Példakép: az öreg is értett<br>az elcsatolt magyarok elárulásához
A visegrádiak pozsonyi csúcstalálkozóján a köztörvényes Gyurcsány találkozott szlovák kollégájával, ahol szóba került Malina Hedvig ügye is. Gyurcsány szerint ebben a kérdésben nincs vita a felek között, vagyis neki megfelel a magyar lány meghurcolása. A Fidesz határozottabb fellépést várt volna Jan Slota és a Nyitrán megvert diáklány ügyében, de némi alibi pofázáson kívül Orbánék sem tesznek érte semmit, kormányon pedig elutasították az elcsatolt magyarok állampolgárságának visszaadását.

Malina Hedviget, a Nyitrán tanuló, magyar nemzetiségű csallóközi diáklányt tavaly augusztusban két ismeretlen bőrfejű megverte, mert magyarul beszélt. A szlovák rendőrség két héttel az inzultus után azzal zárta le a nyomozást, hogy az eset nem történt meg: Hedvig csak színlelte a történetet. Két polgári személy - az egyikük időközben öngyilkos lett - hamis tanúzás és a vallomást hitelesítő esküvel kapcsolatosan felmerült kételyei miatt feljelentést tett a lány ellen, s az ügyben vádindítvány született, melynek nyomán a bíróság akár öt évi szabadságvesztésre is ítélheti majd a panasza mellett következetesen kitartó magyar egyetemistát.

Négy nappal a sorsdöntőnek ígérkező EU-csúcs előtt tanácskozásra gyűltek össze hétfőn a szlovák fővárosban a visegrádi csoport országainak miniszterelnökei. A V4-es országok közötti együttműködésen túl kiemelkedő hangsúlyt kaptak az európai alkotmány megalkotásával és a schengeni rendszer közelgő bevezetésével kapcsolatos kérdések.

Nem az osztrák javaslatra

A plenáris ülésen a magyarországi cionista miniszterelnök a leghatározottabban elutasította a schengeni rendszer bevezetésének négy hónapos elhalasztását célzó osztrák indítványt, amelynek értelmében az osztrákok még egy ideig a régi módszerek szerint ellenőriznék a szomszédjaikkal közös határokat.

Gyurcsány Ferenc szavai szerint országaink számára fantasztikus lesz, hogy fél éven belül életbe lép a schengeni rendszer, mert a Magyarországot és Szlovákiát oly sok-sok évtizeden át elválasztó határ megszűnik, s ezzel az együttműködés új, határtalan lehetőségei nyílnak meg előttünk.

Ismét az alapszerződések

Gyurcsány Ferenc és Robert Fico a nap során kétoldalú megbeszélést folytatott a szlovák miniszterelnöki hivatalban, ahol Közös múlt, közös jövő - a közös projektek fényében címmel kétoldalú egyezményt írt alá a két miniszterelnök. A dokumentumban leszögezik: a két ország kapcsolatait a jövőben is a magyar-szlovák alapszerződésben rögzített elvekre alapozzák, s ennek megfelelően hajtják végre a hétfőn aláírt egyezmény 14 pontját. Ezek között kiemelten szerepel, hogy hat hónapon belül üljön össze az alapszerződés értelmében létrejött 11 vegyesbizottság. Az egyezmény tizennégy pontjának egyike szerint reálisnak ígérkezik, hogy az Ipoly fölött - Szécsény és Petőháza, valamint Nógrádszakáll és Rárós között - belátható időn belül felépítenek két hidat. Valószínű, hogy sikerül végre elmozdítani a holtpontról a Miskolcot Kassával összekötő gyorsforgalmi autóút és a határátkelők infrastruktúrájának sok éve halódó ügyét is.

Nincs vita Malina Hedvigről

Malina Hedvig ügyét is felvetette Gyurcsány a szlovák miniszterelnöknél. Gyurcsány a távirati iroda pozsonyi tudósítójának ennek kapcsán elmondta, hogy a kérdést a plenáris ülésen és a kétoldalú megbeszélésünkön felvetette, hiszen az ügy olyan értelmezést kapott, hogy annak emberjogi vonatkozásai miatt természetesnek tartotta beszélni róla. Az is természetes, hogy az eset fejleményeit Magyarországon is figyelemmel kísérik.

Gyurcsány Ferenc szerint mindkét ország érdeke az, hogy még csak a gyanú se fogalmazódjon meg. Hasonlóképpen közös érdek, hogy mindenki pártatlan igazságszolgáltatást lásson a folyamatban, mert ez tudja lecsillapítani a kedélyeket és ez tudja leszerelni a kétkedőket.

-Ha bárkinek is az lesz az érzése, hogy valaki könnyen lehet áldozatból gyanúsított, akkor az emberek félni fognak az igazságszolgáltatáshoz fordulni - fogalmazta meg az ilyen jellegű ügyek általános tanulságát a miniszterelnök. Hozzátette: ha az ember egy-egy konkrét kérdésben nincs meggyőződve valamelyik fél teljes igazságáról, akkor hivatalosan nem mondhat véleményt.

-Az pedig, hogy magánemberként mi a véleményem erről a dologról, gondolom, nem fontos - mondta Gyurcsány Ferenc, behódolva ezzel Szlovákiának.

A kérdésre, hogyan reagált Robert Fico a felvetésre, a miniszterelnök emlékeztetett arra, hogy a szlovák álláspont ismertetésére nincs jogosítványa, s ha erről nyilatkozna az diplomácia szempontból semmiképpen sem lenne elegáns. Nem mondhatok többet annál, hogy vita nem volt a felek között - válaszolta Gyurcsány Ferenc, elárulva ismét, hogy elárulta Hedviget (is).

Gyurcsány a V4 tavaly októberi csúcstalálkozóján, Visegrádon azzal indokolva mondta le a kétoldalú találkozót szlovák kollégájával, hogy Robert Fico nem volt hajlandó elhatárolódni a magyarellenes szlovákiai atrocitásoktól.

Határozottabb fellépést vár a Fidesz, kormányon semmit sem tett

Gyurcsány Ferenc pozsonyi megbeszélésein - ezt közleményében Németh Zsolt, a Fidesz külügyi kabinetjének vezetője is üdvözlendőnek tartotta - az Ipoly felett megépítendő új hidak és a Miskolcot Kassával összekötő autópálya kiépítése is szóba került.

Az ellenzéki politkus azonban hangsúlyozta: ugyanakkor a Fidesz elvárta volna, hogy a szélsőségesen magyarellenes Jan Slota kijelentéseivel kapcsolatban és Malina Hedvig ügyében Gyurcsány Ferenc határozottabban lépjen fel szlovák partnerénél. A Nyitrán magyarsága miatt megvert diáklány feljelentésében a szlovákiai sajtó szerint szerepet vállalhattak a szlovák titkosszolgálatokhoz is kötethető személyek. Ennek tükrében hasonló eljárás kezd körvonalazódni, melyet egyes titkosszolgálati körök korábban Michal Kovac volt köztársasági elnök fiának elrablásakor alkalmaztak. Ezt figyelembe véve elvárjuk a határozott magyarországi fellépést, a határon túli magyarok elleni koncepciós perek kora lejárt - olvasható Németh Zsolt közleményében. Valójában persze egyáltalán nem járt le ez a kor, hiszen a Fidesz kormányon sem tett semmit az elcsatolt részeken élő magyarság autonómiájáért és kettős állampolgárságáért. Miután a szlovákok látták, hogy Orbánék hatalmi helyzetben sem tesznek érdemben semmit, semmi okuk magyarellenességük visszafogására.