Az állami és a magánszférában a munkaadók megtiltják a munkavállalóknak, hogy egymás közt magyarul beszéljenek – jelentette ki Berényi József, az MKP alelnöke. Nemzettársaink attól tartanak, hogy elvesztik munkahelyüket, ezért nyilvánosan nem panaszkodnak. Mindennapok az Unió Szlotákiájában avagy magyarirtás teljes gőzzel.
Egyelőre senki sem panaszkodott, hogy a szeptemberben életbe lépett módosított szlovákiai államnyelvtörvény miatt gondjai lettek volna, de a hatóságokhoz már érkezett néhány feljelentés a jogszabály be nem tartása miatt – írja a Sme című liberális szlovák napilap szombaton.
A szlovákiai Magyar Koalíció Pártja (MKP), amely határozott bírálója a nyelvtörvénynek, figyelemmel kíséri a helyzetet, s készen áll a lakossági panaszok kivizsgálására. „Három esetben fordultak hozzánk az emberek, mindhárom eset a városi szerveket érinti. A vizsgálat folyamatban van” – nyilatkozta a lapnak Kakas Pál, az MKP Lévai járási szervezetének titkára. A Dunaszerdahelyi, az Újvári és néhány más járásban egyelőre senki sem panaszkodott, hogy problémái akadtak volna a törvény miatt.
Nem mernek nyilvánosan szólni
Berényi József, az MKP alelnöke azonban nyugtalanító jelenségről is tud. „Olyan értesüléseink vannak, hogy az állami, de a magánszférában is a munkaadók megtiltják a munkavállalóknak, hogy egymás közt magyarul beszéljenek” – vázolta a helyzetet Berényi. Megjegyezte: az emberek attól tartanak, hogy elvesztik munkahelyüket, ezért nyilvánosan nem panaszkodnak.
Az alelnök szerint ez a törvény félreértelmezése, mert a jogszabály a magánszférára nem vonatkozik. A munkaadók azonban óvatosak, bírságtól tartanak, s ezért inkább tiltják a magyar beszédet. Ilyen problémák leginkább ott merültek fel, ahol a magyarság részaránya megközelíti a 20 százalékot, mint Vágsellyén, Léván vagy Nagykürtösön.
Hrubík Béla, a Csemadok elnöke a lapnak azt mondta, hogy a nyelvtörvény miatt eddig nem voltak problémái. Egyelőre nem tudja, hogy oldják meg az emléktáblák feliratainak ügyét. Az emléktáblákon január elsejétől kétnyelvű szövegnek kell lennie, miközben a szlovák felirat nem lehet kisebb, mint a más nyelvű. „Öt tábláról tudok, ahol csak magyar nyelvű felirat van. Cseréjükre azonban nincs pénzünk” – jelentette ki Hrubík. A kulturális minisztériumban jelenleg három személy felügyeli a nyelvtörvény betartását, számuk januártól ötre emelkedik.
(MTI)