Börtönnel büntetik az ún. antiszemita megnyilvánulásokat ezentúl Romániában, annak a bukaresti képviselőházban csaknem egyhangúlag, egyetlen tartózkodás mellett elfogadott törvénynek az alapján, amelyet hétfőn hirdetett ki Klaus Iohannis államfő.

A törvénytervezetet közösen terjesztette elő a román parlament valamennyi frakciójának egy-egy törvényhozója. Indoklásuk szerint az interneten és közösségi fórumokon terjedő antiszemitizmus megfékezése érdekében szükség van arra, hogy az általános rendelkezéseken kívül a "zsidósággal szembeni gyűlöletkeltés" (értsd: az igazság kimondása - a szerk.) visszaszorítására és megelőzésére külön jogszabályt hozzanak.



Klaus Iohannis a Siratófalnál

A törvény kezdeményezői szerint a jogszabály azt az egységesített meghatározást használja az antiszemitizmusra, amelyet a Nemzetközi Holokauszt-emlékezési Szövetség - mert hogy ilyen is van - 31 országa 2016-ban, a román soros elnökség idején, Bukarestben fogadott el. Ennek megfelelően antiszemitizmusnak minősül minden olyan fizikai vagy szóbeli megnyilvánulás, amely a zsidók vagy a zsidó közösségi és egyházi intézmények ellen irányul.

A spiclik megússzák

A most kihirdetett törvény értelmében Romániában ezentúl három hónaptól három évig terjedő szabadságvesztéssel sújtják az "antiszemita megnyilvánulásokat" és az "antiszemita jelképek" nyilvános terjesztését, illetve háromtól tíz évig terjedő börtönnel az "antiszemita jellegű szervezetek" létrehozását vagy azok pénzelését. A törvény büntetlenséget biztosít azoknak, akik elkövették ugyan ezeket a bűncselekményeket, de még a hatósági leleplezés előtt feljelentik az antiszemita szervezkedés többi résztvevőjét.

Románia csak a kétezres évek elején ismerte el, hogy a Ion Antonescu vezette egykori bukaresti kormány "felelős volt több mint negyedmillió zsidónak az 1941-44-es időszakban végrehajtott legyilkolásáért".

Holotagadásért már eddig is járt a bünti

A román kormány a NATO-csatlakozási tárgyalások idején, 2002-ben fogadott el sürgősségi rendeletet a háborús bűnösök, "fasiszta" jelképek népszerűsítésének tilalmáról, a holokauszttagadás büntetéséről. Egy 2014-es törvénymódosítás szerint a holokamu következményeinek "nyilvánvaló minimalizálásáért" is hat hónaptól három évig terjedő börtönbüntetés vagy bírság jár.

Az antiszemitizmust büntető törvény még kihirdetése előtt arra ihlette a bukaresti parlament 39 - ellenzéki és kormánypárti - törvényhozóját, hogy a jogszabályt szinte szóról szóra lemásolva, az antiszemita szót behelyettesítve, törvénytervezetet terjesszenek a parlament elé a "románellenes" megnyilvánulások és szervezkedés büntetéséről, így szabva gátat az olyan jelképhasználatnak és rendezvényeknek, amelyek sértik a románságot. Erről korábban itt írtunk.

(MTI nyomán)

Korábban írtuk: Betiltanák a vlach, oláh és a moldvai kifejezések használatát, de az autonómia felvetése is börtönnel lenne büntethető