Több száz felbőszült cigány gyülekezett kedd délelőtt Monokon; a helyi hangadók azt állítják: a polgármester a jegyzővel együtt elmenekült a faluból - írja a mikom.hu. A Heti Válasz megkereste Szepessy Zsolt polgármestert, aki elmondta: egy tévéműsor felvétele miatt utazott Budapestre, a jegyző pedig éppen szabadságon van.
 
A mikom.hu szerint a helyi romák azért verődtek egybe, mert a nem kapták meg gyermekeik után a már nagyon várt iskolakezdési támogatást, a polgármester viszont azt mondja: ő 20-30 „tüntetőről" tud (bár arról nem értesült, hogy bárki tüntetést jelentett volna be keddre Monokon), akik mind uzsorásoktól korábban kölcsönt kérő munkanélküliek, fatolvajok. Őket az uzsorások hergeltek fel és vezényeltek ki az utcára hangoskodni - állítja a településvezető. Szepessy szerint egyébként nem az iskolakezdési támogatás, hanem az általa a köztudatba bedobott „szociális kártya" áll az ügy hátterében.

A monoki képviselő-testület június 28-án szavazta meg az úgynevezett szociális kártya bevezetését. A döntés értelmében minden juttatást, támogatást, segélyt kizárólag egy bankkártyához hasonló, annak elvén működő kártyára lehet utalni.

Szepessy Zsolt július 20-án levélben fordult Bajnai Gordonhoz és a parlamenti képviselőkhöz, kezdeményezve a kártya országos bevezetését. Javaslata szerint a szociális kártyával csak a törvényi feltételeknek megfelelő, szerződéses elfogadóhelyeken lehetne fizetni, a rendszert pedig úgy kellene kiépíteni, hogy kizárjon minden visszaélési lehetőséget. Csak olyan elfogadóhelyekkel kötnének szerződést, amelyek vállalják és garantálják, hogy körültekintően és nagy figyelemmel kísérik a kártyák használatát; az elfogadóhelyeknek garantálni kellene, hogy a kártyával csak a törvényben meghatározott áruk és szolgáltatások vásárolhatók (pl.: általános élelmiszerek, ruházat, tanszerek, tisztító- és tisztálkodó szerek, gyógyszerek, tüzelő, illetve távfűtés, víz, gáz, villany, és lakbér, lakáshitel-törlesztés, stb.). A rendszert úgy alakítanák ki, hogy a támogatást nyújtó szervezet (pl. az önkormányzat) meghatározhassa, hogy a támogatást milyen célokra adja, és a kártya felhasználója ne tudjon a meghatározott céloktól eltérően más, nem engedélyezett termékeket vásárolni.

A szociális kártya használatát pontosan és folyamatosan ellenőriznék és nyomon követnék. Tételre lebontva lehetne ellenőrizni, hogy a tulajdonos és jogosultja mire használta fel a kártyát, amely a felhasználó fényképével és saját kezű aláírásával lenne ellátva, a kártya elfogadójától pedig megkövetelnék, hogy minden egyes alkalommal ellenőrizze: valóban a kártya jogosultja használja azt. Azt is folyamatosan ellenőriznék - például próbavásárlásokkal -, hogy a szerződött elfogadóhelyek szabályosan, a szerződésekben vállalt feltételek alapján járnak-e el.

Az elfogadóhelyek (üzletek és boltok) kizárólag helyi kis- és középvállalkozók lehetnének, így a szociális segélyek és egyéb juttatások pénzösszegei az adott településeken maradnak, ott erősítve a kis- és középvállalkozói réteget, ami Szepessy elképzelése szerint rövidtávon munkahelyek és vállalkozások megmaradását eredményezné, középtávon pedig akár új munkahelyek teremtését vagy beruházások megvalósítását jelenthetné.

A monoki megmozdulást tehát a polgármester szerint a szociális kártya bevezetése miatt hívták életre. Az akcióról a mikom.hu már a múlt héten tudomást szerzett Lakatos Attilától, a borsodi cigányvajdától. „Lakatos Attila miután az egyik kereskedelmi televízió műsorában összeveszett a nyilvánosság előtt Monok polgármesterével, Szepessy Zsolttal, arról számolt be nekünk, a helyi cigányoknak elegük van a polgármester szívtelen politikájából, és úgy tudja, tüntetni készülnek" - köti össze a vajda személyével a keddi demonstrációt a hírportál, Szepessy viszont lapunknak azt mondja: nem veszett össze Lakatossal. Augusztus 2-án, vasárnap a Hír Tv Kontraszt című műsorának vendége volt, Lakatos pedig telefonon kapcsolódott be az adásba. Bár valóban vita volt köztük a szociális kártyával kapcsolatban (Lakatos ellenzi a polgármester kezdeményezését), veszekedés, hangos szóváltás nem volt, még csak élesnek sem volt nevezhető a vita - emlékszik vissza Szepessy.

A mikom.hu cikke szerint egyébként kedd délelőtt se a vajda, se az emberei nem jelentek meg Monokon - mint mondták, nem akarták élezni az amúgy is pattanásig feszült helyzetet. A portál megkérdezte Szilárdi Lászlót, a vajdák országos szóvivőjét is, aki úgy tudja, csak egy helyi képviselő szólt az egybegyűlt tömeghez. „A helyi szószóló azt állította a polgármester felélte a cigányoknak járó pénzt és elmenekült Monokról a jegyzővel együtt" - zárja „tudósítását" a mikom.hu, a polgármester viszont cáfolja a vádakat, és leszögezi: sajtópert fog indítani az őt rágalmazók ellen.

(Heti Válasz)