A dunaszerdahelyi Trianon-emlékmű miatt tett vádemelési javaslatot helyi értelmiségiek egy csoportja ellen a szlovák rendőrség – írja a Napunk nyomán a 24.
Az Összetartozás Emlékműve - ez pedig "szlovák" barátaink szerint fasizmus (fotó: N – Tomás Benedikovic)
A cikk szerint az emlékművet 2020 novemberében emelte egy helyi civil csoport, a Kondé Miklós Polgári Társulás csapata. Az emlékművet a Csallóközi Múzeum mellett állították fel, és az Összetartozás Emlékműve nevet adták neki. A szervezet elnöke Ibolya Olivér, aki 2024-ig a dunaszerdahelyi Kodály Zoltán Alapiskola igazgatója volt.
A projekt megvalósítását és finanszírozását egy héttagú társaság vállalta magára, Ibolya mellett többek között egy másik volt iskolaigazgató és a városháza építései osztályának vezetője. A Kondé Miklós Polgári Társulás 2020 márciusában egy telket is kölcsönkapott 99 évre az önkormányzattól, ahol elhelyezhették az emlékművet.
Azért állították 2020. november 12-én az emlékművet, mert 1939-ben, a bécsi döntés után egy évvel ugyanezen a napon állítottak fel Dunaszerdahelyen egy hasonló emlékművet. Azt 1945-ben rombolta le a csehszlovák hadsereg. (Őket legalább nem kellett a barátainknak hazudnunk...)
Patrik Dubovsky Dunaszerdahelyen élő szlovák történész, a Nemzeti Emlékezet Hivatala (ÚPN) munkatársa felemelte a szavát az emlékmű ellen, felvetve azt, hogy hogy amennyiben az emlékmű az 1939-es eredeti másolata, az jelentheti a "fasiszta eszmék propagálását", tekintve, hogy
az eredeti emlékmű a fasiszták által végrehajtott bécsi döntés következtében és az azzal való egyetértés jeleként épült.
A rendőrség végül több mint négy évig nyomozott, majd idén januárban vádemelési javaslatot tett az ügyészségen. Az országzászló-emlékművet a rendőrség szélsőséges jelképként kezeli, az állíttatóit pedig szélsőséges csoportként, ezért négytől nyolc évig terjedő szabadságvesztés szabható ki rájuk.
Január végén Hájos Zoltán polgármestert hallgatta ki a rendőrség egy feljelentés nyomán, amiért két városi rendezvény nevében a Felvidék kifejezést használták. Hájos ellen a magyarellenes megnyilvánulásairól ismert Szlovák Értelmiségiek Társulása tett feljelentést, és a helyi szlovák közösség kiállt mellette.
Korábban írtuk: Lukasenka meghívta Ficót Minszkbe, hogy Tisóék hősies antifasiszta harcáról nosztalgiázzanak