Sziasztok! Megint én vagyok, aki a múltkor arról írt, hogy Népszabóék szakcikkeit mennyire lehet komolyan venni. Ma megint “alkottak”, amit, természetesen, nem árt “helyretenni”.

A Népszabadság tényleg annyira semmibe veszi az olvasóit, hogy képtelen olyasvalaki(ke)t felkérni technikai-tudományos cikkírásra-lektorálásra, akiknek azért valamennyire van lövésük arról, amiről írnak.

iPhone-ügyben már jópár gyalázatos, hibáktól hemzsegő cikket elkövettek (a legutolsót ITT). A mai számban a következő írást hozták le Varga G. Gábor tollából:

Az okostelefonok a mobilcégek megmentői
Ma debütál hazánkban a legújabb iPhone 3GS

Ma kezdi el forgalmazni a T-Mobile az iPhone legújabb modelljét, a 3GS-t. Ezúttal már csak két hónappal maradtunk le a világpremierről. Nem csoda: most mindenki az okostelefonokban bízik. A szektor csökkenése és a készülékeladások brutális visszaesése közepette ez az egyetlen szegmens, amely növekedni tud, és a mobilinternet révén képes extra bevételt hozni.

Ma reggel három budapesti és nyolc vidéki T-Mobile üzletben kezdik az iPhone 3GS forgalmazását. A gyors internetezésre és videofelvételre alkalmas, valamint egy sor újdonsággal felruházott multimédiás készülék ezúttal a világpremiert követő szűk két hónapon belül érkezett meg Magyarországra, ami a korábbi két generáció bemutatásához képest már forradalminak nevezhető. Az első iPhone el sem jutott hazánkba (csak a szürkeimport csatornáin), igaz, nem is volt alkalmas a harmadik generációs mobilszolgáltatások használatára, míg a második verzió, a 3G jelű készülék tavaly augusztusban jelent meg az exkluzív értékesítésre leszerződött T-Mobile kínálatában - több, mint fél évvel az amerikai premier után.

XY: ebben a bekezdésben két komoly hiba is van.
1.)    “
a 3G jelű készülék tavaly augusztusban jelent meg … több, mint fél évvel az amerikai premier után” – hát, kedves Népszabadság, úgy látszik, se az iPhone-ot nem ismerik, de még az internetes Wikipédiát sem tudják használni (esetleg angolul nem tudnak). Ha tudnák, akkor egy gyors pillantást vetnének a kapcsolódó Wiki-oldal Release date szekciójára: 3G: July 11, 2008. Ez valóban “több, mint fél évvel” a 2008 augusztusi piacradobás előtt volt? Ugyan már. Bő egy hónappal. Gratulálunk szakmai “színvonalukhoz” és “szavahihetőségükhöz”.
2.)   
“igaz, nem is volt alkalmas a harmadik generációs mobilszolgáltatások használatára” – írónk láthatóan még azt sem tudja, mit takarnak – a kifejezés eredeti értelmében – a a harmadik generációs mobilszolgáltatások. Nem csak azt, hogy UMTS-en vagy HS(D/U)PA-n keresztül sokkal gyorsabban vándorolnak a bitek, nem. Hanem, többek között, videotelefonálást és egyéb multimédiás lehetőségeket. Nos, például a videotelefonálás lehetősége teljességgel hiányzik az összes iPhone modellből (a 3G-ből és a 3G S-ből is). Ennélfogva azt állítani, hogy a 3G maradéktalanul képes a legfontosabb 3G-s szolgáltatások használatára, minimum szakmai inkompetenciát jelez.

Változtak a kommunikációs szabályok is: tavaly a hazai mobilcég vezetői az itteni premierig semmit nem mondhattak a készülékről, mert az Apple-lel kötött szerződés teljes csendet írt elő számukra az értékesítés megkezdéséig. Az idén azonban már pár nappal a világpremier után bejelentették: júliusban elkezdik a telefon forgalmazását. Ebből végül a hónap utolsó napja lett.

XY: ez is ostobaság. Tavaly már júliusban bejelentette az Apple, hogy valamikor augusztusban forgalmazni kezdik a készüléket Magyarországon is, és az is közismert volt, hogy ezt a T-Mo teszi majd. A díjcsomagokat a T-Mo valóban csak aug. 18-án (négy nappal az értékesítés megkezdése előtt) jelentette be - de a 3GS esetében sem kötötték előre az orrunkra, hogy a három ismert Ikon (200, 400, 600) mellett milyen egyéb (aranykártyás, Dominó feltöltőkártyás, a díjcsomagra vállalt hűség nélküli stb.) konstrukciókban és feltételekkel árulják majd a gépet. Sőt, az csak most hétfőn derült ki, hogy 31-én kezdik árulni a készüléket; ezt sem tudta addig senki.

Az igyekezet persze nem véletlen: a válság a távközlést is sújtja, világszerte lassulnak az eladások, ám a piackutatók előrejelzései szerint az okostelefonok esetében mégis mintegy húszszázalékos növekedésre lehet számítani világszinten. Ráadásul a hanghívások mellett jelentős adatforgalmat is lebonyolítani képes készülékek egyszerűbb társaik árának átlagosan kétszeresébe kerülnek, és a fejlett multimédiás képességek révén extra bevételt hoznak a szolgáltatóknak - pontosabban kompenzálni tudják a csökkenő hanghívások okozta bevételkiesést. Nem utolsósorban kiszámítható bevételt generálnak a társaságoknak, amelyek a mobilinternet-hozzáférést általában fix árú csomagokban értékesítik, az okostelefonok nagy részét pedig akkor adják kedvező áron, ha az előfizető egy vagy két évre garantálja valamelyik fix árú csomag igénybevételét. A meghatározott árú csomagban - kedvező áron - többféle szolgáltatást bocsátanak az előfizető rendelkezésére, ám azt akkor is ki kell fizetni, ha az illető felhasználja az adott perc- és adatforgalmat, s akkor is, ha nem.

- Az év talán legnagyobb kihívása az lehet, hogy a szolgáltatók képesek-e bevételt termelni a szervereiket elözönlő ingyenes felhasználói tartalomból - állítja Bodor Kornél, a Deloitte Üzletviteli és Vezetési Tanácsadó Zrt. munkatársa a cég telekommunikációs, média- és technológiai (TMT) szektorra vonatkozó 2009-es előrejelzését ismertetve. Ez pedig a többi között az okostelefonok és a mobilinternet terjedésével valósulhat meg.

Miközben a hajdan jól prosperáló mobilgyártók egyre csak nehézségekkel küzdenek a válság miatt, az okostelefonok piaca még a pénzügyi krízis alatt is növekszik az Egyesült Államokban: az utolsó negyedévben az összes eladott mobil 23 százaléka okostelefon volt az amerikai kontinensen. Az erősorrend azonban valamelyest változott: tavaly a tengerentúlon még egyértelműen az iPhone volt a legnagyobb ász, idén májusban azonban a kanadai gyártótól érkező Blackberry Curve letaszította a trónról az NPD piackutató cég adatai szerint. Az eladási listán a hosszú idő után második helyre szorult iPhone mögött is két Blackberry-modell, a Storm és a Pearl foglalt helyet. Az Android operációs rendszert használó G1 csupán az ötödik legnépszerűbb volt Amerikában az első negyedévben. Az elemzőcég szerint a Blackberry azért verhette meg az iPhone-t, mert míg a Research in Motion mobilját az összes szolgáltatónál meg lehet vásárolni, addig az iPhone-t csak az AT&T forgalmazza. A Blackberry számos terméke elérhető mindegyik hazai szolgáltatónál, a Storm típust pedig a Vodafone hozza forgalomba néhány héten belül.

Hasonló képet fest az első negyedévről a Gartner jelentése is: miközben a világ mobiltelefon-eladása csaknem kilenc százalékkal esett vissza az előző év azonos időszakához viszonyítva, az okostelefonszektor 12,7 százalékot tudott növekedni, az eladott darabszámot nézve. A teljes eladást tekintve részesedésük 13,5 százalékra nőtt.

A teljes piacon - az okoskészülékek terén is - őrzi piacvezető pozícióját a finn Nokia, noha előnye évről évre szerényen olvad. Tavaly a finnek még a teljes kínálat 39,1 százalékát mondhatták magukénak, de erre az évre majd három százalékot vesztettek a részesedésükből. Az okostelefonok esetében tavaly 45 százalékra becsülték a hazánkban is gyártó Nokia piaci súlyát, s e téren négy százalékot estek az idén. Ebbe a szegmensbe két év alatt robbant be az Apple és a Blackberry, előbbi tíz-, utóbbi húszszázalékos szeletet hasítva magának a tortából.

A piacvezető is az okoskészülékeire koncentrál, azon belül is az üzleti felhasználóknak szánt modelljeiben látja a fantáziát: miközben az első negyedévben a Nokia profitja kilencven százalékkal csökkent, de a speciálisan üzleti felhasználóknak készült, E-szériának nevezett telefonok alkotta termékcsalád több mint nyolcvanszázalékos eladásbővülést ért el - közölte Ileri Nurmi, a Nokia alelnöke.

Okostelefonok

Nagy képernyővel felszerelt, gyors internetezésre alkalmas és multimédiás, valamint fejlett üzenetküldő funkciókkal felruházott mobiltelefonok.

Alapvető funkcióik:

korlátozás nélküli e-mail-szolgáltatás
teljes értékű internet-böngésző
videoletöltés funkció
kamera, hangrögzítő
beépített dokumentumolvasó programok (Word-, Excel- és PDF-fájlok megjelenítése)
nagy kapacitású akkumulátor

Opcionális funkciók:

érintőképernyő
widgetek (tőzsdei, időjárási, valuta stb. adatokat letöltő és megjelenítő szoftverek)

XY: “teljes értékű internet-böngésző” – “szak”írónk nem ismeri a mobil böngészők hibáit, hátrányait. Láthatóan nem szokott iPhone-okkal foglalkozó fórumokat, cikkeket olvasni, ahol ezekbe a problémákba az ember pár perces olvasgatás után (általában valamilyen szaftos Apple-anyázás formájában) óhatatlanul belefut. iPhone-on például a Flash és a Java (nem JavaScript) teljes hiányát – de ugyanezek a problémák kivétel nélkül (!) a többi mobil okostelefon-platformot is “mérgezik”. Emiatt azt állítani, hogy ezek a készülékek teljes értékű internet-böngészőt tartalmaznak, legalábbis csúsztatás.

Nem csak speciális díjcsomaggal

Az új iPhone bármilyen díjcsomaggal megvásárolható, ellentétben az előző generáció megjelenésekor diktált feltételekkel. Sőt, a mobilszolgáltató meglévő előfizetői készülékváltás keretében is igénybe vehetik. A legkedvezőbb árat azonban a speciálisan iPhone-felhasználók számára létrehozott ikondíjcsomagok választásakor kapja az ügyfél, amelyből három különbözőt ajánl a T-Mobile.

XY: “Az új iPhone bármilyen díjcsomaggal megvásárolható, ellentétben az előző generáció megjelenésekor diktált feltételekkel” – ez is ökörség. A 3G-t bármilyen díjcsomaggal meg lehetett vásárolni – például úgy, hogy csak az előfizetésre vonatkozó hűségnyilatkozatot kötött az ember, de nem a csomagra. Így volt a legdrágább a konstrukció (csupán a később bejelentett dominós konstrukció volt még “húzósabb”), viszont azt bármivel lehet használni. Ezt a hajdani, már linkelt tavaly augusztusi sajtóközlemény is kimondja: “Természetesen az iPhone 3G a T-Mobile többi, a díjszabásban szereplő díjcsomagjával is megvásárolható (a MobilOtthon és MobilOtthon Prémium díjcsomagok kivételével), és meglévő előfizetők készülékváltással, az előfizetésükre vállalt új hűségnyilatkozattal is hozzájuthatnak.Az iPhone 3G 12 vagy 24 hónapos, az előfizetésre és a választott díjcsomagra vonatkozó hűségnyilatkozattal is kapható lesz.”

XY, Budapest

Kapcsolódó cikk: Olvasó: megint ostobaságokat ír a Népszabadság techtud rovata