A Nemzeti Erőforrás Minisztérium állami vezetői közül Szőcs Géza kulturális államtitkár vette fel a legnagyobb összegű deviza napidíjat, kinevezése óta több mint 1,2 millió forintot. Napidíjai alapján közel annyit utazott, mint Martonyi János külügyminiszter. A napi 40 eurós összeg a külföldi utazások idejére jár, amellett, hogy az állam fizeti a szállást, az utazást és a biztosítást is. Ha valaki utólag bevallja, hogy megvendégelték, a pénz egy részét vissza kell adnia. A NEFMI közlése szerint Szőcs az uniós elnökség, a külföldön vagy elcsatolt területeinken élő magyarokkal és az ázsiai térséggel való kapcsolatok ápolása miatt utazott ilyen sokat.
Friss adatokat közölt a Nemzeti Erőforrás Minisztérium állami vezetőinek juttatásairól szerdán. A legtöbb területen nincs nagy különbség az államtitkárok között: egyformán havi bruttó 997 200 forintot keresnek, kapnak személyes használatra autót (Skoda Superb). Jutalmat vagy célprémiumot nem fizettek nekik. Akad viszont egy juttatástípus, amelyiknél már igencsak változatos a kép, ez pedig a külföldi kiküldetések idejére járó deviza napidíj összege.
Szőcs Géza kultúráért felelős államtitkár több pénzt vett fel deviza napidíjként, mint Réthelyi Miklós miniszter, Szócska Miklós egészségügyért, Hoffmann Rózsa oktatásért és Czene Attila sportért felelős államtitkár együttvéve. Kinevezésétől kezdve idén július végéig összesen 1 261 393 forint napidíjat fizettek ki neki, míg ugyanebben az időszakban Soltész Miklós szociális államtitkár 534 536 forintot kapott, a többi államtitkár és a miniszter pedig ennél is kevesebbet.
A minisztérium a táblázatban szereplő rövidebb időszakokra lebontva közölte a napidíjként felvett összegeket. Összehasonlítva azokat látszik, hogy nem volt olyan időszak, amikor bármelyik másik NEFMI-államtitkárnak vagy akár a miniszternek több pénzt fizettek volna ki napidíjként, mint Szőcsnek. A kultúráért felelős államtitkár napidíjainak összege Martonyi János külügyminiszteréhez közelít. Martonyi tavaly május 29-i kinevezésétől kezdve idén június végéig összesen 1 millió 362 739 forintot vett fel napidíjként.
Költségtérítés és napidíj is
Egy kormányrendelet rögzíti, milyen juttatások járnak az állami vezetőknek külföldi tartózkodásuk idejére. Egyszerre jár nekik költségtérítés és napidíj is. A költségtérítésben benne van a szállás, a kiutazás és hazautazás ára, az utas- és poggyászbiztosítás, továbbá "a kiküldetés teljesítésével összefüggésben felmerülő egyéb indokolt költségek", ha azokról van bizonylat. A kultúrért felelős államtitkárság elmondta, hogy ezek az egyéb indokolt költségek például a következők: a vízum díja, valutaátváltási költségek, hivatalos telefonhívások, internethasználat díja, a hivatalos csomagok szállítása díja.
Egy másik kormányrendelet szabályozza részletesen a napidíj ügyét. Ez főszabályként azt mondja ki, hogy ideiglenes külföldi kiküldetésnél a napidíj megkezdett naptári naponként 40 euró, azaz körülbelül 10 800 forint, ami után még adózni kell. A napidíjat még az utazás előtt kifizetik. Nem jár napidíj annak, aki négy óránál kevesebbet tölt külföldön, és fél napnak számít, ha a kint tartózkodás ideje négy és nyolc óra között van.
Kevesebb pénzt kap, akit a kiküldetése ideje alatt meghívnak ebédelni vagy vacsorázni. Ilyenkor az adott naptári napra jutó napidíjat ingyenes étkezéseként 30 százalékkal csökkenteni kell. Az ingyenebédekről, ingyenvacsorákról az utazónak a kiküldetés után három napon belül nyilatkoznia kell, és ha voltak ilyenek, vissza kell fizetnie az előre felvett pénz egy részét. Tehát ha például valaki egy napra ment Brüsszelbe, és felvett erre előre 40 eurót, de ott megebédeltették, akkor a 40 euró 30 százalékától, 12 eurótól elesik, annyit vissza kell adnia.
Az ilyesmi nem ritka. A kulturális államtitkárság sajtóosztálya szerint általánosnak mondható, hogy a meghívó fél protokolláris étkezések keretében biztosítja az ellátást az állami vezető részére. Gyakran fordul elő azonban, írta az államtitkárság, hogy az állami vezető a vacsora- vagy ebédmeghívásnak nem tud eleget tenni, mivel "a külföldi kiküldetések időtartamát a költséghatékonyság érdekében a lehető legrövidebb időtartamra tervezzük, mérlegelve az adott eseményhez kapcsolódó ebéd vagy vacsora politikai vagy diplomáciai jelentőségét".
Nagy utazó Szőcs
Naprakész összesítést nem adott ki mostanában a minisztérium az állami vezetők utazásairól, de a korábbi adatokból jól látszott, hogy Szőcs Gézát sokszor szólítja külföldre a munka. Február 13-án megjelentettek egy táblázatot Szőcs utazásairól. Kinevezésétől február közepéig 26 alkalommal járt hivatalos ügyben külföldön, és összesen 74 napot töltött távol. Megfordult Berlinben, Moszkvában, Brüsszelben, Kínában, Kazahsztánban, Erdélyben, Nagy-Britanniában, Franciaországban és Törökországban is.
A kulturális államtitkárság szerint a soros uniós elnökség előkészítése, az elnökség hat hónapja és az azt követő átadás-átvételi időszak alatt Szőcs kiküldetéseinek jelentős része az általa elnökölt kulturális és audiovizuális terület nemzetközi értekezleteihez, vagy pedig Magyarország nemzetközi megjelenéséhez volt köthető.
Közismert továbbá - folytatta válaszát az államtitkárság, hogy "a kulturális ágazat a határon túli és világszerte szórványban élő magyarsághoz számos olyan pályázat, rendezvény és intézmény útján kapcsolódik, amelyek időnként állami vezetők személyes jelenlétét is megkövetelik". Hozzátették még azt is, hogy mindezek mellett a kultúráért felelős államtitkár egyik kiemelt feladata az ázsiai térséggel ápolt kapcsolataink bővítése, ami szintén személyes találkozásokat is igényel.
A Szőcs Gézának járó juttatásokra legutóbb augusztus elején terelődött rá a figyelem, miután nyilvánosságra hozták, hogy tizenegy másik állami vezetőé mellett az ő budapesti lakhatásáért is fizetett az állam. Először a Navracsics Tibor miniszterelnök-helyettes által kiadott táblázatban az szerepelt, hogy Szőcs háromszobás otthonához havi 250 ezer forint lakásfenntartási térítést kap. A kulturális államtitkárság másnap közleményt adott ki arról, hogy a bérleti szerződés júniusban megszűnt, azóta nem kap ilyen támogatást Szőcs Géza.
Felhívták a figyelmet arra is, hogy bár a lakás bérleti díja 250 ezer forint volt, abból csak 230 ezret fizetett a minisztérium, a maradék 20 ezret Szőcs állta. A hatályos jogszabálynak egyébként sem nem felelt volna meg, ha mind a 250 ezret a minisztérium fizette volna, mert a lakásfenntartási térítés havi összege maximum a köztisztviselői illetményalap hatszorosa lehet, ami jelenleg 231 900 forint.
(Index nyomán)
Kapcsolódó: Alföldi-ügy és társai - még a fideszeseknek is elegük van Szőcs Gézából