Farkasházy és a magyar történelem

Hócipős humoristánk, akinek hitvallása szerint a humor mindig ellenzéki és soha sem kormánypárti, egy kereskedelmi csatornán sugárzott műsorban ezúttal magasröptű történelmi eszmefuttatásra ragadtatta magát. Jeles komikusunktól megtudhattuk, hogy bizony sem mohácsi vész, sem márciusi forradalom nem volt, s mindezt egy műveletlen publikum hahotázása kísérte.

Ami Mohácsot illeti, Farkasházy szerint a törökök „16 évre hazamentek” és békén hagytak bennünket. Vajon kiváló viccemberünk ne hallott volna Bécs 1529. évi ostromáról, majd a Kőszegnél megálló 1532-es újabb török invázióról? Az első támadás során I. Szulejmán (1520-1566) Budát is elfoglalta, akárcsak a mohácsi vész után, tehát már három év után „visszajöttek”.

Ami pedig az 1848-as márciusi forradalmat illeti, abban Farkasházynak kétségtelenül igaza van, hogy Petőfi a Nemzeti Múzeumnál nem szavalta el a Nemzeti dalt. Csakhogy elszavalta más az ott jelen lévő mintegy tízezer főnyi lelkes tömeg előtt. Ez az ember Egressy Gábor, a kor kiváló színésze volt, aki később elkíséri Kossuthot toborzókörútjára, majd Szeged kormánybiztosa lesz.

Úgy tűnik, hogy Farkasházy és csapata olyan ellenállhatatlan kényszert érez történelmünk lekicsinylésére és besározására, hogy már a legalapvetőbb tényeken és évszámokon is túllépnek. Na persze némely matematikai ismeretek is hasznára válnak olykor az embernek: amennyiben nevettetőemberünk Moháccsal kapcsolatban arra gondolt, hogy a török csak Buda 1541-ben történt elfoglalásakor tért vissza hazánkba, akkor rosszul számolt, mert ez bizony 15 esztendő…

Lipusz Zsolt