Orbán Viktor egyre internet-magabiztosabb, sokat beszél a közösségi oldal nyújtotta lehetőségekről és a médiatörvény kapcsán a blogokkal is vélhetően barátkozik. A Facebookon persze más kormányfők is jelen vannak.
Orbán Viktor egyre aktívabb Facebook-felhasználó, olyannyira, hogy az Európai Parlamentben arra a kijelentésre ragadtatta magát, hogy a kormánypártok a Facebookon nyerték meg a választást. (A kijelentéssel kapcsolatban a fideszfigyelő blog arra emlékeztetett: „A Facebook-felhasználók száma csak a választás első fordulója után érte el az egymillió főt és Orbánnak akkortájt kb. 20 ezer rajongója volt. Ami Facebook-on szép szám, de egy győzelemhez kicsit kevés.”)
Ami tény, hogy míg 2010 februárjában közel 13 ezer követője volt az akkor még csak miniszterelnöki székre pályázó Orbán Viktornak, ez december elejére 53 ezerre duzzadt, s most, közel egy évvel később kormányfőként már 61 ezer követője van. Tavaly egy konkurens oldal is elindult, a „Lehet-e ennek az almának több követője, mint Orbán Viktornak” névvel, s az említett februári időpontban – az Index akkori beszámolója szerint – lekörözték a politikust, 15 ezer követővel. Mostanában azonban a Fidesz első emberénél az előny, utóbbi csoport ugyanis éppen 15 ezerrel van lemaradva Orbán mögött.
A miniszterelnökéhez hasonló oldala van más politikusoknak is. Többségük semmitmondó vagy finoman lelkesítő mondatokat biggyeszt az üzenőfalra - ahogy ezt Orbán Viktor esetében is láthatjuk, s habitustól függően mosolygós vagy nevetős profilképük van. Angela Merkel, német kancellár így 66 ezer követőjével kommunikálhat üzenőfalán, David Cameron brit miniszterelnöknek 103 ezer lájkolója van, míg Nicolas Sarkozy francia elnök több mint 380 ezer emberhez szólhat közvetlenül - ennek ellenére utoljára január 1-jén posztolt, boldog újévet kívánva. A botrányairól, és fiatal lányokhoz való vonzódásáról is ismert olasz miniszterelnök, Silvio Berlusconi viszont nem fárad a közösségi oldallal.
A svédek vagy nagyon apolitikusak vagy nem szeretik a kormányfőt, Fredrik Reinfeldt-nek ugyanis valamivel több mint 1 300 követője van. A szomszédos Szlovákiában Robert Fico is belekóstolt a facebookozás rejtelmeibe, de láthatóan ez csak a politikai kampány része volt, mert a 2009 márciusi pozícióvesztés óta nem örvendeztette meg új bejegyzéssel 2 285 követőjét. Találtunk azokból például egy ilyet: "Robert Fico is solving the economic crisis". Brian Cowen ír kormányfő pedig – aki éppen három nappal ezelőtt nyerte meg a saját maga által kezdeményezett, pártján belüli bizalmi szavazást – saját profillal regisztrált a jelek szerint, nagyon mosolygós képe és 19 ismerőse van.
(HVG)