Olvasónk levele:
Olvasom a Nol nagy tudású újságírójának cikkét: Megvédjük az akácot. "Ez az Észak-Amerikából behurcolt özönnövény, invazív fafajta, ráadásul csírázást gátló vegyületeket bocsájt ki, természeti örökségünk veszélyeztetője" stb. - amit egy elgurult gyógyszerű megélhetési értelmiségi össze tud hordani. Természetesen megvizsgálja az ideológiai alapjait is. Hivatkozik Brüsszelre, ahol hasonló mentalitású iII. osztályú bürokraták kemény munkával felderítették, hogy a magyar akác megbolondult. 300 éve segít nekünk, de gyorsan összerántottak az MTA Ökológiai Kutatóközpontjába egy teamet, ami kidolgozott és kiadott egy állásfoglalást, hogy nagy a baj, vissza kell szorítani azt a fránya akácot, különben nem lesz legelőnk, árokpartunk, termőföldünk. Remélem, ezt a megállapítást 100%-os EU-s támogatásból készítették el, nem a mi pénzünkből.
Tisztelt professzor urak, mért nem néztek meg egy akácfasort? Még a nótában is benne van, "Akácos út...", ha el nem felejtették, nem botladoznak a sarjhajtásokban, mert karban van tartva. Az autójukat elviszik, vagy elküldik mosóba, szervizbe, mivel ez természetes, az akác is akkor van rendben, ha tisztítják, ritkítják, karban tartják. A legelőkre pedig vissza kell állítani a juhokat, marhákat, sertéseket, libákat (bocsánat, Gordonka), elvégzik ők, mégpedig haszonnal.
A parasztok a téli tüzelőt nem nepperektől szerezték be, ősszel, lombhullatás után kimentek a földjükre és a szélfogó fasorból felfogtak egy részt, a sarjadékot, és a görbe fákat kivágták és meg volt a téli tüzelő. Az egyenes, jó állású fákat nyesegették, így meg volt a szerszámfájuk, a maradékot jó haszonnal értékesítették, mint jómagam is. Következő évben másik részt fogtak fel. Ezért nem panaszkodott az a csúnya akác, de a paraszt se. Sajnálatos módon, az 1990-es évek elején "modernizáljunk, liberalizáljunk, javítsuk az életminőséget": bevezettük a gázt. Megjelentek a kivitelezők, Jani bácsi, Juli néni mért nem élhetnének úgy, mint a városi emberek, olcsó a gáz, rakjunk be konvektorokat, nem kell a fával küszködni, reggel felkel, csavar egyet a szabályzón, mikorra lefőzi a kávét már meleg van. Ez kerül most 6 havi nyugdíjba.
A méhész kimegy a méhesbe, és igen szomorú. Az egyik anya észreveszi és megkérdezi, mi a baj, gazdám? Királynőm, nagyon rossz hírem van. Vissza akarják szorítani az akácosokat.
Királynő megdöbbenve: kicsoda? - Hát az EU. - Nem lehet, hiszen a mi és a te életed függ az akácméztől, mindig azt mondtad, hogy a legjobb vevők. - Igen, de kitalálták, hogy az akác invazív fajta, nem illik bele az ökoszisztémánkba. - Az micsoda? - Azt én sem tudom, de valami rossz. Arra gondoltam, kiveszek minden kaptárból 100 db dolgozót, és elviszem Brüsszelbe tüntetni. - Meddig tart az út? - Két nap. - Az nem jó, mert a királynőjük illata nélkül elpusztulnak. - Akkor mit csináljunk?
- Eszembe jutott, hogy pergetés közben mindig dünnyögtél, hogy az EU így, az EU úgy, mindig kitalálnak valamit. INNOVÁCIÓ! Jövő tavasszal vegyél 10 mázsa cukrot, de ne valami drágát! A tótoktól vagy a románoktól, ÁFA nélkül, az első pergetés a miénk lesz, majd modernizáljuk a technológiánkat, bekeverjük a cukrot, kissé hígabbra hagyjuk, és olyan akácmézet fognak kapni, hogy minden ujjukat megnyalják. Egy feltételem van, add jóval drágábban!
Talán még az akác ipari felhasználását lehetne bemutatni hasonló történettel, de gondolom, azt többen ismerik.