Újabb somogyi vízmű került külföldi tulajdonba, aminek a Pécsett történtek különös jelentőséget adnak. Az is kiderült: ahol jobb minőségű szolgáltatást akarnak, ott bizony gyakran a korábbinál többet kell fizetni. A Sonline írása.
Biztonságos nagy vagy olcsóbb kicsi – ebben kell dönteniük az önkormányzatoknak, amikor szolgáltatót választanak. Megyénkben is terjeszkednek a külföldi tulajdonú szolgáltatók. A Somogyban 19 településen üzemeltető VízCoop Kft.-t a közelmúltban vásárolta fel a Veolia Víz Tanácsadó Zrt., amely mögött a francia tulajdonú Veolia, a világ legnagyobb közműszolgáltatója áll.
– A VízCoop Kft. kis cég volt, szerény jegyzett tőkével és fejlesztési lehetőséggel, ezért nem volt képes a legkorszerűbb technikának és üzemeltetési módszereknek megfelelően szolgáltatni – mondta Scheuring Krisztina kommunikációs vezető. – Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a helyi kollégák nem voltak szakmailag kompetensek, de a pénzügyi és technológiai háttérben nem lehet versenyre kelni a nagyokkal. Szándékunk a vásárlással az volt, hogy a helyi kollégák szakmai tapasztalatait kiegészítsük jelentős műszaki hátterünkkel.
– Jó minőségű ivóvizet kívánunk szolgáltatni, és ügyfélbarát kapcsolatokra törekszünk – tette hozzá a kommunikációs vezető. – A fogyasztói díjak a jelenleg meglévő koncessziós szerződésekben vállalt kereteknek megfelelően fognak alakulni. A tulajdonosváltás nem eredményez magasabb díjakat annál, mint ami indokolt lenne.
Nincs viszont napirenden a külföldi tulajdonszerzés, és egyébként is csak igen korlátozott mértékben fordulhatna elő a megye legnagyobb szolgáltatójánál, hiszen a DRV Zrt. az Országgyűlés nyári döntése értelmében kizárólagos többségi állami tulajdonban kell, hogy maradjon. – Versenyhelyzetbe kerülünk a szolgáltatási területünk egyre nagyobb részén – mondta Jankó Gábor PR-vezető. – A kihívásoknak a szolgáltatásunk színvonalának emelésével és egyre több fogyasztóbarát lépéssel kívánunk megfelelni, ilyen például a központi hibafelvevő szolgálat kialakítása vagy az ügyintézési idők gyorsítása. A hatékonyságot növelő intézkedéseinknek köszönhető például, hogy az elmúlt évek több mint 30 százalékos energiaár-növekedését a fogyasztók csak kisebb mértékben érezték meg a díjakban.
Somogyban jelenleg nyolc víziközmű-szolgáltató van jelen, közte kisebb vállalkozások és helyi önkormányzatok is.
– Egy önkormányzatnak elsősorban azt kell eldöntenie, hogy a biztonságos nagy vagy az olcsó kicsi mellett teszi le a voksát – mondta Kozma László, Vízvár polgármestere. A településen 1996 óta vállalkozás szolgáltatja az ivóvizet. Hozzátette: az emberek ellátása a legelső szempont, s a fogyasztók elégedettek. A vízvári vízrendszer már 28 éves; magas a vastartalom, amelynek kiszűrése sokszor okoz problémát. A koncessziós szerződésből még két év van hátra, aztán az önkormányzatnak újra döntenie kell.
Somogy megyei vízmű-szolgáltatók:
Dunántúli Regionális Vízmű Zrt. (215 település)
Vízcoop Kft. - Veolia Víz Tanácsadó Zrt. (19 település)
Somogyvíz Kft. (29 település)
Kavíz Kft. (8 település)
V+D Vízközmű Bt. (3 település)
Nagybajomi Településfejlesztési és Szolgáltató Kft. (3 település)
Dél-Zalai Vízmű (18 település)
Dombóvári Vízmű (3 település)
Kedves Kurucok!
A fenti cikkhez szeretnék pécsiként hozzászólni. Egyetlen mondat ragadta meg a Sonline-tól átvett cikkben a figyelmemet: "Az is kiderült: ahol jobb minőségű szolgáltatást akarnak, ott bizony gyakran a korábbinál többet kell fizetni."
A mondattal akár egyet is lehetne érteni, csakhogy... Pécsett, ahol az országban bevallottan csaknem legdrágább az ivóvíz, a csapból kifolyó lé minősége igencsak hagy kívánnivalót maga után. Annak tudatában mondom ezt, hogy az ország sok más városában megfordulok, és mindenhol teljes nyugalommal iszom a finom csapvizet - kivéve saját városunkat, ahol, ha nyáron akár csak egyetlen napig iszom a csapból, akkor már hasmenést kapok, és az íze sem az igazi, mindig olyan, mintha fél napos állott vizet innék.
Persze, mondhatjuk, hogy a "szolgáltatás minősége" nemcsak a vizet jelenti, hanem sok minden mást is. Nézzük például a számlázási és pénzbehajtási gyakorlatot, olyan ügyféllel - velünk - szemben, akik felmenőikkel együtt mindig minden számlájukat kifizették. Egyik elszámoló számlánk túllépte a banknál megadott maximális levonható összeget. A számla megérkezésének napján a bank internetes oldalán megnöveltem a levonható összeget, tudva, hogy a beszedésig még két hét van vissza, ezalatt az ezzel kapcsolatos adminisztráció bőven lezajlik, és a Vízmű lehívhatja a teljes számlaösszeget. Két hét múlva semmi sem történt, azaz nem szedték be a vízdíjat. Nem vettem észre, csak onnan, hogy újabb két hét elteltével csekkes levelet kaptunk, amiben felszólítottak az elszámoló számla összegének, a késedelmi kamatnak és a kezelési díjnak a megfizetésére, különben törvénycikk, bíróság, végrehajtás. Reklamálásunkra közölték, hogy a számlázási rendszerük ilyen, fizessem be a csekket és hallgassak. (Nem hallgattam, a vízdíjat átutaltam, a többit nem voltam hajlandó.) Ha bárkinek volt már kifizetetlen számlája, tudja, hogy komoly cég ilyet nem csinál. (XXX szolgáltató, nem tudni, miért, 3 hónapig nem szedte be a számlámról a díját, 3 hónap után felhívtak, és azzal kezdték, hogy meg vagyok-e elégedve a szolgáltatással, és nem, késedelmi kamattal meg bírósággal meg tudomisén mivel fenyegetőztek. Ez lenne a kulturált elintézési mód, főleg, hogy ebben az esetben tényleg ők voltak a hunyók.)
Aztán mi mindent fizettünk még meg az ország egyik legmagasabb vízdíjában? A pécsi Klimó György utcában található, fásított sétányt a Vízmű fizette, legalábbis részben, az emléktábla tanúsága szerint. Minden rendezvényen, szabadtéri koncerten, ahol az utóbbi néhány év során megfordultunk (nem kevés!), ott virított minimum a Vízmű négyméteres transzparense, de nyáron legtöbbször a hűtött vizet kínáló standjuk is. Biztosan szükség volt a cég reklámozására, hiszen szolgáltatási területén belül ő az egyetlen vízszolgáltató, azon kívülre pedig úgyis bajos terjeszkedni. A szponzorációval alapvetően semmi bajom nem lenne, csakhogy ez is tovább növelte az amúgy is magas vízdíjakat.
A jobb szolgáltatás drágább, ezzel tehát egyetértek, de hogy a drágább szolgáltatás automatikusan jobb is lenne, arra még sokszor várnunk kell.
Üdvözlettel:
Olvasó