A kedden a kormány által elfogadott köznevelési törvény egy háttéranyaga szerint a tankötelezettségi kor leszállításával 73 milliárd forintot takarítana meg a költségvetés, összesen pedig nyolcezer tanárt bocsátanak el.
A leszállított tankötelezettségi kor miatt több mint 73 milliárdos megtakarítással, a felső tagozatok összevonása következtében 633 iskola bezárásával számol az oktatási államtitkárság - a kormány által kedden elfogadott köznevelési törvény egy 40 oldalas háttéranyaga szerint. Az iskolák összevonásával mintegy nyolcezer tanár veszítené el a munkáját, a többi tanár az egész napos iskolában tanítja majd le a megemelt óraszámát.
A háttéranyag szerint a tankötelezettség leszállításától már az első évben 22 milliárd forint körüli megtakarítást vár. Mint írják, ez 4094 pedagógus elbocsátásával jár majd. A második legnagyobb spórolási tétel a gyereklétszám fogyásából adódó pedagógusszám-csökkenés. Ez 4183 tanárt érint, és több mint 52 milliárd megtakarítást jelent - írja a lap.
Szerdán Hoffmann Rózsa tagadta, hogy az új köznevelési törvényből egyenesen következnek az elbocsátások és az iskolabezárások. A szakszervezetek ilyen irányú felvetéseivel kapcsolatban az államtitkár azt mondta, hogy az érdekképviseletek nem tudják alátámasztani az állításaikat a törvény szövegével, az új jogszabályból ugyanis nem következik sem intézménybezárás, sem pedagóguselbocsátás, így - mint fogalmazott - hamis állítással nem tud vitába szállni.
Rámutatott ugyanakkor, hogy ha a gyermekek száma csökken, matematikailag következhet pedagóguselbocsátás, de "nem mi fogjuk központilag előírni azt, hogy bocsássanak el pedagógusokat", hanem az iskolafenntartó összesíti majd a gyermeklétszámot. Közölte azt is, hogy a jövő évi költségvetés nem ütemezett kivonást a közoktatásból.
(Origo / FN)