A kisbolygók és a kozmikus becsapódások világát, a nyári égboltot és a meteoritokat is megismerheti a közönség vasárnap a Svábhegyi Csillagvizsgálóban, a nemzetközi aszteroida nap alkalmából rendezett programon.

Az intézmény közleménye szerint derült idő esetén a Budapest kupola óriás távcsövével meg lehet tekinteni például az egyik legnagyobb kisbolygót, a Pallas követ, vagy a galaxist elhagyva a Herkules csillaghalmazának több százezernyi csillagát, az intézmény hordozható távcsöveivel pedig a kelő vagy nyugvó bolygókat és a holdsarlót lehet majd megfigyelni.

Borult idő esetén a kizárólag ilyenkor megtartott meteoritvizsgálat programon lehet részt venni. Itt először a hullócsillagok és tűzgömbök keletkezését mutatják be a szakértők, majd polarizációs mikroszkópok segítségével kivetítik a meteoritfajták szivárványszínű kristályait. Az előadás után olyan égből hullott köveket is kézbe lehet majd venni, amilyen a cseljabinszki meteorit.

A programon a legújabb csillagászati kutatásokról is szó esik majd.

A közleményben felidézik, hogy 1908-ban a szibériai Alsó-Tunguszkánál egy Föld légkörébe lépett kisbolygó felrobbant, és 30 kilométeres körzetben letarolta a tajga fenyőerdejét. A nemzetközi aszteroida napot a tunguszkai esemény évfordulóján, június 30-án tartják, és olyan neves közszereplők hívták életre, mint Brian May zenész, fizikus vagy Stephen Hawking elméleti fizikus.

(MTI)