Káoszba fulladt, ezért berekesztették, sőt, fel is függesztették Tóásó Előd és 37 vádlott-társa vádemelési perét kedd délután a bolíviai Cochabambában. A kialakult állapotnak köszönhetően a vádlottak ügyvédei két év után most először (!) tekinthettek bele a dokumentumokba.
Kedden a bolíviai hatóságok – jogtalan módon – munkavállalási vízumot kértek számon az elméletileg nyilvános perre érkező nemzetközi megfigyelőktől, és ezek hiányában a négy brazil ügyvédet előbb idegenrendészeti állomásra vitték, majd kiutasították őket az országból. Ez az incidens pontosan jelzi azt, hogy mire számíthatnak a vádlottak, köztük a magyar állampolgárságú Tóásó Előd.
A szinte napra pontosan két éve előzetes letartóztatásban lévő fiatalembernek kedden kulcsszerepe volt az eseményekben: a délelőtti tárgyalás folyamán ugyanis az ő szabadlábra helyezési tárgyalásának megtartását kérték a tárgyalásvezető bírótól, majd miután ezt Rolando Sarmiento mondvacsinált indokkal elvetette, a magyar férfi védőügyvédje elfogultság megállapítását kérte a bíró és Marcel Soza ügyész között. Miután ezt is elutasították, a teremben elszabadult a pokol.
A vádlottak és ügyvédeik újra énekelni kezdték a himnuszt, majd az ügyvédek a második tárgyalási napon már korlátozott számban jelen lévő sajtóképviselők felé fordulva azt kezdték ütemesen skandálni, hogy a hatóság akadályozza a védenceikkel való kapcsolattartást, és eddig az iratokba sem tekinthettek bele. A káoszba torkollt ülésen a bíró berekesztette a tárgyalást, sőt, a délutánra tervezett szakaszt is törölte. Most is érdekes indokokkal: a vádlottak egészségi állapotára való hivatkozással és azért, hogy a következő tárgyalási napon (melynek dátumát egyelőre nem közölte) a sajtót egy „méltóbb” teremben tudják fogadni.
Az incidens után, a jelen lévő sajtó nyomásának engedelmeskedve az ügyészek megengedték azt, amire korábban nem adtak lehetőséget a védőügyvédeknek: végre betekinthettek az iratokba, így Tóásó Előd ügyvédje is megismerhette, mivel gyanúsítják védencét. A dossziéból első látásra is érthetetlen dolgok derültek ki: Tóásó Előd letartóztatása után például a dokumentumok szerint olyan magyar tolmács volt jelen a kihallgatásokon, akinek a nevét a bolíviai magyarok közül senki sem ismeri.
A káoszt kihasználva nekem is sikerült néhány szót váltanom Tóásóval, aki láthatóan jobban volt annál, mint amilyen állapotban hétfő este a szálláshelyén láthattam. Akkor az alig ötpercesre engedélyezett látogatás alatt erős fejfájásra panaszkodott, és megviseltnek tűnt.
A vádlottak ügyvédei különben a keddi nap folyamán azt is sérelmezték, hogy védenceiket emberhez nem méltó körülmények között, összezsúfolva tartják fogva a város egyik rendőrlaktanyájában, ahol élelmet sem biztosítanak számukra, a hozzátartozókat viszont – akárcsak az ügyvédeket – csak napi öt percre engedik be. A vád válasza az volt, hogy csak olyan körülményeket tudnak biztosítani a gyanúsítottaknak, mint amilyennel a rendőrség a saját tagjait is el tudja látni. Az ügyvédek és a jobb anyagi helyzetben lévő gyanúsítottak felajánlották, hogy saját pénzükből vásárolnak ágyakat és matracokat az emberibb elhelyezés érdekében.
A keddi incidens és az ülés váratlan berekesztése után többen csapdától tartanak: előfordulhat, hogy a bolíviai hatalom kitalált valami új stratégiát, és indokot keresett a kirakatper lezárására.
(Lukács Csaba - Magyar Nemzet)