Robert Fico szlovák miniszterelnök elutasítja az Európai Unió és Oroszország között kialakulófélben lévő "vasfüggönyt" azon videoüzenete szerint, amelyet a Vlagyimir Putyin orosz elnökkel folytatott beszélgetéséről tett közzé szombaton a Facebookon.

Hozzáteszi, hogy az ún. Szlovákia elutasítja az Európai Bizottság azon javaslatát, miszerint le kell állítani az Oroszországból származó összes kőolaj-, gáz- és nukleáris üzemanyag importját.

"Egyáltalán nem haboztam kijelenteni, hogy elutasítom a vasfüggöny politikáját, amely ténylegesen kialakulófélben van Európa és az Oroszországi Föderáció között" - mondja Robert Fico a videóban.



Legújabb szuverenista barátaink Moszkvában ünnepelték a "győzelem" napját (kép: Fb)

Hangsúlyozza, hogy nem hisz az ukrajnai háború katonai megoldásában, és minden béketervet támogat. Megjegyzi, hogy ezt Putyinnak is elmondta. A miniszterelnök részletek említése nélkül közli, hogy az orosz elnöktől további információkat kapott a háborúról.

Kijelenti, hogy a Szlovákia EU- és NATO-tagságából fakadó korlátozások ellenére is fenn akarja tartani kapcsolatait Oroszországgal. De hangsúlyozta az orosz elnökkel folytatott megbeszélésén, hogy Szlovákia mindkét szervezetnek komoly tagja.

"Az Európai Bizottság azon tervét, hogy leállítsa az Oroszországból érkező gáz-, olaj- és nukleáris üzemanyag-szállításokat, őrültségnek tartom" - mondta Robert Fico, aki szerint irreális elképzelés, hogy a szlovák atomerőművekben az orosz eredetű nukleáris üzemanyagot más régiókból, például az Egyesült Államokból származóval helyettesítsék.

"Moszkvában nyilvánosan kijelentettem, hogy meg fogom vétózni az ilyen döntéseket" - jegyezte meg, hozzátéve, hogy reméli, egyhangú és nem minősített többséggel fognak szavazni. Utóbbi esetben ugyanis Szlovákia biztosan alulmaradna a többi ország szavazataival szemben.

"Senki sem mondhatja meg nekünk, mit tehetünk és mit nem" - mondta Robert Fico, hangsúlyozva, hogy kormánya "szuverén külpolitikát" folytat. Így reagált az egyes uniós intézmények és tagállamok vezetőinek azon kritikájára, miszerint az ukrajnai háború miatt nem volt helyénvaló Oroszországba látogatnia. Azt is kifogásolta, hogy a balti államok nem engedték át a repülőgépét a légterükön Oroszország felé. Elmondása szerint így a moszkvai út a szokásos két óra helyett hat óráig tartott.

Kaja Kallas, az EU legfőbb diplomatája a minap bírálta Robert Ficót részvételéért a moszkvai ünnepségen. Donald Tusk lengyel miniszterelnök szerint pedig a győzelmi katonai díszszemlén való részvétel és "Putyin elnök megtapsolása...szégyent hoz mindenkire, aki ott van".

Kaja Kallas Facebook-bejegyzésére válaszul Robert Fico azt írta:

tisztelettel adózott a háborúban Szlovákiát felszabadító szovjet katonák emléke előtt.

Kaja Kallasnak pedig nincs joga bírálni őt, mert normális dolog párbeszédet folytatni más vezetőkkel - szögezte le.

(MTI nyomán)