Olvasó: Sziasztok! A Vastagbőrön találtam a következő történetet. Van erről plusz információtok?
Körülbelül 30 perccel ezelőtt, nem messze pesterzsébeti lakóhelyemtől történt egy baleset. Egy biciklijével szabálytalanul közlekedő 14 év körüli roma gyereket elütött a főútról érkező autós. A kocsit egy fiatal nő vezette, 7 év körüli gyermeke a hátsó ülésen ült. A biciklis gyerek a fején sérült, erősen vérzett, és hamar el is ájult. Azonnal hívták a mentőket, és a környékbeliek is segítségre siettek, előkerültek az elsősegély dobozok. Néhány perc elteltével elkezdtek érkezni a cigány gyerek családtagjai, és szerencsére egy rendőr járőr is arra járt. Amint a roma tömeg elérte a 6-7 főt hőbörögni, átkozódni kezdtek, és neki akartak esni a vétlen sofőrnek. Ha a rendőrök nem érkeznek ki ilyen hamar, egyértelmű, hogy Olaszliszka megismétlődött volna. A rémülettől megszólalni sem merő nőt a rendőrautóba ültették, majd kisgyermekét is átvitte hozzá az egyik rendőr. A túlerőben lévő cigányok közben a nő autóját kezdték rugdosni, ütögetni, és azt kiáltozták neki, hogy "meghalsz a családoddal együtt". A gyerek nagyanyja az egyik rendőrt kezdte ütni. Szerencsére közben folyamatosan érkezett a rendőri erősítés, így 10 perc után ismét a rendőrök lettek túlerőben, és ez lassan lecsendesítette az indulatokat. A sérült gyereket nemrég szállították kórházba.
Ez az eset még mondhatni szerencsésen zárult. De mi a teendő, ha nem érkezik ki a rendőr időben? A cserbenhagyásos gázolás súlyos bűncselekmény. De mi van akkor, ha a gázoló továbbhajt egy utcányit, felhívja a rendőrséget, és csak akkor megy vissza, ha azok kiérkeztek? Büntethető-e ilyenkor a vétlen sofőr, ha a cigány családtól egyértelműen közvetlen életveszélyben volt?
Kuruc.info:
1. Eddig még semmi bennfentes infónk nincs. Ha ismer valaki szemtanúkat, kérjük, jelezze.
2. Fogadjunk, hogy a balliberális-fajvédő sajtónak ez nem lesz hír. Bezzeg ha egy szegínromára valaki csúnyán néz, akkor már New York-ig hallatszik a visítás...
Olvasó: Tisztelt Szerkesztők!
A segítségnyújtás elmulasztása és a cikkben említett, a köznyelv által ezen szituációra használatos cserbenhagyás bűncselekménye között egy fontos különbség van. Ha a helyszínen sérült ember található, akkor köteles a baleset okozója segítséget nyújtani neki, ha ezt nem teszi, akkor a segítségnyújtás elmulasztását követi el. A cserbenhagyást akkor követi el a sofőr, ha a megállási kötelezettségét elmulasztja és így nem tud meggyőződni arról, hogy a helyszínen van-e sérült személy, aki a segítségnyújtásra rászorul (vagyis a cserbenhagyás úgy fogalmazható meg, hogy megállási és meggyőződési kötelezettség elmulasztása). Tehát ha a helyszínen nincs sérült (pl. egy parkoló járművet rongál meg a sofőr és továbbhajt, vagy ha a koccanásnál nem sérül meg senki), akkor cserbenhagyásról van szó, míg ha sérült személy van a helyszínen, a sofőr a segítségnyújtás elmulasztását követi el a meg nem állással.
A Btk-s fejtegetést követően szeretnék tanácsot adni a fenti cikkben említett helyzetekben követendő magatartáshoz:
Mivel a Btk. azt nevesíti, hogy a segítségnyújtás elmulasztását az követi el, "aki nem nyújt TŐLE ELVÁRHATÓ segítséget sérült.. személynek", mindig azt kell vizsgálni, hogy az adott szituációban, az egyénre (elkövetőre) szabva mit nevezünk tőle elvárhatónak, vagyis mi várható el pl. egy egyedül autózó személytől, egy nőtől, egy kisgyermekes anyától, stb.
A bírói gyakorlat szerint pl. ha az egyedül autózó női sofőr éjszaka elüti az úton fekvő sértettet, nem köteles megállni és meggyőződni arról, hogy mi történt, hanem elég, ha a legközelebbi biztos helyen (benzinkút, utcai telefon) megáll és értesíti a mentőket és a rendőrséget, megadva a baleset helyszínét és a saját tartózkodási helyét is. (E joggyakorlat azért alakult ki, mert sok olyan rablás történt, hogy a sofőrrel (mivel áthajtott valamin) elhitették, hogy elütött valakit, és amint megállt megnézni, hogy mi történt, az egyedülálló sofőrt - több esetben nőt - pedig kirabolták.)
A fentiek alapján pl. a gyermekével autózó nőnek nem kötelessége a fenyegető rokonok láttán a helyszínen maradni, hiszen ő a tőle elvárható segítséget (hatóságok értesítése) már nyújtotta, további teendők végzése és ezek után a helyszínen maradás már nem várható el tőle. Természetesen az intézkedő rendőrök kiérkezését (akár távolabbi helyen) meg kell várni, a baleset körülményeiről vallomás tennie, stb.
Szebb jövőt!
egy jogász olvasó