A HVIM szövetségese, az orosz Tsargrad Mozgalom szervezett megmozdulást a szentpétervári magyar konzulátus épülete előtt, kiállva az ukrán soviniszták által sanyargatott kárpátaljai magyarság mellett, írja a Szent Korona Rádió. A HVIM egyébként nemrégen, a Kitörés napja alkalmával került “oroszbarátsága” miatt a médiába. Akkor a szervezet így reagált a vádakra és felvetésekre, valamint járták körbe alaposan a témát.
Március 23-án, vasárnap a Tsargrad Mozgalom tucatnyi aktivistája tartott fel egy molinót Szentpétervár központjában, a magyar konzulátus épülete előtt az alábbi felirattal:
Transcarpathia is not Ukraine! Long live the Hungarians in Transcarpathia!
Ez magyarul pontosan úgy hangzik, hogy
Kárpátalja nem Ukrajna! Éljen soká a kárpátaljai magyarság!
Ezzel az akcióval a Tsargrad nem csupán kiáll a kárpátaljai magyarság mellett, hanem jelzi szimpátiáját az egész magyar nemzet felé. Ahogy egyikük fogalmazott: „tegyük meg azt, amit kormányaink nem tesznek: hozzuk közelebb nemzeteinket!”
A molinót az orosz mozgalom logója mellett a HVIM logója is díszítette, jelezve ezzel a két mozgalom közötti szövetséget.
Pontosan mi a Tsargrad mozgalom, és mit képvisel?
A Tsargrad egy több ezer fős mozgalom Oroszországban, amely a forradalmi polgárháborús kontextusban értett fehér, monarchista, ortodox keresztény hagyományok talaján áll. Példaképeik közt a legnagyobb antikommunista hősök szerepelnek, mint például Alekszandr Kolcsak, az Orosz Birodalmi Haditengerészet admirálisa, aki az Orosz Polgárháború alatt a fehér hadsereg egyik vezetőjeként a bolsevikok ellen küzdött Szibéria és Kelet-Oroszország területén. Vagy Anton Gyenyikin vezérezredes, aki jelentős szerepet játszott a fehér mozgalomban és a Dél-oroszországi Önkéntes Hadsereg vezetésében a bolsevikok ellen, illetve Pjotr Vrangel tábornok, aki az Orosz Polgárháború vége felé a Krím félszigeten szervezte meg az antikommunista erőket.
A Tsargrad mozgalom tevékenysége elsősorban a hagyományos orosz és ortodox keresztény értékek népszerűsítésére és megőrzésére összpontosít. Ez a mozgalom támogatja Oroszország politikai és kulturális függetlenségét, és gyakran kritizálja a nyugati hatásokat, amelyeket az orosz társadalomra nézve károsnak tart. A mozgalom neve a történelmi Konstantinápoly (a mai Isztambul) orosz elnevezése volt. Ezzel arra a birodalmi örökségre utalnak, amelynek a jelenkorban letéteményeseinek, örököseinek, őrzőinek tekintik magukat.
A HVIM tagjai egy római konferencián találkoztak először a Tsargraddal, noha nem személyesen, mivel az oroszok Skype-hívás révén tudtak csak részt venni az eseményen. Ezután azonban a két szervezet felvette egymással a kapcsolatot, és egy interjú született az orosz-ukrán háború kitörésének évében.
A beszélgetésből kiderül, hogy mindkét szervezet a hagyományok, a monarchizmus, a valódi jobboldaliság talaján áll. Ezért van alapja a közös akcióknak, legyen szó akár az amerikanizmus túlhatalmáról vagy a keresztényüldözés elleni közös kiállásról.