Egy nagyjából 25-30%-os béremeléssel csökkenteni lehetne a magyar ápolók külföldre vándorlását, állítja Bugarszki Miklós, a Magyar Ápolási Egyesület elnöke. A testület szerint ugyanis a hazai átlagbérhez viszonyítva alacsony munkabérért végzik munkájukat az ápolók.
A magyar ápolók nagyfokú fizikai és pszichés leterheltségnek vannak kitéve, és méltánytalanul alacsony munkabérért végzik munkájukat. A többi között ezeket állapította meg a Magyar Ápolási Egyesület a hétvégén rendezett konferenciáján.
Az ápolók képviselete ezért arra kérte a kormányt, hogy még az idén kezdjék meg az ápolói fizetések növelését, a jövő évi költségvetésbe pedig tervezzék be az alapilletményének emelését. Ezzel szerintük nem csak javítani lehetne az ellátás biztonságát, de csökkenteni lehetne az ápolók külföldre vándorlását.
„Nagyjából 25-30%-os béremelés egyrészt meg tudná állítani azt a tendenciát, ami most látszik, hogy nem választják az ápolói pályát, másrészt azért átgondolásra sarkallna sok mindenkit abban, hogy most elhagyja az országot, vagy nem.” - mondta Bugarszki Miklós, az egyesület elnöke.
Az egészségügyi államtitkár nemrég bejelentette, hogy a népegészségügyi termékadóból származó 15 milliárd forintból fedezi a kormány az egészségügyben dolgozók béremelését.
Magyarországon a 96 ezer egészségügyi dolgozóból több mint 55 ezer az ápoló. Ez a jelenlegi körülmények mellett azt jelenti, hogy közel 7 ezer ápoló hiányzik a magyar egészségügyi rendszerből.
(Hajdupress)