Eddig csak Renée Zellweger volt rá képes a Miss Potter-ban: egy amerikai színész, eldobva kiejtését és a hollywood-i filmek szegényes szókincsét, hamisítatlan londoni úrinőként jelent meg. Talán őt irigyelte meg a rendező és Edward Norton, amikor egy klasszikus, szép angol (tragi)romantikus regényhez nyúlt - Naomi Watts társaságában. A William Somerset Maugham azonos című alkotásából készült Színes Fátyol (The Painted Veil) nem akar többet, mint visszaadni egy letűnt kor hangulatát. Szerintünk tökéletesen sikerült.

Az amerikai-kínai gyártású mű a brit gyarmatbirodalom idejébe repít vissza. A kifogástalan, Sanghajban élő angol orvos-bakteriológus, Walter (Edward Norton) és az elkényeztetett, Londonból "importált" arisztokrata leány, Kitty (Naomi Watts) házassága nem nagyon működik. Miután a hölgy meg is csalja férjét, a doktor választás elé állítja: vagy vele jön egy kolerajárványtól sújtott belső-kínai településre, vagy botrányos válás lesz a sorsa.

E ponttól az események nem várt fordulatot vesznek, de ezt már tessék a moziban felfedezni... igen, vetítik, érdemes eredeti nyelven, felirattal élvezni. A kényelmesebbje kivárhatja a DVD-t, külföldön már megjelent, vélhetően tavaszra érkezik meg magyarul.




(A zömmel amerikai, kisebb részben kínai mellékszereplők mellett) Norton alakítása kiváló, majdnem tökéletesen elegáns brit angol kiejtése és udvari szókincse szinte hihetetlen. Ez a jelenség már csak azért is érdekes, mert általában fordítva működik. Angol, ír és ausztrál színészek az USA-ban gyakran kvázi kénytelenek feladni anyanyelvüket egy lebutított amerikai korcsnyelv kedvéért. Naomi Watts-nak, aki talán még jobb teljesítményt nyújt (39 évesen hitelesen játssza a huszonéves nőt) persze nem voltak átállási nehézségei, mert nagy-britanniai születésű és Ausztráliában nőtt fel.


















Naomi Watts máskor

Az erőltetett, szirupos mocsok, a szokványos hollywood-i manírok sehol nem türemkednek be, operatőrünk is jól sáfárkodott az ölébe hullott, gyönyörű ázsiai tájjal. Minden harmonikus, pedig a kínai ko-producerek (a producer a főszereplő páros) megszerzett jogukkal élve állítólag keményen megvágták a nyersanyagot, lévén az a feszültségekkel terhes 1920-as években játszódik, amikor a mai, még mindig félkomcsi Kínának nem tetsző Csang Kaj Sek tábornok és társai játszották a főszerepet - egy ideig.

Mindenkinek ajánlom, aki egy kis időre, de nívósan ki szeretne szakadni a gyurcsányi hétköznapokból.

Ítélőmester