A magyarországi mérgezőiszap-baleset már régóta készülődött, és megelőzhető lett volna - állítja a Természetvédelmi Világalap (WWF) szombaton kiadott sajtóközleményében.





Eszerint egy júniusban készült légi fotón jól látható, hogy az iszaptározó falai már három hónappal a környezeti katasztrófa bekövetkezte előtt is rossz állapotban voltak és szivárogtak.

Egy 2010 júniusában készült felvételen jól látható a kolontári vörösiszaptározó hétfőn átszakadt 10-es kazettájának egy helyen meggyengült fala - olvasható a WWF honlapján. A tározó kazettákat körülvevő havária-csatornákban több helyen látható vörösiszap, ami egyértelműen szivárgásra utal. Ilyen esetben nem csak a csurgalékot kell kezelni, hanem a szivárgást is meg kellett volna szüntetni.

"A tározó gátján kívüli vörös folt arra utal, hogy szivárgás volt" - mondta Figeczky Gábor, a WWF Magyarország megbízott igazgatója.

A tározó emellett nagyon közel található lakóházakhoz, és természeti értékekhez, így különösen szigorú ellenőrzéssel kellett volna ennek állapotát rendszeresen vizsgálni. A WWF ennek elmulasztására is keresi a magyarázatot.

"A mérgezőiszap-katasztrófát és annak nyomán a környező folyók - köztük a Duna - szennyezését meg lehetett volna akadályozni" - idézi a német hírügynökség a WWF közleményét.

Korábban írtuk: Német szakember: A MAL Zrt. tulajdonosait terheli a felelősség - el lehetett volna kerülni a katasztrófát

Egy német környezetvédő szakember szerint a MAL Zrt. tulajdonosait terheli a felelősség a Magyarországot sújtó eddigi legsúlyosabb környezeti katasztrófáért. A Greenpeace állítja: az arzén koncentrációja a vörösiszapra jellemző érték duplája a Kolontár térségében kedden vett mintában. Ezt két független labor vizsgálata mutatta ki.



Már a tragédia előtt szivárgott

A Berliner Zeitungnak adott pénteki nyilatkozatában Steffen Nichtenberger, a Greenpeace szakértője kijelentette: a katasztrófát meg lehetett volna előzni. Az Európai Uniónak a bányaüzemekre vonatkozó jogszabályai szigorúak, ám ezeket "a MAL két tulajdonosa, akik Magyarország leggazdagabb emberei közé tartoznak, figyelmen kívül hagyta".



Repedés a gáton

"Ha betartják az EU biztonsági előírásait, akkor tulajdonképpen semmi baj nem történhet. Itt azonban mind a cég, mind a helyi felügyeleti szervek trehányak voltak. Bizonyos jelek arra utalnak, hogy a vörösiszapot tároló medence falát több ízben is megemelték (földdel), ami megengedhetetlen" - hangoztatta a Greenpeace képviselője.

A Berliner Zeitung szerint roppant valószínűtlen, hogy az ajkaihoz hasonló baleset Németországban is bekövetkezhet. Itt egyedül az alsó-szászországi Stadéban folyik bauxitfeldolgozás, ám az üzemhez tartozó vörösiszap-medence biztonságosnak számít. A cég közlése szerint nátronlúg egyáltalán nem kerül be a medencébe.

A Greenpeace állítása szerint az arzén koncentrációja a vörösiszapra jellemző érték duplája a Kolontár térségében kedden vett mintában, ezt két független labor vizsgálata mutatta ki.

Szegfalvi Zsolt, a szervezet magyarországi igazgatója pénteken sajtótájékoztatón Budapesten azt mondta: a településen a vízelvezető árokból vett mintában pedig az ivóvíz megengedett arzéntartalmának a 25-szeresét mérték.

Az igazgató hozzátette: a mért szennyeződési értékek jóval magasabbak azoknál, amelyek a hivatalos tájékoztatásban megjelentek.

(MTI, kép: Hírszerző)

Kapcsolódó:

- Várjuk az iszapár felelőseinek adatait - tízmilliárdos vagyonra tettek szert

- Tízmillióért privatizálták az 1,7 milliárdot érő timföldgyárat - még a kártérítést is megúszhatják

- Már évekkel ezelőtt felhívták a kormány figyelmét a vörösiszap-problémára
- Évek óta mérgez a MAL
- Nyílt titok volt, hogy szivárog a gát
- Jobbik: Előre látható volt a katasztrófa