A legutolsó képviselőtestületi ülésen (január 27.) a Jobbik önkormányzati képviselője napirend előtti kérdést intézett a polgármester úrhoz. A kérdés a 2011. január 1-jétől életbe lépő Szociális törvény módosításaira és a közfoglalkoztatás rendszerének változására vonatkozott. A rendelkezésre állási támogatást január 1-jétől az ún. bérpótló juttatás (BPJ) váltotta fel.
A bérpótló juttatás szabályainak többsége megegyezik a rendelkezésre állási támogatás szabályaival. A jövőben a települési önkormányzat rendeletben előírhatja jogosultsági feltételként, hogy a juttatásban részesülő a lakókörnyezetét tartsa rendben. A jogosultsági feltételként előírt 12 hónap előzetes együttműködésbe a keresőtevékenység is beszámít. A képviselő asszony kérdései a következőek voltak a szociális törvényre vonatkozóan:
Kérdezem, az önkormányzat rendelet útján kívánja-e szabályozni a törvény által előírtakat? Tehát a lakókörnyezet rendben tartását a kifizetés feltételéül szabja-e? Ha igen, mikor várható a rendelet megjelenése? Milyen szankciókat alkalmaz majd a törvényt illetve az önkormányzati rendeletet be nem tartókkal szemben az Önkormányzat? Hány személy kap városunkban ilyen jellegű támogatást?
A polgármester úr válaszában jelezte, hogy nem tartja teljes mértékben kivitelezhetőnek a támogatásban részesülők ellenőrzését, mivel a lakásokban már nincs hatásköre az önkormányzatnak az ellenőrzésre. Azoknak a megyei jogú városok vezetőivel fog konzultálni a polgármester úr akik éltek a törvény adta lehetőséggel és a tapasztalatokat elemezni fogják. Jelenleg kb. 400-500 ember részesül a bérpótló támogatásban havonta - hangzott el a polgármester úr részéről. A Jobbik határozottan támogatja, hogy a képviselőtestület módosítsa a helyi szociális rendeletet oly mértékben, hogy akik kapják a bérpótló juttatást, a lakókörnyezetüket tartsák is rendben. A lakókörnyezet tágabb értelemben is értelmezhető pl. lakótelepen élők esetében. A téli időszakban a hó eltakarítás is beletartozik ebbe a körbe, mivel a lakóépület 1 méteres sávjában a lakók kötelessége eltakarítani a havat. Minden évszakban tehetünk a lakókörnyezetünk tisztaságáért, ezért indokolt lenne a rendelet módosítása. Figyelemmel fogjuk kísérni a szociális törvény változtatásának végrehajtását.
Veszprém, 2011. február 4
Kovács Rajmund elnök
Sajtóközlemény
A mai sajtótájékoztató alkalmával ismertetni fogom azokat az alapelveket, melyek mentén a Jobbik vizsgálni fogja az elfogadásra váró költségvetést. Mivel decemberben már téma volt a 2011-es költségvetés, ehhez kapcsolódva tettem fel a kérdést polgármester úrnak a felterjesztési joggal kapcsolatban, a válasz mindenki előtt ismert. Nem élt a lehetőséggel a város vezetése még az intézmények normatívájával kapcsolatban sem.
A januári közgyűlés szintén tárgyalt ez évi költségvetést érintő kérdéseket. Gondolok itt a Budapesti-Jutasi út közötti körforgalom megépítésére. Ez a projekt 2009-ben indult, a tervezés szintjéig jutott el, majd most a megvalósítás szakaszában kiderül, hogy az előző kalkuláció a költségek tekintetében már nem áll meg. A város újabb hitelfelvétellel akarja a hiányzó önrész összegét pótolni. Ehhez a hitelfelvételhez a Jobbik nem tud támogatást adni. Már most is hitelből működik a város! Ezt tovább növelni véleményünk szerint egy forinttal sem lehet, pláne úgy, hogy a hitel nem pl. munkahelyteremtésre fordítódik. Tehát az egyik alapelv a hitel felvétel kérdéséhez való viszony.
Második alapelv a vagyonértékesítés, vagyon felélés, amit szintén nem tudunk támogatni. Ingatlant most reális áron eladni nem lehet, nyomott áron elherdálni pedig nem szabad!
Célszerű tartós bérletbe adni, igaz ez pl. az üzlethelységekre is.
Ha mégis eladásra kerül sor, az így befolyt összeget fejlesztésre, beruházásra kell fordítani, abban az esetben támogatható. Földet viszont semmilyen körülmény között nem szabad eladni! Megművelni viszont kötelesség lenne!
Harmadik a saját bevételek. A helyi lakosság adóinak növelésével már nem emelhető tovább. A bérleti díjak, multik megadóztatása pl. kommunális adó tekintetében lehetőség lehet. Az önkormányzati érdekeltségű vállalatok működési költségeinek lefaragása is megfontolandó és elvárható! Át kell világítani ezeket a cégeket, meg kell nézni az eljárás eredményét és le kell vonni a megfelelő konzekvenciákat.
Negyedik alapvetés a kötelező feladatok ellátása. Ez szintén fontos és súlyos kérdés! Itt a megfelelő színvonalat biztosítani kell. A nem kötelező feladatok tekintetében viszont el kell dönteni, hogy mit és mennyit vállal a város.
Az önkormányzat önállóságát, függetlenségét kell erősíteni. A vagyonnal való gazdálkodásra kell törekedni, nem a vagyon felélésére. A takarékoskodás feltétlenül szükséges, de nem létszámleépítéssel.
Ezen alapelvek mentén fogjuk kialakítani álláspontunkat az idei költségvetés tárgyalásakor.
Veszprém, 2011. február 4.
Forgóné Kelemen Judit önkormányzati képviselő
(Kuruc.info)