A pártállami módszerekkel, az ízlésterrorral egyetlen demokrata sem érthet egyet – írta Horn Gábor SZDSZ-es ügyvivő azután, hogy Veszprémben Sólyom László felavatta az 1956-os mártír, Brusznyai Árpád szobrát, Melocco Miklós alkotását. Brusznyai kivégzését Papp János, Veszprém későbbi párttitkára szorgalmazta.

Brusznyai Árpád gimnáziumi tanárt, a Veszprém Megyei Forradalmi Tanács elnökét 1958 január 9-én, ötven éve végezték ki Budapesten, a Kisfogház udvarán. Halálos ítéletét az a Papp János megyei pártvezető szorgalmazta, akit Brusznyai mentett meg '56-ban a megtorlástól. Brusznyai meztelen felsőtesttel, a Himnuszt énekelve ment az akasztófa alá. Papp János Brusznyai rehabilitálásának hírére öngyilkosságot követett el feleségével együtt. Mint arról a Népszabadság is beszámolt: Szekeres Imre MSZP-s politikus, honvédelmi miniszter Papp János mellett dolgozott, amikor az a veszprémi párttitkári tisztet töltötte be.

Az SZDSZ nem osztozik Sólyom László optimizmusában, mely szerint a veszprémi Brusznyai-szobor felállítását egyetértés és együttműködés kísérte volna. Ellenkezőleg: a fideszes polgármester hatalomra kerülése után cenzúrázta a korábban elfogadott, Rajk László által készített szobrot, és megrendelt egy újabbat, a Fidesz kampányában aktív szerepet vállaló másik művésztől - közölte Horn Gábor.

A kormánypárti politikus azt nevezte ízlésterrornak, hogy a ma élő egyik legismertebb és sokak által az egyik legnagyobb kortárs magyar szobrásznak tartott, a Fidesz közelebbről meg nem nevezett „kampányában” Horn megfogalmazása szerint aktív szerepet Melocco Miklós állított emlékművet Brusznyai Árpádnak Veszprémben, ahelyett, hogy Rajk László építész és liberális politikus '56-os alkotása kerülne frekventáltabb helyre. Rajkot nem tartja számon szobrászként a köztudat.

Az 1956-os mártírnak, Brusznyai Árpádnak emléket állító szobrot a köztársasági elnök avatta fel szerdán, a veszprémi megyeháza előtti téren. A szerdán felavatott alkotástól mintegy száz méternyire, a Színházkertben áll Veszprém másik - félig kész - 1956-os emlékműve is, amelyet az SZDSZ Rajk László készített 2006. október 23-ára, ám annak felállítását a város új polgármestere hivatalba lépésének napján - 2006. október 13-án leállíttatta.

2007 áprilisában a város képviselő-testülete úgy döntött, hogy a Rajk-emlékművet áthelyezik a lakótelepi Barátság parkba - s ezzel a művész egyetértett -, ám a polgármester által 2007 szeptemberében összehívott lakótelepi lakossági fórumon a többség tiltakozott az emlékmű áttelepítése miatt. A polgármester akkor kijelentette, hogy 2008-ban ismét a képviselőtestület elé viszi majd az ügyet.

Rajk Judit, a művész felesége akkor elmondta: különös lépés volt számukra a lakossági fórum, hiszen érvényes képviselő-testületi döntés van hatályban, azt kellene végrehajtani. Mint hozzátette, Rajk László csakis azzal értene egyet, ha az emlékmű bontása és áthelyezése egyszerre történne meg.

(MTI - MNO - NOL)