Brutális kivégzés történt április 16-án Santa Cruzban - ezt állítja az a két bolíviai képviselő, akik csütörtökön látogattak el Magyarországra, hogy találkozzanak a külügyi tárca képviselőivel és az érintettek családtagjaival.
Nyikos Attila, a Bolíviában meggyilkolt Magyarosi Árpád családjának ügyvédje a Független Hírügynökségnek elmondta: a küldöttség tagjai szerint a rajtaütésről szóló hivatalos verzió és a magyarországi bizonyítékok köszönőviszonyban sincsenek egymással. A családtagok és a képviselők csaknem négy órán át tárgyaltak egymással.
A képviselők azért érkeztek hazánkba, hogy a helyszínen tájékozódjanak a magyar külügyi tárcánál és az érintettek családjánál. A küldöttek korábban Írországba, Dublinba is elmentek ugyanilyen céllal. A képviselőket a Külügyminisztériumban fogadta a konzuli védelemért felelős főosztály vezetője és az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium képviselője. A találkozón a konzuli szolgálat főosztályvezetője egy "non-papert" adott át a küldöttség tagjainak, amelyben megismételték - többek közt - azokat a nyomozással kapcsolatos kérdéseket, amelyek Balázs Péter egy levélben korábban már feltett bolíviai partnerének - tájékoztatta a Független Hírügynökséget közleményében Balogh Dénes, a Külügyminisztérium helyettes szóvivője.
A találkozón részt vett az őrizetben lévő Tóásó Előd nővére és a rajtaütéskor lelőtt Magyarosi Árpád édesanyja, akik átadták a küldöttség tagjainak a magyarországi boncolási jegyzőkönyvet és azt a rekonstrukciós filmet, amely modellezni, hogyan halhatott meg Magyarosi Árpád. Tóásó Edit elhívta testvére magyarországi kollégáit és tanítványait is, hogy a képviselők lássák, milyen életet élt a fiatalember Magyarországon, és milyennek ismerték meg. Magyarosi Árpád édesanyja - többek közt- fényképekkel, és a barátok búcsúleveleivel érkezett. A találkozót egyébként a Vöröskereszt épületében tartották meg, miután a Külügyminisztérium nem biztosított erre hivatalos helyet.
Nyikos Attila szerint a bolíviai képviselők "megfelelően értékelték" a bizonyítékokat. Hozzátette: mindkét oldalról sok keresztkérdés hangzott el. A küldöttség tagjai úgy vélik, a hivatalos verzió, a bolíviai sajtó közlései, illetve magyarországi bizonyítékok köszönőviszonyban sincsenek egymással, ami a rajtaütést illeti. A képviselők szerint a Santa Czuz-i szállodában brutális kivégzés történt.
A bolíviai képviselők - Bernardo Montenegro és Pablo Banegas - tagjai voltak annak a parlamenti vizsgálóbizottságnak, amely a "Rózsa-Flores-ügyet" és az április 16-i kommandós akciót vizsgálta. Az említett bizottság mindenre kiterjedő vizsgálatot végzett az ügyben, foglalkoznak többek közt azzal is, hogy pontosan mi történhetett a szállodában a kérdéses éjszakán, és többször meghallgatták Tóásó Elődöt is. Az ellenzéki politikusok azt javasolják, hogy a magyar kormány minden követ mozgasson meg az ügyben.
A képviselők egyébként felvetették egy újabb, független és - lehetőség szerint - nemzetközi részvétellel folyó vizsgálat szükségességét a Bolíviában történt rendőri akcióval kapcsolatban.
(FH)