Erős bizalomcsökkenést mutatott ki Barack Obama iránt a Quinnipac Egyetem kedden nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási eredménye, amely szerint a választók többsége úgy gondolja, az elnök nem szavahihető.
A felmérés alapján az amerikaiak 54 százaléka nem helyesli azt, ahogy az elnök a munkáját végzi, és csak 39 százalék támogatja Obama tevékenységét. A Quinnipac Egyetem október 1-jén publikált felmérési eredményei szerint ez az arány akkor 49:45 százalékos, 2011 októberében pedig 55:41 százalék volt.
Az elutasítottság mértéke a legújabb közvélemény-kutatási eredmény szerint minden kor- és jövedelmi csoport esetében erősebb a támogatottságnál, csakúgy mint a hagyományosan inkább a demokratákra szavazó nők és spanyolajkúak között. Obama politikájának elfogadottsága egyedül a néger szavazók körében erősebb a rosszallásnál.
A megkérdezettek többsége emellett, 52:44 arányban, úgy véli, hogy Obama nem szavahihető. Az eddigi legrosszabb adatokat május 30-án mérte ezzel kapcsolatban az egyetem, amikor a válaszadók többsége 49:47 arányban vélekedett úgy, hogy nem lehet hinni abban, amit az elnök mond.
Az elnökbe vetett bizalmat alapvetően az rendítette meg, hogy a szolgáltatók tömegesen mondják fel az új egészségügyi törvény előtt megkötött betegbiztosításokat olyan ügyfelekkel, akiknek az elnök a jogszabály elfogadásakor - már többedszer - azt ígérte, hogy megtarthatják korábbi szerződésüket. A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy nem működik megbízhatóan a HealthCare.gov weboldal sem, ahol az egészségbiztosításból eddig kimaradók csatlakozhatnának a rendszerhez.
A Quinnipac Egyetem szerint a megkérdezettek 55:39 százalék arányban elutasítják az Obamacare néven ismertté vált egészségügyi reformot. A kérdésre, hogy vajon az elnök szándékosan vezette-e félre az embereket azzal kapcsolatban, hogy megtarthatják régi biztosításukat, 47 százalék nemmel, 46 százalék pedig igennel válaszolt.
A 2545 fős mintán elvégzett közvélemény-kutatás esetében a statisztikai hibahatár 1,9 százalékpont. A felmérés egybecseng a Gallup múlt héten közölt számaival, amelyek szerint az egészségügyi reform nehéz indulása miatt Obama népszerűsége 39 százalékos szinten áll.
Hollande sem volt még ennyire népszerűtlen
Újabb mélypontra jutott a francia elnök népszerűsége: egy keddi felmérés szerint már csak a franciák alig 21 százaléka elégedett Francois Hollande politikájával.
Amióta közvélemény-kutatások készülnek Franciaországban, még soha nem volt ennyire népszerűtlen a köztársasági elnök. Miközben Bretagne-ban a francia adópolitika ellen hetek óta tartanak a tiltakozások, a héten pedig a tanárok és a vállalkozók is munkabeszüntetésekre készülnek tiltakozásul a baloldali kormány adóemelési intézkedései ellen és a nem csökkenő munkanélküliség miatt, a felmérés - amely szerint a franciák 67 százaléka kormányátalakítást szeretne - valóságos politikai válságot okozott a nemzetgyűlésben, ahol már kormánypárti politikusok is követelték Jean-Marc Ayrault távozását a kormány éléről.
"Úgy tűnik, hogy a kormány egyszerre megsüketült, és nem is hallatja a hangját. Sürgős jelet kell küldeni a franciáknak a párbeszéd helyreállítására. Igen, sürgősen le kell cserélni a miniszterelnököt" - jelentette ki Malek Boutih szocialista képviselő. Szerinte az államfőnek "erősebb személyiségekkel kellene körülvennie magát".
Ayrault távozását követelte Anne Hidalgo is, aki a szocialisták fővárosi főpolgármester-jelöltje a jövő tavaszi önkormányzati választásokon. A jelenlegi párizsi főpolgármester-helyettes szerint a legnépszerűbb kormánytag, Manuel Valls belügyminiszter, Martine Aubry, Lille polgármestere vagy Claude Bartolone, a nemzetgyűlés elnöke lenne a legalkalmasabb miniszterelnöknek.
A javaslatot a szocialisták nemzetgyűlési frakciója elutasította, Aubry és Valls pedig maga jelezte, hogy egységesen kiállnak a miniszterelnök és a köztársasági elnök politikája mellett.
"Nehéz feladatot kell végrehajtanom, semmi nem térít el ettől, és semmi kétségem nincs afelől, hogy élvezem a szocialista képviselők és szenátorok támogatását" - reagált a személye körüli vitára a kormányfő.
Az egyre nagyobb társadalmi elégedetlenséget jelzi, hogy a november 11-i nemzeti ünnepen több helyen is kifütyülték az államfőt. Ez annyira ritkaságnak számít Franciaországban, hogy azt még a jobboldali ellenzék is elítélte. Luc Chatel, a legnagyobb ellenzéki párt, a Népi Mozgalom Uniójának (UMP) alelnöke ugyanakkor a nemzetgyűlésben azt mondta, hogy "Hollande, aki nyugodt országot ígért, vihart kelt". Szerinte még soha nem uralkodott olyan elégedetlenség az országban, mint jelenleg.
Christian Jacob, az UMP frakcióvezetője szerint Hollande "puhány, tekintély nélküli elnökséget vezetett be, amely minden népszerűtlenségi rekordot megdönt". "Ön egy fantomkormány élén áll" - fogalmazott az ellenzéki képviselő a nemzetgyűlésben a kormányfőhöz fordulva. Ayrault szerint viszont az ellenzék próbálja úgy beállítani a helyzet, mintha intézményi válság lenne Franciaországban.
A balliberális Le Monde című napilap arra hívta fel a figyelmet, hogy az államfőnek egyszerre kell az általános politikai és a társadalmi elégedetlenséget kezelnie, a konzervatív Le Figaro szerint pedig a hatalommal szembeni harag állandósult Franciaországban.
(MTI nyomán)