Hány, de hány alkalommal tudósítottunk (pár hivatkozás ITT, az ötödik bekezdésben) már arról, hogy a korcsoknak rendre új és még újabb házakat osztanak ki az általuk lelakott régiek helyett. Csak azért, hogy azokat aztán szintúgy lelakják, tönkretegyék pár év alatt, és kezdődjön az elejéről a körforgás.
Devecser deviáns életvitelű, eddig engedély nélkül(!) felépített putrikban lakó korcsai most – természetesen – adófizetői pénzből kapnak új kéglit. Amit, ahogy az az eddigi ingatlanjaik sorsán is látható, ugyanúgy le fogják lakni, rombolni, mint az eddigi(eke)t. Miért költünk ezekre a degeneráltakra akár egyetlen forintot is, ahelyett, hogy a bérből és fizetésből élőket támogatnánk? - hangzik a (költői) kérdés.
Lakást kapnak a Dankó-telep romái
Lakáshoz juthatnak azok a devecseri romák, akiknek a háza a vörösiszap-ömlésben megsemmisült Dankó-telepen állt, ám a kártalanítással kapott pénzből nem tudnának másikat vásárolni, vagy nem jogosultak kártalanításra engedély nélkül épült viskóik miatt - mondta Toldi Tamás (Fidesz-KDNP), a település polgármestere pénteken.
Közlése szerint az önkormányzat rendeletet alkotott arról, hogy különbizottság alakul a Dankó-telepi romák sorsának megoldására. „Senkit nem hagyunk magára" - fogalmazott a polgármester.
Az önkormányzat felvállalta, hogy a Magyar Kármentő Alap forrásaiból és a Máltai Szeretetszolgálat segítségével legkésőbb február végéig lakást vásárol annak a 16 legszegényebb Dankó-telepi roma családnak, akiknek komfort nélküli háza a katasztrófában megsemmisült, és az értékbecslés során megállapított árért nem tudnának sem új, sem használt lakást vásárolni - mondta Toldi Tamás.
Nyolc olyan család van, akinek viskója a Torna-patak mellett, engedély nélkül épült, emiatt - a kormányrendelet értelmében - nem jogosult állami kártalanításra. A polgármester elmondta, hogy a családok kiválasztásánál a szociális helyzeten túl figyelembe vették azt is, hogy melyik család hogyan élt, dolgoztak-e.
Az önkormányzat 4 millió forint körüli ingatlanokat keres Devecserben és környékén - tette hozzá.
A Veszprém megyei kisváros legszegényebb negyedében, a Dankó-telepen egyetlen ház sem maradt épen az október eleji iszapömlés nyomán.
Két család a zeneiskolában kijelölt átmeneti szálláshelyen tölti a karácsonyt, a többiek a Máltai Szeretetszolgálat által bérelt lakásokban és rokonoknál laknak a katasztrófa óta.
(fn)