

Stanley Fischer nyolc esztendeig állt az izraeli központi bank élén. Posztjáról ez év június 30-án köszönt le. A közelmúltban egyik nyilatkozatában dicsérettel illette a Federal Reserve tevékenységét, mondván, hogy az USA-ban sokkal jobban kezelték a gazdasági válságot, mint bármely más fejlett országban.



Stanley Fischer
„Az USA sokkal gyorsabban hozta rendbe a bankrendszerét, mint mások” – közölte, hozzátéve ugyanakkor, hogy a módszerek „nem voltak éppen elegánsak”, és jelentős költségvetési deficitet eredményeztek. Ezért a folyamat lelassítását javasolta.

A Jerusalem Post című lapnak nyilatkozva a FED új alelnöke kijelentette: „Vannak dolgok, amelyeket Izrael nem tud megtenni. Nem vagyunk az Egyesült Államok. Nem vagyunk Svédország. Nekünk kevesebb a pénzünk, ezt meg kell értenünk” – játszotta a szegény zsidó szerepét a Bank of Israel volt elnöke, elárulva azt is, hogy hiányozni fog neki Izrael népe. (Megnyugtatjuk, láthat belőlük épp eleget Amerikában is - a szerk.)

A 70 esztendős Fischer 1994 és 2001 között az IMF-nél töltött be kulcspozíciót. Előzőleg a Massachusettsi Műszaki Egyetem közgazdasági tanszékét vezette, ahol tanította többek között a most távozó FED-elnököt, Ben Bernanke-t, valamint Mario Draghit, az Európai Központi Bank elnökét és Lawrence Summers korábbi amerikai pénzügyminisztert. (Summersről sokan feltételezték, hogy ő lesz a FED új elnöke.) Fischer egy rövid ideig a Világbanknak is dolgozott.



Janet Yellen
Jövendő főnökéről, Janet Yellenről Fischer azt mondta, hogy „biztos keze van”, és a „FED-nek biztos kézben kell lennie”. 

Meglehetősen különös, hogy valaki az egyik ország központi bankjának éléről egy másik állam bankjának alelnöki posztján landol. De persze a „választottakra” nyilván más szabályok vonatkoznak, mint az egyszerű földi halandókra. Egyébként volt már hasonló eset: a Bank of England elnöke, Mark Carney, korábban Kanada központi bankját vezette.

Stanley Fischer az egykori Rodéziában született 1943-ban. A Londoni Közgazdasági Egyetemen tanult, doktori képesítését pedig a Massachusettsi Műszaki Egyetemen szerezte meg. Ugyanitt oktatott is egy ideig, de tanított a Jeruzsálemi Héber Egyetemen, a Chicagói Egyetemen és a Stanford Egyetemen is.

Perge Ottó - Forbes nyomán