Nos, nagyon úgy néz ki, hogy júniusban kihirdetik a Vért halálos ítéletét koholt, hazug vádak alapján, jó előre kitervelten.
A legfőbb vád ellene, hogy gazdaságtalanul termel, rengeteg pénzbe kerül az adófizetőknek. Erre minden sajtóorgánum - bal- és jobboldali egyaránt - felhívja a figyelmet a Vérttel foglalkozó cikkekben. Ezzel szemben a valóság az, hogy a Vért csak és kizárólag azért szorul támogatásra, mert tulajdonosa, az MVM alacsonyabb áron veszi át tőle az áramot, mint a többi, jórészt külföldi tulajdonban lévő erőműtől!
Ugyanis a privatizációkor a ’90-es évek közepén az eladott erőművek megvásárlóival az állam hosszú távú áramvásárlási szerződést kötött, amiben garantált áron, 8%-os eszközarányos nyereség biztosítása mellett veszi át az áramot, míg a Vérttől mindig az aktuális piaci áron. És mivel ez szinte mindig kevesebb, mint amennyit a többi erőműnek fizetnek, sőt, jelenleg még a Vért önköltségénél is kevesebb, így külön jogcímeken kell a Vértnek forrást biztosítani. De közben ugyanezt a pénzt, sőtn ennél sokkal többet megkapnak a hosszú távú áramvásárlási szerződéssel rendelkező erőművek is - csak ők az árba építve.
Ha a Vérttől is annyiért vennék át az áramot, mint ezektől, a Vért is vígan nyereséges lenne.
De azóta egyik kormány sem rendezte el így a dolgot, mert ha nem szorulna a Vért támogatásra, akkor nem lehetne a politika játékszere.
Emellett azt sem szabad elfelejteni, hogy az állam összességében még így is pozitívan jött ki a dologból, hiszen a Vért az utóbbi másfél évet leszámítva sokkal több adót fizetett be az államkasszába, mint amennyi támogatást onnan kivett.
És egy kis összeesküvés-elmélet:
A helyi Fidesz Takács Károlyt akarta országgyűlési képviselőnek. Tavaly tartottak egy sajtótájékoztatót, ahol Takács úr felvázolta a Vért helyzetére a megoldást. Nem sokkal később kiderült, hogy Orbán Viktor a nagypolitikában és a Vért ügyeiben még járatlan Czunyiné dr. Bertalan Juditot jelöli a helyiek által támogatott Takács Károly helyett.
És egészen véletlenül most épül Gönyün egy E-on tulajdonú gázos erőmű, és a Bakonyban is terveznek építeni állítólag Demján Sándor érdekeltségében még egyet.
A lényeg tehát, hogy nem kell az állami tulajdonú, magyar nyersanyagból magyar munkaerővel előállított energia, mert hiszen lássuk be, mindenkinek jobb a magán - többnyire külföldi - tulajdonú, importált gázzal üzemelő erőműben előállított energia...
(Olvasó)