Ugrás a cikkhez
Reklám

Talán nem hangzik szerénytelenül, de valószínűleg a téma általunk –  mint legolvasottabb radikális- és harmadik legolvasottabb általános hírportál, jelenkorunk Szabad Európa Rádiója – állandóan közbeszédben tartása (egyik legutolsó cikkünk ITT) is hozzájárult ahhoz, hogy a magyar rendőrség végre felhagyott bűnözőpátyolgató gyakorlatával, és legalább ebben az egy esetben rendesen nyomozni kezdett. A zsIndex cikkét idézzük:

Emberrablás miatt indított nyomozást a Legfőbb Ügyészség (LÜ) a december 4-én eltűnt francia diáklány, Ophélie Bretnacher ügyében, írja az MTI. A hatóságok a lány olasz kapcsolatát szeretnék feltérképezni. Borbély Zoltán, a Legfőbb Ügyészség szóvivője az MTI-nek elmondta: csütörtökön az LÜ nyomozásfelügyeleti és vádelőkészítési főosztálya helyt adott a szülők jogi képviselője által benyújtott panasznak, amelyet a Fővárosi Főügyészség nyomozást elutasító határozatával szemben terjesztett be. Ez alapján döntöttek a nyomozás elrendeléséről, amelyet a BRFK-nak kell lefolytatnia.

A mostani döntés nem azt jelenti, hogy az emberrablás megvalósult volna, hanem azt: teljes bizonyossággal nem állítható, hogy nem történt meg. "Ha bármely bűncselekmény megvalósulását teljes bizonyossággal kizárni nem lehet, akkor a feljelentés elutasításának nincs helye", mondta Borbély. "Az, hogy az ügyészség másképp döntött ebben a kérdésben, mint a rendőrség és a Fővárosi Főügyészség, nem jelenti azt, hogy bárki mulasztott volna, csak más eljárás keretében kell vizsgálni a történteket. (Kuruc.info: Miután a két megállapítás vastagon üti egymást, ezért a rendőrség és a Fővárosi Ügyészség nyilván hibázott az ügyben) A közigazgatási eljárás maximális időtartama 90 nap, és ha ez eredménytelen, tehát a határidő anélkül telik le, hogy nem találnak holttestet, nem derítik fel az eltűnt személy tartózkodási helyét, akkor a közigazgatási eljárást meg kell szüntetni", fejtette ki bővebben.

Kuruc.info: A cikkben már (általunk) említett egyértelmű tévedést még maga az egyébként igen vonalas, cigányfajvédő Magyar Elemér is megemlíti talán a legelső olyan cikkében, amivel maradéktalanul együtt tudunk érteni (eredeti ITT; valószínűleg kap majd olvasói megjegyzéseket). Az írásban hivatkozott 25 ezres számmal (Hatvan lakossága) kapcsolatban ajánljuk EZT a cikkünket.

Hatvan elrablása


Az index „Emberrablás miatt nyomoznak Ophélie ügyében” című mai cikke szerint tegnap – azaz január 22.-én - a Legfőbb Ügyészség nyomozás-felügyeleti és vád-előkészítési főosztálya helyt adott a szülők jogi képviselője által benyújtott panasznak, és emberrablás miatt indított nyomozást.

Borbély Zoltán szóvivő hangsúlyozta: a mostani döntés nem azt jelenti, hogy az emberrablás megvalósult volna, hanem azt: teljes bizonyossággal nem állítható, hogy nem történt meg. Hozzátette: "ha bármely bűncselekmény megvalósulását teljes bizonyossággal kizárni nem lehet, akkor a feljelentés elutasításának nincs helye".

Ahhoz már sajnos hosszászokunk, hogy a média, sőt időnként egyes közszereplők és sztárügyvédek is olyan kijelentéseket tesznek, amelyek nagyfokú jogi dilettantizmusról árulkodnak. Ilyen volt például a napokban az, amikor Verók polgármester úr a nagy nyilvánosság előtt fejtette ki merőben újszerű büntető anyagi- és eljárásjogi véleményét, és az Alkotmánybíróságtól kért jogorvoslatot. Még jó, hogy nem egyből az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságához fordult, mint az egyik analfabéta cigányasszony ismerősöm. Ruttner ügyvéd úr pedig, aki már politikusként is bizonyított, féltucatnyi tévécsatornán napokig azon háborgott, hogy a sértett zsebében talált magnófelvételt nem bocsátották azonnal az ő rendelkezésére. ezt a védelmi jogok súlyos megsértésének tekintette,

De úgy látszik, azt a békát is le kell nyelnünk, hogy most már a Legfőbb Ügyészség képviselője is hülyeségeket beszél. Tudniillik, ha komolyan vennénk Borbély úr kijelentéseit, akkor arra kéne gondolnunk, hogy a nyomozóhatóságoknak igencsak lassú a felfogásuk. Mit is állított a szóvivő úr? „Ha bármely bűncselekmény megvalósulását teljes bizonyossággal kizárni nem lehet, akkor a feljelentés elutasításának nincs helye.”

Vagyis ezek szerint a december eleje óta tartó állítólagos igen alapos államigazgatási eljárás másfél hónap alatt úgy folyt, hogy teljese bizonyossággal ki lehetett zárni valamely bűncselekmény megvalósulását.

Ugyanis, ha nem így lett volna, már rég nyomoztak volna az ügyben. Sőt, ha komolyan lehetne venni Borbély úr szavait, akkor akár emberölés miatt is indíthattak volna azonnal nyomozást, mert hiszen teljes bizonyossággal az sem zárható ki.

Vagyis szerintem valójában nem arról van, szó, hogy hirtelen valami új adat merült fel az ügyben, ami az ügyészség elméjét megvilágosította, hanem inkább az vélelmezhető, hogy a nemzetközi botrány, a francia hatóságok, sőt tán egész Franciaország felháborodása váltotta ki azt, hogy hirtelen a magyar ügyészség is rádöbbenjen arra, hogy jelen esetben teljes bizonyossággal nem zárható ki valamely bűncselekmény, ezért bizony nyomozni kell.

Ráadásul ezt az elvet eddig a Legfőbb Ügyészség az Ophelie eltűnéséhez hasonló, igencsak gyanús esetekben sem alkalmazta, és nem tartotta fontosnak a nyomozati eljárást.

Hogy csak nagy hírtelenjében a másik külföldi állampolgárt, a tanyájáról nagyon furcsa körülmények között eltűnt Eva Rhodes példáját említsem.

Az asszony szeptember 10-én 17 óra 40 perc körül egy győri bevásárlóközpontban járt, ahol az alapítvány nevére mobiltelefont vásároltak. Azóta ismeretlen helyen tartózkodik és életjelet sem adott magáról. A felkutatására tett intézkedések eredményre nem vezettek.

A rendőrség – állítása szerint - nagy erőkkel keresi Eva Rhodes-t, de mivel szerintük nem merült fel bűncselekményre utaló körülmény, Kocsis Tünde, a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője kijelentette, hogy a jogszabályok közigazgatási eljárásra kötelezik őket

Talán unalmas lehet, de idézzük mégegyszer Borbély úr nyilatkozatát. "Ha bármely bűncselekmény megvalósulását teljes bizonyossággal kizárni nem lehet, akkor a feljelentés elutasításának nincs helye".

Szerintem a lényeget a Győrben eltűnt amerikai Eva Rhodes testvére, a Bécsben élő Majlath Judit fogalmazta meg. „Európa minden országában egyforma közbiztonságra van szükség, ahhoz pedig az kell, hogy a magyar rendőrség is ugyanúgy végezze a munkáját, mint az osztrák vagy a francia hatóságok"

Azt már csak én tenném hozzá, hogy ennek akkor is így kéne lennie, ha az eltűnt személy nem külföldi, hanem csak egy szimpla magyar állampolgár. Akit mondjuk, úgy hívnak, hogy Strehó Gergő, Kiss Gábor, Rajnay Zoltán, stb,  A Szabad Föld 2009. január 16.-i száma a címlapján egyébként azt kérdezi: „Hová tűnt 25 ezer ember?”  Vagyis több mint Hatvan város lakosainak száma.



Friss hírek az elmúlt 24 órából