Sótalanító berendezések beszerzésére utalt ki pénzt hétfői ülésén a bukaresti kormány azoknak a Maros megyei településeknek, amelyekben ivóvízellátási gondokat okozott a parajdi sóbányában történt szerencsétlenség - tudatta a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ).
"A parajdi vállalkozók és a sóbányát érintő közvetlen munkálatok támogatása után a Maros megyei településeket és vízszolgáltatót is támogatjuk abban, hogy biztosítani tudják a lakosság ivóvízellátását, és meg lehessen előzni a további környezetvédelmi károkat" – idézte Tánczos Barna miniszterelnök-helyettest a szövetség közleménye.
A bukaresti kormány 17,8 millió lejt (1,4 milliárd forint) utal ki a tartalékalapból sótalanító berendezések beszerzésére, a dicsőszentmártoni, gyulakutai és küküllőszéplaki vízszolgáltató számára, amelyek a Kis-Küküllő vizének rendkívül magas sókoncentrációja miatt már hetek óta nem tudnak ivóvizet biztosítani több tízezer Maros megyei lakosnak.
Az erről rendelkező kormányhatározat tervezetét a fejlesztési minisztérium terjesztette a kormány elé az Országos Vészhelyzeti Bizottság (CNSU) által jóvágyott műszaki tervek alapján.
Ugyancsak a fejlesztési tárca kezdeményezésére egy másik határozatot is elfogadott hétfőn a bukaresti kormány, amellyel a májusi árvizek károsultjait segítik.
"A meleg időjárás és az esőzések miatt fennáll a veszélye, hogy szúnyogok által terjesztett járvány alakul ki Háromszéken. Ennek szeretnénk elejét venni: az RMDSZ javaslatára a kormány pénzügyi támogatást nyújt Kökös, Uzon, Nagyborosnyó és Dobolló önkormányzatának" – jelentette be Cseke Attila fejlesztési miniszter.
A négy háromszéki településnek 630 ezer lejt utaltlak ki szúnyogirtásra a meleg időben könnyen terjedő betegségek megelőzésére.
Maros megyében 21 településen hirdettek veszélyhelyzetet a Kis-Küküllő sószennyezettsége miatt, miután a folyóba hetek óta sós vizet szállít az elárasztott parajdi sóbányából a beleömlő Korond-patak. Az egymást követő sóhullámok miatt a Kis-Küküllő völgyében épült víztisztító állomások kisebb-nagyobb megszakításokkal üzemelnek, a lakosságnak a katasztrófavédelmi felügyelőség biztosítja az ivó- és háztartási vizet.
(MTI)