Számtalanszor (lásd pl. EZT pár linkért) mutattunk már olyan eseteket, amikor, ahelyett, hogy a problémát valóban megoldották volna (például minden egyes, veszélyeztetett buszra, iskolába, kórházba stb. kétajtós szekrény-méretű, tagbaszakadt, a rendőrök kiérkezéséig fizikai erőszak kifejtésére és személyi szabadság korlátozására is feljogosított kidobóembereket vezényelni), az érintett dolgozókat (tanárok, nővérek, orvosok stb.) tolerancia-tréningre küldték. Sokszor sokkal nagyobb (milliós) anyagi ráfordítással, mint amennyibe egy-két helyi őr párhónapos gázsija igényelt volna…

Ugyanez megy most az erősen cigányfertőzött Miskolcon is, ahol a tömegközlekedési eszközökön napi szinten balhéznak romáink. A “megoldás”? Tolerancia-tréning, mi más… A BOON cikke következik.

Balhé a miskolci buszokon – Hogy oldja meg a sofőr?

Miskolc – Az ittas, bliccelő, agresszív utasok nem ritka vendégek a miskolci buszokon, villamosokon. Az MVK Zrt. konfliktuskezelő tréninget szervezett munkatársainak, hogy könnyebben megőrizzék a rendet a járműveken.

Aki részt vett már valaha tömegközlekedésben, az tudja: az utazás nem mentes a konfliktusoktól. Ha pedig baj van, nem mindegy, hogyan reagál a sofőr. Akaratlanul is tovább szítja, vagy helyes fellépéssel csitítja az indulatokat.

"A járművezető naponta akár több száz, sőt ezer emberrel is kapcsolatba kerülhet" - magyarázta Braun Csaba, az MVK Zrt. marketing osztályvezetője, miért érzik fontosnak munkatársaik továbbképzését. "Lényeges, hogy mindenkivel szót tudjanak érteni és a kialakult konfliktusokat úgy tudják kezelni, hogy mindkét fél elégedett legyen." Braun Csaba szerint leggyakrabban az első ajtós felszállással, no meg a jegyellenőrzéssel kapcsolatban vannak nézeteltérések. "Hétvégén szociológus, pszichológus és kommunikációs szakemberek tartották meg a két napos tanfolyamot" - mondta el.

Részt vett rajta Paranai István is, aki már tizenöt éve dolgozik buszsofőrként. "Szombaton és vasárnap is nyolc órán át tartott a tanfolyam" - számolt be tapasztalatairól. "Szerintem azért volt ez hasznos, mert nem csak arról szólt, hogy hogyan kezeljük a problémákat, hanem arról is, hogy hogyan előzzük meg őket. Konkrét szituációkat vettünk, és gyakorlatban próbáltuk ki, hogy hogyan oldanánk meg őket" - mondta el. "Például elmondták, hogy ha egy rajtakapott tolvaj cirkuszolni kezd, nem szabad elvinni a dolgot más irányba, nem kell engedni magyarázkodni, mentegetőzni, csak a lopás tényére kell koncentrálni. Nekem szerencsére jó, ha kétnaponta egy konfliktusom akad, és eddig ezeket is tudtam kezelni, de van olyan munkatársam, akit már megvertek, leköptek (Kuruc.info: nem győzzük elégszer hangsúlyozni: a köpködés tipikusan cigány szokás. Példákért lásd EZT és az onnan visszafelé mutató hivatkozásokat). Megtanultuk a tanfolyamon azt is, hogy a problémákat nem kell hazavinni, nem szabad rágódni rajtuk."

(SZON)