A képen látható gyönyörű Trianon-emlékmű alapkövét helyezték el május 27-én Nagykörűben. Az eseményre szinte egy egész napot szántak, Történelmi Emléknappá nevezve ki 27-ét. A méltó ünnepség 15 órakor filmvetítéssel kezdődött a Művelődési Házban, ahol a szervezők kesergés helyett inkább arra próbálták rávezetni a hallgatóságot, hogy ha a magyar igazán akar valamit, akkor minden esélye megvan annak megvalósulására: archív dokumentumfilmeket tekintettek meg az elszakított területrészek visszacsatolásairól, abból az időből, amikor még volt politikai akarat az ország területi egysége helyreállítására, s a törekvést részleges siker is koronázta.

17 órakor tárogató hangjaival, a kürtszóra bevonuló lovas-nomádok bevonulásával kezdődött a Trianon-emlékmű ünnepélyes alapkőletétele, megemlékezés Magyarország szétdarabolásáról.








Tóth Lili
A Trianon-Emlékmű alapkőletételére tárogató muzsikára gyülekeztek a résztvevők. A lovas-nomádok bevonulása után a himnuszt énekeltük. Beszédet mondott dr. Veres Nándor polgármester, beszédében hangsúlyozta a trianoni döntés máig ható igazságtalanságát, a határokon kívül rekedt honfitársaink szomorú sorsát. Wass Albert "Üzenet haza" című versét Tóth Lili szavalta el.
Tárogató hangja mellett elhelyeztük az alapba az Erdélyből és Délvidékről, a Madéfalvi Emlékműtől, Torockóról és Ludasról hozott egy-egy marék földet, egy követ a Székelykő hegyről, s egy nagykörű címerével ellátott palackban üzenetünket az utókornak.

Az alapkő mellett elhelyezték Nagy-Magyarország fába vésett térképét, mely az Emlékmű elkészültéig fog állni. Az ünnepség végén elénekelték a székely himnuszt, majd a lovas-nomádok kürtszóra, a tárogató hangjai mellett átvonultak a bemutató helyszínére.



Az üzenet és az erdélyi, délvidéki földek<br>az alapgödörben


18 órától a Pusztai Róka hagyományőrző egyesület "Harc és Játék" lovas-nomád bemutatója következett.



Lovas-nomád harci bemutató, köböre (Birkatetemmel vagy farkastetemmel játszott "labdajáték")




20 órától a Művelődési Házban a szürkemarha pörkölt vacsora elfogyasztása után Táncházzal zárult az emléknap, ahol Demény Ferenc és Barátai zenéltek, s csángó táncokat is tanulhattak az ügyesebbek.

(trianon-emlekmu.hu)