Kaposkelecsény polgármestere, a Most-Híd tagja megakadályozta, hogy a faluban, közterületen emlékezzenek meg a szabadságharc évfordulójáról, erről számolt be portálunk rendszeres olvasója, Nagy Zoltán – írja a Felvidék Ma. Alább folytatódik a cikk.

A kelet-szlovákiai (értsd: felvidéki – a szerk.) Kaposkelecsényben ünnepi megemlékezést szerveztek március 13-ára. A túlnyomórészt magyarok lakta községben, a helyi lakosok az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulóját szerették volna méltóképpen megünnepelni. Ezt viszont érthetetlen módon a község polgármestere, a Híd-Most párt tagja, Molnár Károly minden tőle telhető módon akadályozta.

A szervezők elmondása szerint az ünnepi műsor annyiból állt volna, hogy a helyi református templom udvarán egy szavalatot és ünnepi beszédet követően az udvarban álló hősi emlékművön helyeztek volna el egy koszorút, majd a község katolikus templomának falán lévő hősi emlékművet is megkoszorúzták volna ezután. A terv szerint ezen a helyszínen egy rövid beszéd hangzott volna el a Rákóczi Szövetség sátoraljaújhelyi képviselőjétől.

Annak ellenére, hogy a szervezők a helyi községházán előre bejelentették az eseményt, illetve az egyházak képviselőivel is egyeztettek, a polgármester néhány órával a tervezett kezdés előtt kihirdettette a helyi hangosbemondón, hogy nem engedélyezi a rendezvényt. Az emlékmű megkoszorúzását pedig kifejezetten megtiltotta, mivel állítása szerint az a község tulajdona.

Ezzel a tettével azonban hatalmas felháborodást keltett, mivel az ünneplők felmenőinek neveit tartalmazó emléktábláról van szó. A megbotránkozott tömeg a forradalom és szabadságharc eseményeiről a református templom előterében összezsúfolódva volt kénytelen megemlékezni.

A környéket akkorra már ellepték a rendőrautók is, illetve a polgármester autója is folyamatosan pásztázta a terepet. A jelenlévők elmondása szerint a kommunista időkben sem történt ilyen, hogy saját polgármesterük akadályozzon meg bármilyen koszorúzást, ünnepi együttlétet.

A kaposkelecsényi lakosok nem értik, hogy miért volt szükség ilyen intézkedésekkel megcsúfolni az egyik legnagyobb magyar nemzeti ünnepünk alkalmából szervezett megemlékezést.

Tisztelettel:

Nagy Zoltán, Kassa

Utóirat:
A honlap szerkesztőjének a történteket Molnár Károly polgármester telefonon visszaigazolta. Arra hivatkozott: a rendezvényt március 12-én jelentette be a Kelecsény Polgári Társulás (tehát nem tartották be az ötnapos bejelentési határidőt). Ő ezért próbálta megakadályozni az ünneplést. A rendőrség pedig azért vonult ki a faluba, mert olyan információik voltak, hogy Sátoraljaújhelyről jobbikosok is jönnek az ünnepségre. Ez sem igazolódott be, csupán két 40-50-es férfi és egy nő jött, Molnár Károly nem tudja, milyen szervezettől.

A polgármester elmondta: ő bár kilépett az MKP-ból, elnöke a helyi Csemadoknak, amely vasárnap délutánra hirdette meg a megemlékezést, tehát nem tudja, az ő pártváltását rossz szemmel nézőknek miért kellett szombatra koszorúzást szervezniük olyan emlékműveknél, amelyeknek semmi köze nincs 1848-49-hez.

Kapcsolódó:

- A Fideszhez hasonlóan a Híd sem etnikai, hanem "polgári" párt

- Bugár: Ha a Slovan játszik a Fradi ellen, a szlovákokért szorítok
- Bugár végre őszinte: "Nem vagyunk magyar párt!"
- Választottak Felvidéken: csúnyán elbukott az asszimiláns "magyarok" pártja
- Na ennyire magyar Bugár pártja
- "Csodás" állapotban van a felvidéki magyarság is: egyre többen támogatják Bugár asszimilációt hirdető pártját
- Nagy a baj Felvidéken is: 5,5% szavazna Bugár pártjára
- Bemutatkozik Bugár pártja: elítéljük a Jobbikot, nem akarunk autonómiát
- A "visszavonult" Bugár lett az asszimilánsok pártjának elnöke
- Bejegyezték az asszimilánsok pártját Felvidéken
- Csáky: Bugár pártja nem magyar
- Összegyűltek az aláírások a tótul beszélő Bugár új pártjához
- Tótokat is vár soraiba Bugár új pártja, kétnyelvű volt a felszólalása is