A román csendőrség ötszáz lejes (35 ezer forint) bírságot rótt ki a kézdivásárhelyi Trianon-megemlékezés egyik szervezőjére, mert nem volt hajlandó románul beszélni a csendőrökkel - írja a Szék-helyek.ro portál.
Kép: a kézdivásárhelyi HVIM Fb-oldala
A csendőrség - a kép formájában is közölt bírságolási jegyzőkönyv szerint - azt rótta fel Szőcs Csongornak, hogy amikor igazoltatni próbálták, román nyelven válaszolta: Kézdivásárhelyen magyarul beszélnek, és hogyha beszélni kívánnak vele, hozzanak tolmácsot. A jegyzőkönyv szerint az incidens szemtanúi is megtagadták, hogy románul szóljanak.
A csendőrség egy 1991-es törvény azon cikkelyére hivatkozott a jegyzőkönyvben, mely a személyi adatok megadásának az elutasítására, illetve a beidézésre való meg nem jelenésre vonatkozik.
A Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom (HVIM) kézdivásárhelyi Trianon-megemlékezésén a szervezők szerint mintegy 150-en vettek részt. A felvonulók fekete zászlókat lobogtattak, és azt skandálták: Vesszen Trianon!
Szőcs Csongor, a HVIM kézdivásárhelyi alelnöke az MTI-nek elmondta, hogy a Brassóból kivezényelt csendőrök egyike a rendezvény előtt kérdezte őt mint szervezőt a megemlékezés részleteiről. Ő magyarul válaszolta, hogy a rendezvény lefolyásának a részletes kétnyelvű leírását leadták a polgármesteri hivatalba, és az egyik helyi rendőrnek szólt oda románul, hogy hívjon tolmácsot, mert Kézdivásárhelyen jogában áll magyarul beszélni. Hozzátette, nem kérték, hogy igazolja magát, ha kérték volna, és ezt megtagadta volna, akkor elvihették volna a rendőrőrsre, de nem tették.
Szőcs Csongor sajtótájékoztatót tart kétnyelvű táblák kiosztásáról az EMI helyi vezetőjével (2012-es kép, forrás: emihirek.ro)
Szőcs Csongor elmondta, hogy a bírságolási jegyzőkönyvet néhány nappal később postán kapta meg. Hozzátette, hogy a címét, személyi adatait jól ismerik a kézdivásárhelyi hatóságok, így a brassói csendőröknek nem volt nehéz megszerezni ezeket. Kijelentette: a bírságolási jegyzőkönyv érvénytelenítését kérte a kézdivásárhelyi bíróságon.
A székelyföldi Kézdivásárhely lakosságának a 91 százaléka vallotta magát magyarnak a 2011-es népszámláláson.
(MTI nyomán)