Az áruházakban lévő biztonsági kamerákkal figyelték a szakszervezeti vezetőket a Tescónál. A Hír Tévének egy volt biztonsági igazgató nyilatkozott erről. Azt mondta: az adatgyűjtést a felső vezetés rendelte meg, azt is ki kellett deríteniük, hogy az érintettek hol laknak és kikkel barátkoznak. Az elmúlt fél évben 5 szakszervezeti vezetőt távolítottak el a vállalattól rendkívüli felmondással. Az áruházlánc korábban tagadta az adatgyűjtést.
A megfigyelési botrány februárban robbant ki a Tescónál. Egyes szakszervezeti vezetők elleni akció saját elmondásuk szerint azért indult, mert több milliárd forintra perelték a vállalatot a ki nem fizetett járulékok miatt. Bár az áruházlánc szóvivője akkor tagadta az adatgyűjtést, az egyik biztonsági igazgató most azt mondta: az érdekképviseleti vezetők megfigyelésével őket bízták meg. „Az áruházakban lévő kamerarendszeren keresztül megfigyelték az áruházban történő mozgásukat, valamint a környezettanulmány kiterjedt arra, hogy hol laknak, kik a barátaik, kik az esetleges hölgyismerőseik, ezekre a dolgokra is kiterjedt” – árulta el Lévai József, a Tesco korábbi régiós biztonsági igazgatója.
Lévai József régiós biztonsági igazgatóként vett részt azon a megbeszélésen, ahol 2010 áprilisában a megfigyelésekről határoztak. A férfit azóta elbocsátották, most nyilatkozott először. A munkát az áruházi biztonsági vezetők végezték. „Ezek a felvételek egy CD-re kimásolva bekerülnek egy borítékba, és ez az országos biztonsági igazgatóhoz fog eljutni, aki kiszokta elemezni ezeket a felvételeket, tudomásom szerint a HR-rel, és utána döntik el, hogy ezzel a felvétellel meg lehet-e támadni az adott illetőt” – mondta Prekup Csaba, a Tesco korábbi áruházi biztonsági igazgatója.
Prekup Csaba szerint az áruházi kamerarendszert csak biztonsági célokra lehet használni, megfigyelésekre nem. Bubenkó Csaba szakszervezeti vezető éppen ezért nem is sejtette, hogy az a kamera, ami munkavégzési helyét rögzíti, nem az áruház biztonságára figyel. „Nagy meglepetés volt számomra, nem beszélve arról, hogy, ismerve az ide vonatkozó jogszabályokat, nekem meg sem fordult a fejemben, hogy a munkáltató ilyen lépéseket megtesz vagy megtehet-e egyáltalán. Másoktól értesültem arról, hogy ilyen dolgok történtek. Azt tudtam, hogy a kamerarendszer, ahol dolgozom jelen van, kép- és hangfelvétel készül a munkavégzés közben, de hogy azt mire használják, arról nem volt információm” – nyilatkozta Bubenkó Csaba, a KDFSZ elnöke.
A Tescótól egyébként fél év alatt öt szakszervezeti vezetőt távolítottak el, mindegyiket rendkívüli felmondással. A szakszervezet több rendbeli személyes adatokkal való visszaélése bűntette miatt tett feljelentést, még februárban. A nyomozás jelenleg is tart, tájékoztatást későbbre ígért az ügyészség.
(HírTV)