A pécsi vasútállomásra tervezett „megindító szobor” lenne az első olyan pécsi emlékmű, melyet az elmúlt 60 évben keresztények állítottak a zsidó áldozatok tiszteletére – írja a Pécsi Újság, s veszi át örömmel a Mazsihisz honlapja. Reméljük, majd állítanak újabb szobrokat külön a férfiak és a nők, a jehovisták és a hitesek, a villanyszerelők és a vasutasok, az Ady- és a Petőfi-kedvelők, az emók és a thrash metal-hallgatók, az iskolások és a nyugdíjasok, valamint a kövérek és a soványok is. Hogy elég emlékmű legyen.





Alább a folytatás...

A Pécs Emlékezete Alapítvány hosszú ideje azon munkálkodik, hogy emléket állítson annak a több mint négyezer pécsi és Pécs környéki embernek, akit a második világháborúban hurcoltak el. A szoboravatás költségeinek egy részét az Alapítvány állja, míg a további tételek tekintetében adományozókat keres.

A Pécs Emlékezete Alapítvány életre hívóinak célja és elsődleges szándéka annak a mulasztásnak a pótlása, hogy a térségből 1944-ben elhurcolt zsidók tragédiáját, emlékét szoborállítással őrizze meg. Ennek érdekében az Alapítvány szeretne összefogni mindazokkal a magánszemélyekkel, jogi és jogi személyiség nélküli szervezetekkel, akik elítélik, politikai hovatartozásuktól függetlenül azokat a szélsőséges társadalmi jelenségeket, amelyek méltatlanok a demokráciához.

- A Zsidó Mártírok Emlékművének megépülése az első olyan kezdeményezés, amely Pécs civil közösségétől indult el - árulta el Stark András, a Pécsi Zsidó Hitközség alelnöke. - Eddig két emlékmű áll, a zsidó temetőben, valamint székházunk előkertjében, melyet a város maradék zsidósága állított elpusztított hozzátartozóinak, hittestvéreinek. Ezen kívül a Mártírok útján az egykori gettó, a MÁV bérház falán áll emléktábla. Az új emlékmű Illa Gábor művészi megformálásában, a deportálás egykori színhelyén méltó mementó, amely emlékeztet a város 1944-ben elhurcolt és Auschwitzban elpusztított polgáraira.

Június óta a Zsidó Mártírok Emlékmű helye - a MÁV szálló dél-nyugati sarka - és látványterve is ismert. A szobor egy peront, az utolsó állomást szimbolizálja, amin nagyméretű kőtáblából kivágott emberalakok sziluettje jelképezi az áldozatokat, akik a vonatba lépve hagytak űrt maguk után. A peron és kőtábla előtti tér az állomás vágányának folytatása. A jelenlegi térburkoló aszfaltot a vasútpálya anyagaira cserélve alakul ki a képzeletbeli vonat helye. E terület sík, a szobor előterévé válik és a gyalogos forgalom számára is nyitott lesz.

- Pécsen az elmúlt 60 évben nem készült keresztények által állított emlékmű a holokauszt áldozatainak tiszteletére - mondja dr. Korinek László, a Német Szövetségi Köztársaság tiszteletbeli konzulja, az Alapítvány kuratóriumának tagja. - Így arra az elhatározásra jutottunk, hogy emlékeztető jelet állítunk, mely örök időkre figyelmeztet minden jóérzésű embert arra, hogy elhurcoltak négyezer honfitársunkat. Ehhez pedig mi lenne jobb helyszín, mint az a pont, ahonnan utoljára pillantottak vissza lakhelyükre.

A szobor elkészítésének díja várhatóan 10-15 millió forint, mely összeg egy részét az Alapítvány alapítói finanszírozzák, míg a többit pályázatokból és adományokból kívánják összegyűjteni.

- Az Alapítványt azért hívtuk életre, mert különösen fontosnak tartjuk, hogy ma már felekezetektől függetlenül és politikai hovatartozás nélkül emlékezzünk a közelmúlt rémtetteire - tette hozzá dr. Varga Jenő, a Pécs Emlékezete Alapítvány egyik létrehozója. - Fontos még megemlíteni, hogy a köztéri képzőművészeti és iparművészeti alkotások megvalósításának támogatására kiírt 2009. évi pályázaton Alapítványunk kétmillió forintos támogatást nyert a szobor elkészítésére, illetve az is örömteli, hogy a MÁV Zrt. 2009. július 31-én kelt levelében tulajdonosi hozzájárulását adta az emlékmű felállításához a pécsi vasúti pályaudvar területén.