A szocialisták a közbiztonság javítása érdekében „települési őrségeket" szerveznének vidéken. Gál Zoltán (MSZP) szerint mindenképpen központi forrásokból kell megszervezni és működtetni az új szervezetet. A Fidesz ehelyett a rendőrséget erősítené meg, és bevezetné a „három csapás" törvényt.
Települési őrségek helyett a rendőrséget erősítené meg, és bevezetné a „három csapás" törvényt a Fidesz. Előzőleg a Népszabadság írt arról, hogy a szocialisták a közbiztonság javítása érdekében „települési őrségeket" szerveznének vidéken. Gál Zoltán, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának MSZP-s alelnöke lapunknak kijelentette, hogy szerinte mindenképpen központi forrásokból kell megszervezni és működtetni az új szervezetet.
Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője az MSZP javaslatával kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy “a Magyar Gárda után itt a Vörös Gárda". Az ellenzéki politikus ígéretet tett arra, hogy ha a Fidesz kormányra kerül, haladéktalanul több ezer fővel megemeli a rendőrség létszámát, s minden településen biztosítani fogja a hatékony rendőri jelenlétet, az erőszakos, visszaeső bűnözőkkel szemben pedig a jog teljes szigorával fognak fellépni. Várpalota polgármesterének a „munkásőrség" jutott eszébe a legújabb szocialista kezdeményezés hallatán. Németh Árpád attól tart, hogy a szocialisták saját kádereikkel töltenék fel a települési őrségeket, amelyekkel politikai ellenfeleiket figyelnék meg. A Települési Onkormányzatok Országos Szövetsége — mint mondták — a pártoknak a sajtóban megjelent kezdeményezéseire nem reagál.
A szocialisták közpénzből települési őrségek megszervezését javasolják - adta hírül tegnap a Népszabadság. A lap úgy tudja, hogy az EP-választás eredményének értékelése után az MSZP arra a következtetésre jutott, hogy a lobbik vidéki előretörése elsősorban a közbiztonság hiányára adott - szerintük hibás - válaszokkal magyarázható. A MSZP-sek szerint pártjuk nem hallotta meg a vidékiek problémáját. A szocialisták azzal érvelnek, hogy vidéken minimalizálni kell a bűnözést, illetve felgyorsítani a „reparáló" igazság- szolgáltatási folyamatokat. Ehhez jogi és szakmai hátteret is biztosí tanának: el akarják érni, hogy a helyi közösségek, önkormányzatok aktív szerepet vállaljanak a rend biztosításában, s ösztönöznek a civil részvételt. A települési őrség nevű szervezet egyfelől hatósági feladatokat (közterületfenntartást) látna el, és megkapnák a jelenleg a jegyzőhöz rendelt eljárási jogkörök egy részét.
A jelenlegi jogszabályok értelmében ugyanis húszezer forintos értékhatár alatti cselekmények csak szabálysértésnek minősülnek, amelyben a rendőrség helyett a jegyző jár el. Ezekben az ügyekben a terv szerint a települési őrség akár nyomozati jogkörrel is rendelkezhetne. A szocialisták elképzelése az, hogy az ellenőrzés továbbra is a jegyző jogköre lenne, a végrehajtást azonban az új szervezet végezné. A lap kitért arra is, hogy ma az önkormányzatok öszszesen körülbelül 5-7 milliárd forintot költenek a helyi rendőrség támogatására, az MSZP elképzelései szerint ezeket a forrásokat a jövőben nem a rendőrség, hanem a települési őrség működtetésére fordítanák. Az elképzelést várhatóan a hét végi kongresszus elé viszik a párt vezetői.
A Fidesz elutasítja, hogy az erős állam, az erős rendőrség helyett önkéntes alapon különféle egyesületek vagy cégek tetszelegjenek rendvédelmi szerepben. Az ellenzéki párt helyettes szóvivője, Cser-Palkovics András szerint a Fidesz a törvényesség, a rend pártja, és következetesen elutasítja az alkotmányos rend, valamint „a közbiztonság védelmének privatizálását". Úgy fogalmazott: a Magyar Gárda után itt a Vörös Gárda. - Ha a Fidesz kormányra kerül, haladéktalanul több ezer fővel megemeli a rendőrség létszámát, minden településen biztosítja a hatékony rendőri jelenlétet, az erőszakos, visszaeső bűnözőkkel szemben pedig a jog teljes szigorával fog fellépni a „három csapás" törvény alapján - írta a helyettes szóvivő.
Megkerestük az ügyben Gál Zoltánt, akit a szervezet finanszírozásáról kérdeztünk. Az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának MSZP-s alelnöke azt mondta, az ő felfogása szerint a települési őrség megszervezésehez és működtetéséhez központi forrásokat kell biztosítani. Az új szervezetet csak azon a több mint 250 településen állítanák fel, ahol a bűnügyi kockázat nagyon magas. Hozzátette: az elmúlt hónapokban elemezték a településeket ebből a szempontból. Kitért arra is, hogy az önkormányzatokra nem elsősorban finanszírozóként számítanának, inkább segíthetnének a települési őrség munkatársainak kiválasztásában.
Kérdés, a településvezetők körében milyen fogadtatásra talál a kezdeményezés. Várpalota polgármesterének mindenesetre a munkásőrség jutott eszébe az MSZP-s terv hallatán. Németh Árpád attól tart, hogy a szocialisták saját kádereikkel töltenek fel a települési őrségeket, amelyekkel politikai ellenfeleiket figyelnek meg. Szerinte inkább a ma is működő közterület-felügyeleteknek kellene többletjogokat adni, és azok megfelelően elláthatnák a feladatokat.
A Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége nem kívánt reagálni az ügyre. - Mi jogszabálytervezetekről tudunk véleményt nyilvánítani, pártszervezetekről nem - jelentette ki Zongor Gábor főtitkár.
Kíváncsiak lettünk volna az igazságügyi tárca álláspontjára is, de többszöri próbálkozásunk ellenére sem értük el tegnap a minisztérium szóvivőjét, Horvát Emesét.
Keretes anyag: ÚJRASZERVEZÉS. „A diktatúrából hozott uralkodó, hatalmat gyakorló rendőrség nem változott át közbiztonságot szolgáltató, demokratikus rendőrséggé. Újra kell szervezni a rendőrséget - fogalmazott a Népszabadságnak adott interjújában Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottságának fideszes elnöke. Az ellenzélá politikus azt mondta: a rendőrség beteg, a kezdő rendőri fizetés 80 ezer forint, a rendészeti szakiskolákban 2,3 a tanulmányi átlag, az elmúlt három évben tízezer rendőr hagyta el a pályát. Hozzátette: egy 15-20 évet leszolgált körzeti megbízott 140 ezer forintot keres, ha dolgozik, és 180 ezret kap, ha nyugdíjba megy. Arra a kérdésre, hogy a hírek szerint egy Fidesz-kormányban ő lehetne a belügy- vagy rendészeti miniszter, és hogy készül-e erre, azt válaszolta, hogy gondolkodik a kérdésen, bár nagyon sok munkája van Hódmezővásárhelyen is.
(MN; saját szkennelés)
Kuruc.info / A.S.: jópár megjegyzésünk van ezzel az egész nekibuzdulással kapcsolatban.
1. Kezdjük például a balliberálisok kedvenc Gárda-ellenes "érvével": tessék mondani, miért kell ennek a szervezetnek függetlennek lennie a rendőrségtől, és miért kéne őket adófizetői pénzekből támogatni? Ha a Gárdára azért fújnak a balliberálisok és a cigányfajvédők, mert úgymond “párhuzamos hatalmi struktúra”, akkor ez az MSZP-s “ellengárda” miért lenne elfogadhatóbb, miért nem vonyítanak a balliberális megmondóemberek fasiszta párthadseregről, SA-ról – vagy akár Munkásőrségről? Most vajon fognak vinnyogni a “bőröncsomagolók”? Nem, nem fognak – ahogy a bűnözők által vezetett cigány “antigárda” esetében sem tették.
2. "Ha a Fidesz kerül kormányra, növeli a rendőrség létszámát." A szokott zsideszes ígérgetés – még jó, hogy nem azt mondják, kolbászból lesz a kerítés. Nem lenne mellesleg egyszerűbb a rendőrség hatékonyságát javítani – pl. úgy, hogy nem fogják vissza őket? Ha a szlovák, a cigánybűnözőket esetenként kíméletlenül lelövő (lásd pl. EZT), vagy a finn, a mokkákkal ugyanezt tevő emberek tette felett szemet hunyó kollégáikat nézzük, azok sincsenek sokkal többen arányaiban, mégis katonás rendet tartanak. Nem úgy, mint nálunk. (Természetesen jól tudjuk, a hatákonyság javítása sok esetben tűzparancsot jelentene. A túlnyomórészt cigány erőszakos bűnözőkkel így kell bánni.)
3. Legalábbis szánalmas, hogy a két “nagypárt” most, a Jobbik hihetetlen térnyerése után kezdett ilyen tűzoltásba és ígérgetésbe. Érdekes, semmi ilyet nem láttunk tőlük (és különösen az MSZP-től nem) jún. 7-e (EP-választás) előtt. Pedig a cigányfertőzött régiókban, területeken már évek óta hihetetlenül rossz a helyzet. Miért nem akkor léptek? (A Zsideszre ugyanez vonatkozik: tetszettek volna érdemi lépéseket hozni 1998 és 2002 között a cigánytenyészet korlátozása és a rendőrség jogainak megerősítése érdekében. Az egyetlen, vérszegény ötletüket – családi pótlék iskolalátogatáshoz kötve – meg meg sem érdemes említeni.)
Vajon miért csak most teszik mindezt? Egyértelmű: a Jobbik vitorlájából akarják kifogni a szelet (amit, nem mellesleg, Lendvai már a választás éjszakáján kijelentett, amikor arról értekezett, hogy “ráállnak” a közbiztonság kérdésére). “Kár”, hogy a jónép már átlát a szitán, és megkérdezi: miért csak most? Hét teljes évük lett volna fellépni a közbiztonság romlása ellen. Nem volt fontos. Most sem a [cigány]bűnözéstől szenvedő emberek miatt fontos, hanem az MSZP 9%-a miatt... ezért születnek ilyen átlátszó, szánalmas, teljesen hiteltelen ötletek.
4. Az MSZP volt az ún. "megélehetési bűnözés" dogmájának zászlóvivője. Hol a gerinc, elvtársak, legalább az elveitek mellett kiállnátok - vagy a szavazatokért bármit?
Amúgy a fideszes csóka meglátása egy pontban helyes: ez bizony jó kis MSZP-s kádertemető, -átmentő lenne, jól, államilag fizető kamuállásokkal.
Kapcsolódó:
Közös nevezőn Bárándy és Cser-Palkovics: egyiknek sem kell semmiféle gárda
A Magyar Gárdához hasonlítja az MSZP települési őrségeit a tejfelesszájú Cser-Palkovics
A Jobbik nyomában kullog az MSZP is: települési őrségeket állítanának fel