Z. Kárpát Dániel, a Jobbik országgyűlési képviselője a Tesco Expressz - Eiffel tér áruház előtt szeretett volna sajtótájékoztatót tartani, ám a Tesco ezt nem engedélyezte: a biztonsági őr közölte, hogy a helyszín magánterület, így az áruházzal szembeni utcában tartotta meg a sajtótájékoztatót.

Az eredeti helyszín apropóját a döbbenetes közteher-mentesülés adta, hiszen ezen műintézmények Brüsszelben siránkoznak, eltöröltetni szándékoznak az úgynevezett különadót, ugyanakkor igénybe vesznek minden kedvezményt Magyarországon.

Magyarországi munkahelyek többszörösét szüntetik meg ahhoz képest, amennyit létrehoznak. Mégis elmondhatjuk azt, hogy Nagy-Britanniában a Tesco 26,5 százaléknyi adót képes befizetni az eredményéhez képest, míg Magyarországon ez az összeg mindössze 1,6 százalék. A magyarországi adófizetők zsebe által elért eredményből mindössze 1,6 százaléknyi adóterhet vállal.

A számok egészen riasztók: 57 millió forint társasági adóról és 105 millió forint különadóról volt szó az előző évben a közel hatszázmilliárdos bevételhez képest. Elmondhatjuk, hogy Magyarországot drámai módon kifosztják, kihasználják, és beszélni kell arról, hogy azok a társaságok, melyek szent tehenekként működnek Magyarországon, milyen módon érhetik el azt, hogy egy átlagos magyar kis- és középvállalkozóhoz képest lényegében legális vagy legalizált adóelkerülést valósítsanak meg.

A képviselő példaként említette, hogy a pénz kiszivattyúzásának különböző technikái vannak: pl. az anyavállalattól technológiát bérelnek, jelen pillanatban ezt semmilyen jogszabály nem tiltja, és nincs megállapítva összegbeli felső határ sem. Ily módon ezermilliárdos nagyságrendű összegek vándorolnak ki éves szinten Magyarországról, ezért indítványozza a Jobbik, hogy kerüljön gyeplő a multik nyakába. Ezért törvényjavaslatokkal alátámasztott indítványt kíván a Jobbik benyújtani, melynek értelmében csak az a multinacionális kiskereskedelmi egység vehessen igénybe bármilyen adókedvezményt Magyarországon, amely az alapvető élelmiszerek tekintetében legalább 95 százalékos magyarországi beszerzési arányt tud tanúsítani.

Jelen pillanatban épp a Tesco az, aki úgy próbálja kijátszani egymás ellen a kelet- közép-európai országokat, hogy a Magyarországon dömpingáron felvásárolt tejet rázúdítja az úgynevezett Szlovákiára, Csehországra, Lengyelországra, ezzel párhuzamosan az ottani gazdák tönkretételével felvásárolt árukat a magyar piacra zúdítja úgy, hogy a magyarországi termelő garantáltan tönkremenjen. Ennek köszönhető, hogy mára mindössze 180 ezer professzionális gazdálkodó ember maradt Magyarországon. Elmondhatjuk azt, hogy tervszerű, alacsony árakra épülő tudatos leépítési folyamat zajlik, mely adóelkerüléssel párosul - emelte ki Z. Kárpát Dániel.

A képviselő kitért még a magyar termékvédjegyek ügyére: bemutatott egy Magyar Termék feliratú fokhagymát, mely a címke tanúsága szerint Kínából származik. A babérlevél Törökországból származik, nyilván nem magyar termék, mégis szerepel rajta a „magyar termék” felirat. Ez a magyar törvénykezés egy óriási joghézaga, mely szerint a védjegyet előállító saját maga szabja meg annak feltételeit, hogy mi számít magyar terméknek, és mi nem. Jelen esetben alapfeltételként nem tüntették fel, hogy a magyar termék magyarországi alapanyagokból készüljön.

A képviselő hangsúlyozta: ennek az ámokfutásnak véget kell vetni, közteherviselésre kell kényszeríteni a kiskereskedelmi láncokat is, így fő feladat a sofőr nélküli buldózer, a Tesco ámokfutásának megfékezése, illetve az egész Tesco-szindróma megállítása.

(Barikád nyomán)