Tisztelt Szerkesztőség! Kedves Kurucok!
Már régen szerettem volna ezt meglépni, de valahogy sosem volt időm összeszedni a gondolataimat. De most, hogy elindult ez a lavina, gondoltam, én is megosztom élményeimet a hazai munkaerőpiac egyik nagy mítosszal körüllengett szegmenséről.
Történetesen a benzinkutazás az, amely ma már olyan mély szintre jutott, amit halandó ember elképzelni sem tud. Emberek mennek tönkre szellemileg és fizikailag az embertelen, sokszor a Gulágra emlékeztető bánásmód, a sok túlóra és sokszor túlzóan nagy elvárások miatt, amelyet egyébként sosem fizetnek meg. Nem ritka, hogy a létszám kihegyezése miatt a napi 12 óra simán lesz 24, de ha nincs szerencséd, akár több is. Elvárják, hogy havi 60-80 000 Ft-ért mosolyogva tukmáld a vevőkre a szánalmas elvárásaikat, amely kissé emlékeztet a kommunizmusra. Célszám a termékekre? Elvárt értékesítési darabszám ilyen pénztelen világban? Persze akik ezeket a számokat leadják a dolgozónak, jól keresnek. A klimatizált, kényelmes irodák világában fogalmuk sincs, hogyan is működik valójában egy benzinkút. Látni is legfeljebb a céges autó megtankolásakor vagy auditkor látják. Ilyenkor egyébként civilben is azt figyelik – család persze bent a kocsiban, mert nekik az is jár – hogy mondjuk hajnalban is kint áll-e a kutas a placcon, és fitten mosolygós-e a kasszás, és hát persze hogy megy-e a tukmálás, meglesz-e a célszám.
De lássuk sorjában, miből él a kutas, és mi az, amit kap.
Kap fizetést, méghozzá a fentebb említett szánalmas összeget. Ebből befizet minden alkalommal, amikor dolgozni megy, egy kutanként változó összeget, amit a várható hiányra szednek be tőle. Ez általában 3-500 Ft/műszak, ami mondjuk havonta 6-10000 Ft mínusz a havi keresetből. Aztán általában ez az összeg nem fedezi a hiányt, amely persze a lopásokból ered, hiszen sok ember itt próbálja beszerezni hiányzó dolgait. Ezt és minden mást a dolgozó fizet a hatalmas béréből. A mellékesre úgy rászálltak, hogy abból szinte már nincs is pénz, a borravaló pedig már minimális, hiszen az emberek is szegények. A céges ruháért könyörögni kell, amelynek anyaga szánalmas. Télen hideg, nyáron meleg és kb. ET-ről vehették a méretet. A bejárást nem fizetik, bónusz, cafeteria, prémium, szép kártya, üzemanyag-kedvezmény vagy bármilyen más juttatás ismeretlen fogalom. Nincs. Bármi hiányzik, azt shop áron kell kifizetni, tehát a cég mindenképpen megkapja a maga nem kevés hasznát, amit ilyenkor a kutas fizet meg kényszerűen. Sokszor a vezetés által jó pénzért szerződött „akciós” termékből annyit küldenek, amennyi eladhatatlan, hiszen az akciós ár is jóval magasabb, mint bárhol másutt. Így annyit küldenek, amennyi jólesik,a bevétel biztosítva van. A munkádhoz vizsgákat kell tenned, de szigorúan saját pénzedből, saját szabadidődben.
Munkarend: a munka vagy 8-9 órás, vagy 12 órás folyamatos műszakozás. Nincs ünnep, és a munka itt sosem áll meg. Ha beteg vagy, a többieket szívatod meg. Így mindenki betegen jár dolgozni, főleg ha van lelke (még). Aktív értékesítési időben nem ehetsz, nem ihatsz, posztodat nem hagyhatod el, ami azt jelenti, hogy a kutasnak a placcon kell lennie, a kasszásnak a pult mögött. Az aktív értékesítési időszak már szinte az egész munkaidőre érvényes, így bizonyos kutakon akár 12 órában sem lehet elmenni WC-re. Sokszor lopva a bokorba kell menni, ha van ilyen a környéken egyáltalán. Télen a -20-ban a hajléktalant be kell engedni, de a kutas nem mehet be, max. az ajtón belül megállhat egy rövid időre. Védőital semmi, szerszámok, vegyszerek alig, a kutakat csak a csoda tartja össze. Miközben az üzemanyag ára majdnem annyi, mint külföldön, a kinti kereset ötödét sem kapod meg, pedig ott nem ilyenek a munkakörülmények. A munkádat legalább 10-en ellenőrzik. Van próbavásárló, aki ha lehúz, akkor könnyen lesz abban a hónapban még -10 000 a fizetésedből, ha ez többször is előfordul, azonnal kirúgnak. De igaz ez az akciós termékekre is. Ha nem adod el a kívánt mennyiséget, ami placcon ugye a prémium üzemanyag és néhány kiválasztott termék - pl. olaj vagy szélvédőmosó folyadék tukmálása, odabent pedig vagy 10 féle termék - vevőre zúdításában nyilvánul meg, akkor szintén mehetsz. Jogod semmihez nincs, de minden szabálytalanságot - a vevők által elkövetettet is – rajtad vernek le. Persze bármilyen probléma pénzbüntetéssel oldódik meg, ami minimum 10 000 Ft-tól kezdődik, és 300 000 is lehet.
Eközben persze minden vevő azt hiszi, hogy iszonyat jól keresek, ami már régen nem igaz. Sok kutas a vevők lehúzásába menekül, mert ha mindent becsületesen csinálna, kenyérre és vízre sem telne neki.
A cégeknek általában saját biztonsági szolgálatuk van, amely minden joggal fel van ruházva. Belépéskor alá kell írni, hogy akár alsónadrágra is vetkőztethetnek ha éppen kedvük tartja. Átvizsgálhatják autódat, ruházatod, és távollétedben is kinyithatják a szekrényed.
Tudnék még mit írni, de úgy érzem, ennyi is elég, hogy megismertessem, milyen gusztustalan is a magyar benzinkutak üzemeltetői körének üzleti politikája. Ezeket a kutatkat mindenki ismeri, hiszen az egyik ilyen hálózat nemzeti köntösbe búrkolódzik, a másik pedig piros és ságra színeiről ismerhető fel.
Írásom gondolatébresztő, és biztosan lesz olyan sorstársam, aki kiegészíti még ezzel azzal.
Egy benzikutas