A Zuschlag Jánoshoz köthető egyik egyesület bankszámlájáról 2004-ben egymillió forintot utaltak a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztériumban (GYISM) dolgozó alkalmazott bankszámlájára, a pénz egy korábbi kölcsön visszafizetését jelentette – vallotta a Zuschlag-perben kedden kihallgatott tanú Kecskeméten, a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon.
A kihallgatott tanú, aki a Prácser László kilencedrendű vádlotthoz tartozó egyesületeknél és alapítványoknál dolgozik ma is, elmondta: azért kellett egy pályázaton támogatott rendezvény megtartásához kölcsönt kérni, mert a minisztériumtól a pénzt későn kapták meg. Azonban a per keddi tárgyalási napján nem sikerült tisztázni, hogy a kölcsönadott pénzt miért egy Zuschlag Jánoshoz köthető szervezet „adta vissza” a GYISM-ben dolgozó Tóth Lászlónak. A tanú szerint a Prácser Lászlóhoz köthető Fiatal Lokálpatrióták Társasága Egyesület a GYISM pályázatán 6,7 millió forintot nyert, amit tévedésből a Zuschlag Jánoshoz köthető XXI. Századi Kulturális Egyesület számlájára utaltak. Fodor Endre tanácsvezető bíró kérdésére a tanú hangsúlyozta: amikor a minisztériumban reklamált a téves utalás miatt, azt mondták neki, hogy nem tudnak semmit sem tenni, próbálják egymás között lerendezni az ügyet.
A tanú vallomása szerint ezután jelentkezett nála telefonon Zuschlag János segítője, Lados István másodrendű vádlott, akivel egy közterületen találkozott, és készpénzben átvette tőle a tévesen utalt pénzt, amiből az egymillió forint hiányzott. Ezt az összeget kérte „kölcsön” a tanú, amit Zuschlagék visszafizettek a „kölcsönt adó” Tóth Lászlónak. A tanácsvezető bíró kérdésére, mely szerint jól emlékszik-e, amikor azt állítja, hogy Budapest egyik közterületén vett át és számolt meg több millió forintot, a tanú megerősítette a korábban elmondottakat, de semmilyen részletre nem emlékezett. Zuschlag János a tanú vallomására reagálva elmondta: a tévesen kapott pénzt Lados István közvetítésével juttatták el készpénzben a pályázat tényleges nyertesének. Lados István másodrendű vádlott határozottan állította: nem vett részt a pénzátadásban, erről nem tud.
Lados István védője felsorolta azoknak a nevét, akiknek a számlájára a XXI. Századi Egyesület számlájáról „tévedésből” érkezett pénz után rövid időn belül átutaltak különböző összegeket. A nevek között több vádlott is szerepelt. Katus Ferenc harmadrendű vádlott kijelentette: ő utalta át a XXI. Századi Kulturális Egyesület számlájáról Tóth László nevére és bankszámlájára a pénzt, de erről nem tud többet, miként a közel hatmillió forint átadásáról sem hallott. A vádirat szerint Prácser László kilencedrendű vádlott tudott arról, hogy Zuschlag János és társai a pályázati tevékenységet egy hosszabb idő óta összehangoltan működő csoport keretein belül végezték.
A vádhatóság szerint Prácser László segített a pályázatok elkészítésében, amiért az elsőrendű vádlottól anyagi ellenszolgáltatásban részesült. Német Zsolt ügyész indítványozta: a bíróság kérje meg a minisztériumtól az érintett pályázat minden dokumentumát, mert a tanú és a vádlottak egymásnak ellentétes dolgokat állítanak. A tanúvallomás és a vádlottak egymásnak ellentmondó állításai alapján felmerült annak a gyanúja, hogy a minisztérium teljesen azonos pályázatra mindkét szervezetnek átutalt 6,7 millió forintot, de annak felhasználásáról csak a Prácserhez köthető szervezet számolt el. A szervezetek „könyvelésében” nem jelenik meg a másik szervezetnek átutalt vagy attól kapott pénz. A Bács-Kiskun Megyei Bíróságon folyó per csütörtökön Jánosi György és Gyurcsány Ferenc tanúkihallgatásával folytatódik.
(MTI)