Győri Enikő, a Külügyminisztérium uniós ügyekért felelős államtitkára szerint Magyarországnak is fontos, hogy Szerbia az EU tagjelöltje legyen, hiszen "egy szomszédos országról van szó, ahol nagy számban él magyar kisebbség" (melynek a helyzete a feltétel nélküli csatlakozás után, amint azt a többi példa mutatja, csak rosszabb lesz - a szerk.), továbbá az unió bővítési politikájának hitelessége miatt is lényeges ez a döntés.
Az államtitkár egy szerdai háttérbeszélgetésen az Általános Ügyek Tanácsának előző napi üléséről azt mondta, politikai szempontból "nagy hiba" lett volna, ha az EU tovább késlelteti az ügy tárgyalását.
Győri Enikő felidézte: a tagjelöltségi státus megadásához a tagállamok egyhangú döntése szükséges, az ülésen azonban Románia kételyeket fogalmazott meg a Szerbiában élő román kisebbség, a vlachok (pontosabban oláhok, hiszen, amint az köztudott, a vlach magyarul oláh, csak ez utóbbit ugye nem illik használni, ahogy a cigány is roma lett, hátha ezáltal az eddig velük kapcsolatban felhalmazott tapasztalat is feledésbe merül - a szerk.) helyzetével kapcsolatban; további garanciákat tartott szükségesnek ahhoz, hogy a kisebbség jogait kellő védelmet kapjanak. Végül kompromisszumra jutottak: az uniós külügyminiszterek javasolják a tagállamok állam- és kormányfőiből álló Európai Tanácsnak, hogy erősítse meg Szerbia tagjelöltségét.
Az államtitkár áttörésnek nevezte, hogy a külügyminiszterek ülésén végül elfogadott dokumentumhoz nyilatkozatot is csatoltak, amely a Szerbiában élő kisebbségek tiszteletéről, védelméről szól. A nyilatkozatban foglaltak végrehajtását az Európai Bizottság és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) közösen ellenőrzi majd - közölte.
Mint mondta, ebben Magyarországnak komoly szerepe volt, mivel elkötelezett a bővítés mellett. A bővítés az EU "belső tartaléka, kiaknázatlan potenciálja", és biztonságpolitikai érdekek is fűződnek hozzá - mutatott rá. Hozzátette: az EU-nak már decemberben meg kellett volna adnia a tagjelöltséget Szerbiának, és azért is vették most ismét napirendre a kérdést, mert Orbán Viktor miniszterelnök is ezt sürgette.
(MTI nyomán)
Kapcsolódó: A románok meglépték, amit Martonyi álmában se merne: megakadályozták Szerbia tagjelöltté válását