A nagy kiárusító
Tegnap a nyilvánosság előtt eddig ismeretlen fejezet nyílt a Fejér megyei Sukoróra tervezett kaszinóbotrányban. Az előző ciklusban legnagyobb titokban kezelt, ám most nyilvánosságra hozott dokumentumok alapján hat ügyben friss feljelentés is született, amelyet a Központi Nyomozó Főügyészséghez címeztek az illetékesek. Az ok: több esetben is fennáll a hűtlen kezelés és hivatali visszaélés bűntettének alapos gyanúja. A részletekről sajtótájékoztatón számolt be tegnap Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos és Gaál Szabolcs Barna, a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal elnöke. Megállapításaikat az érintett volt pénzügyminiszterek visszautasították.
Nyáron látott neki a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) a Sukoróra tervezett beruházás koncessziós szerződésének vizsgálatához, amely alapján a Velencei-tóhoz közel eső területen az állam kaszinó létrehozását és üzemelését tette lehetővé az izraeli magánbefektetők érdekkörébe tartozó, ciprusi off-shore hátterű KC Bidding Kft.-nek. A kormányzati ellenőrzés csúcsszerve jogászok és közgazdászok segítségével fél év alatt vizsgálta át a dokumentumhegyet és összegezte a vizsgálati megállapításokat. A szakembereknek szerencséjük is volt. Olyan eredeti okirati bizonyítékokat találtak, amelyek egyértelműen alátámasztják, hogy a kaszinóberuházás előkészítésekor büntetőjogilag üldözendő cselekmények sora, hivatali visszaélés és hűtlen kezelés bűntettének alapos gyanúja merül fel. A főszereplők közül a legismertebbek: Veres János és Oszkó Péter, Gyurcsány Ferenc, illetve Bajnai Gordon kormányainak pénzügyminiszterei. És akkor lássuk a részleteket, amelyhez olvasóink tisztánlátása érdekében a rendelkezésünkre álló bizonyítékok közül minél többet próbálunk bemutatni!
Tollbamondás
A King’s Cityt megálmodó izraeliek elképzelése szerint Magyarországnak úgy kellett a kaszinóváros, mint egy falat kenyér. Még ki sem írták a pályázatot a beruházásra, a Gyurcsány-kormányzat intézményi képviselői már rendszeres tárgyalásokat folytattak a befektetőkkel a megvalósítás részleteiről. A különböző egyeztetésekről számos dokumentum keletkezett. Feltűnik bennük például Mányai Roland, aki az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium miniszteri megbízottjaként 2007 végén arról tájékoztatja a befektetőket, hogy a kormány négy területen is kész segítséget nyújtani a szerencsejáték-barlang megvalósításához. Infrastruktúrával, koncesszióval, ösztönzőkkel és szakmai támogatással.
A zsidók ügyvédjének elképzeléseihez igazított pályázati kiírás
2008 májusában már maga Gyurcsány Ferenc kormányfő is részt vett a befektetőkkel tartott megbeszélésen a parlament Nándorfehérvári Termében, ahol az izraeliek ígéretet kaptak arra, hogy a kaszinó működéséhez szükséges minisztériumi engedély „rendben lesz”, amely folyamatot Veres János pénzügyminiszter felügyeli majd. A Kehi szakemberei szerint mindez arról árulkodik, hogy a koncessziós pályázat nyerteséről még a pályázat kiírása előtt, 2008 májusában kormányzati szintű döntés született.
Abszurdisztán: nem feltétel a hiteles üzleti terv – a hiteltelen is megteszi
Egy másik dokumentum tanúsága szerint a Pénzügyminisztérium (PM) szövegtervezeteket kért és kapott a befektető jogi képviselőjétől a pályázati kiírás – a szerencselovagok szájíze szerinti – elkészítéséhez. A közöttük zajló levelezésből az is kitűnik, hogy a PM a pályázat kiírása előtt bekérte az izraeli befektetők üzleti tervét, és módosításokat javasolt annak érdekében, hogy a pályázat a kiírandó feltételeknek megfeleljen. A pályázati feltételek összeállítása is a beruházók és a PM közötti egyeztetések alapján történt. Volt, hogy a kiírás időpontja azért csúszott el, mert a befektető jogi képviselője újabb és újabb igényekkel, feltételekkel, sőt kész koncepcióval állt elő. A Pénzügyminisztérium minden esetben a leendő pályázó által szabottakhoz igazította, illetve igyekezett igazítani a kiírást. Az egyik dokumentumon például az áll, hogy a beruházói igényeknek a pályázati kiírásba való beépítését Veres János pénzügyminiszter hagyta jóvá. A Kehi szerint a PM munkatársai és a miniszter Veres János a koncessziós pályázat lefolytatása során a feltételek egyeztetésével és a benyújtott dokumentáció előzetes véleményezésével jogtalan előnyhöz juttatta a később nyertes pályázót. Mindezek miatt fennáll a három év szabadságvesztéssel fenyegetett hivatali visszaélés elkövetésének alapos gyanúja.
Veres János bevárta őket
Szegény miniszter úr nem tudja kiírni a pályázatot, mert a zsidók ügyvédje késlekedik
Veres János pénzügyminiszter megfelelési kényszerét vagy a játékkaszinó iránt érzett személyes vonzalmát többször is tetten érték a Kehi szakértői. A kaszinó alapításához és működtetéséhez szükséges koncessziós szerződésre nyilvános pályázatot írt ki Veres aláírásával a Gyurcsány-kormány, amely 2008. december 4-én és 5-én jelent meg napilapokban. Némi kapkodásra és zavarra utal azonban az a tény, hogy négy nappal később, december 8-án Veres már vissza is vonta a pályázati kiírást, és csak két hónappal később, február 10-én írta ki újra. A látszólagos káoszt észlelő befektetőket akkor azzal nyugtatgatták az illetékesek, hogy „technikai hiba” történt. A Kehi a birtokába került dokumentumok alapján azonban más megállapításra jutott. A visszavonás valódi indoka a „technikai okokkal” szemben feltehetőleg az volt, hogy Joav Blumot még nem jegyezte be tulajdonosként a beruházás helyszínéül szolgáló sukorói ingatlanok tulajdoni lapján a földhivatal. Emiatt viszont nem tudott volna érvényes pályázatot benyújtani a befektető a decemberben kiírt tenderen. Veres tehát azért várt hónapokat, és azért írta ki csak februárban az új pályázatot, mert várta azt a pillanatot, hogy Blumék átküzdjék magukat a földhivatali eljáráson. A Kehi szerint Veres magatartása tankönyvszerűen veti fel a hivatali visszaélés elkövetésének alapos gyanúját.
A jog nem számított
Szigorúan belső információk: a Velencei-tó partja eladó
A Kehi megállapítja azt is, hogy hivatali visszaélést követtek el a Gyurcsány vezette kormány tagjai akkor, amikor a Sukorón a kaszinót is tartalmazó King’s City fantázianevű turisztikai beruházást 2009. ápirlis 9-én kiemelt jelentőségűvé nyilvánították. Ám a törvények szerint erre csak akkor lett volna lehetőség, ha a megvalósítás széles társadalmi és gazdasági igények kielégítését, fontos közcélok megvalósítását szolgálja, illetve ha a beruházó már aláírt koncessziós szerződéssel rendelkezik. Mivel a King’s City egyetlen ilyen jogi feltételnek sem felelt meg, a feljelentő szerint a Gyurcsány-kormány minden jogalapot nélkülözve tette lehetővé az izraeli beruházók számára a tervezett beruházás engedélyezési ügyeinek gyorsabb és egyszerűbb ügyintézését.
Veres nemet, majd igent mondott
Az izraeli befektetők semmit sem akartak a véletlenre bízni, ezért a lehetséges konkurencia kizárását Veresre bízták. S lőn: a Veres jegyezte pályázati kiírás lehetetlenné tette, hogy a koncesszió 20 éves ideje alatt bármilyen más, úgynevezett második kategóriás kaszinó nyílhasson Fejér megye területén. A dokumentumokból azonban kiolvasható, hogy ez azért nem ment annyira simán. Veres János, úgy tűnik, eleinte még be akarta tartani a jogszabályokat, azaz csak akkor kívánta megtiltani más kaszinó létesítését, ha annak az ellenértékét is megfizetik évente az befektetők, hiszen különben az állam több száz millió forint bevételtől esik el. Végül a pályázati kiírásban a pénzügyminiszter mégsem kért ellentételezést a pályázótól. Azaz más játékkaszinó működtetésének jogáról úgy mondott le az állam nevében Veres, hogy nem kért érte ellenszolgáltatást, így ingyen biztosította a pályázó számára a konkurencia kizárását. A Kehi számításai szerint a költségvetés bevételkiesése évente körülbelül 200 millió forintot tesz ki, azaz a magyar állam több milliárd forinttól esett el a 20 év alatt. Mindezek alapján felmerül a hűtlen kezelés elkövetésének alapos gyanúja.
Oszkó Péter verdiktje
Oszkó Péter pénzügyminiszter Veres János székével együtt a sukorói kaszinóprogramot is megörökölte, így neki jutott osztályrészül a pályázat eredményhirdetésének nem egyszerű feladata. A kaszinópályázatra egyetlen cég nyújtott be ajánlatot, meglepő módon az a KC Bidding Kft., amelynek elvárásait a kiírás megfelelően tartalmazta. Az egyetlen pályázó ténye a minisztériumi apparátust valószínűleg nyomaszthatta, mivel bizalmas belső levelezésük szerint ezt a körülményt a sajtónak soha nem kívánták elárulni. Oszkó csakúgy, mint elődje, Veres, a könnyebb ellenállást választotta, ami – különösen a gyurcsányi államigazgatási gyakorlatban – a törvények megszegését jelentette. Oszkót a PM főosztályvezetője, Árvai Csaba több ízben is tájékoztatta arról, hogy a kaszinó helyszínéül szolgáló ingatlan jogszerű birtoklását a pályázó nem tudta igazolni, így a benyújtott ajánlat nem felel meg a kiírásnak. A Kehi birtokába került feljegyzésekben a főosztályvezető arra figyelmeztette a pénzügyminisztert, hogy a pályázati kiírásnak nem megfelelő pályázatot érvénytelenné kell nyilvánítani.
Arra is felhívta Oszkó figyelmét, hogy a kommunikációs főosztály álláspontja szerint a PM-nek a szabályszerű döntés használ a legjobban azért is, mert az eredménytelenné nyilvánítás véleményük szerint megdönti az eddigi sajtóvélekedéseket, hogy a beruházásról előzetes egyezség született a befektető és a kormányzat között. Az egyértelmű tények ellenére Árvai főosztályvezető a döntéshozó Oszkó részére a pályázat eredményessé és érvénytelenné nyilvánításához szükséges papírokat egyaránt előkészítette és választás céljából a pénzügyminiszter elé terjesztette. Az eredménytelenséget kimondó, illetve a pályázati kiírást sértő, azaz a pályázatot érvényesnek nyilvánító döntési lehetőségek közül Oszkó az utóbbi megoldást választotta. Saját kezével írta le a verdiktet, miszerint a pályázat eredményes, és így a nyertes az egyetlen pályázó lett. A Kehi álláspontja szerint azzal, hogy olyan pályázót hirdetett nyertessé a pénzügyminiszter, aki nem tudta teljesíteni a pályázati kiírásban foglaltakat, jogtalanul juttatta 20 évre koncessziós joghoz a KC Bidding Kft.-t, ami alapján felmerül a hivatali visszaélés elkövetésének alapos gyanúja.
Lauder kevés
A pályázónak a kaszinó koncessziós szerződés teljes, 20 éves időtartamára pénzügyi garanciát kell biztosítania az állam részére a koncesszióba vevővel szemben keletkező valamennyi követelésére. A nyertes KC Bidding Kft. Ronald S. Laudertől, a New Yorkban élő üzletembertől kapott készfizető kezesi garanciát a cég tartozásainak biztosítékaként, de egy „kicsit” másképp, mint azt a megkötött koncessziós szerződés előírta. Oszkót és Árvai főosztályvezetőt nem zavarta, hogy ez a garancia 20 év helyett csak másfél évre szól, és a KC Bidding Kft.-vel szembeni valamennyi – akár több milliárd forintot is elérő – követelés helyett csupán 936 millió forintról szól, azaz a korlátozott mértékű garancianyújtással több milliárd forint kár érheti az államot. A pénzügyminiszter, Árvai közreműködésével, elfogadta a szerződésbe ütköző garanciát. A Kehi szerint felmerül a hivatali visszaélés elkövetésének és a hűtlen kezelés kísérletének alapos gyanúja, mivel mindkettejüknek tudniuk kellett arról, hogy e kezesi nyilatkozat alapján az állam csak korlátozott mértékben tudná érvényesíteni esetleges követeléseit.
Az egész törvénytelen pályázati „cirkusz” eseményeit és szereplőinek tetteit figyelve egy fontos – bár költőinek tűnő – kérdés még megválaszolatlan: Ki volt az előadás rendezője? Reméljük, hogy a büntetőeljárások erre az alapkérdésre is hamarosan megadják a választ. Egyvalami már most biztos: ezért a produkcióért nem Oscar-díj jár.
A Kuruc.info pedig csak annyit kérdez: mikor cserél helyet Budaházy György és Gyurcsány Ferenc, valamint tolvajbandája?
(MNO nyomán)