Izraelben egész héten országos katasztrófavédelmi gyakorlatot tartanak, amelynek csúcspontjaként hétfőn kétszer megszólalnak a szirénák, és a lakosságnak óvóhelyekre kell vonulnia egy külső támadás elleni védekezést gyakorolva.

Hétfőn azt próbálják ki, mi történne, ha egyszerre érné rakétatámadás Izraelt Libanonból, Szíriából és a Gázai-övezetből: 12 óra 30 perckor a szirénák hangját követően tíz percre a közösségi óvóhelyekre mennek az iskolákban és a munkahelyeken. Este 7 óra 5 perckor újra megszólalnak a szirénák, ekkor az otthoni védekezést kell gyakorolni, a lakások védett szobáit vagy a lakóhely szerinti közösségi óvóhelyet felkeresve.

Ha esetleg valódi rakétatámadás is történne ezekben az időkben, akkor kétszer szólal meg egymás után a légvédelmi figyelmeztetés, ami az éjszaka Libanonból Izraelre lőtt rakéta és a bizonytalan szíriai helyzet nyomán lehetséges, ha nem is valószínű.

A szirénákkal egy időben a civilek figyelmeztetést kapnak a mobiltelefonjaikon is, valamint a tévé- és rádióállomások is közvetítik a légvédelem másfél perces riasztását. A gyakorlaton részt vesz a hátországi ügyek minisztériuma, az izraeli katasztrófavédelmi hatóság, a helyhatóságok, a minisztériumok és a vészhelyzetekben mentési munkálatokat végző szervezetek.

"Izrael a világ legfenyegetettebb országa - mondta Benjámin Netanjahu miniszterelnök a szokásos hétfői kormányülés kezdetén. - Jelentősen nőttek a hátország elleni fenyegetések az utóbbi években, készen állunk minden forgatókönyvre."

(MTI)